15:22 | 22.09.22 | Նորություններ | 10177
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) Գիտության եւ տեխնոլոգիաների հրեշտակների ցանցը (STAN) ներդրում է կատարել Doctor Yan եւ Bliink հայկական ստարտափներում:
Doctor Yan հավելվածը նախատեսված է ինչպես պացիենտների, այնպես էլ բժիշկների համար։ Պացիենտներին այն հնարավորություն է տալիս ընտրել բժիշկ՝ հիմնվելով ներկայացված տեղեկատվության եւ այլ այցելուների իրական կարծիքների վրա, հերթագրվել բժշկի այցելության՝ առանց զանգի եւ հերթերում սպասելու։ Բժիշկների համար հավելվածն ապահովում է առցանց գրանցումներ, ճկուն եւ հեշտ օգտագործվող օրացույց, տեսանելիություն հանրության լայն շրջանակում եւ հեղինակության առաջխաղացում։
photo © STAN
«Մենք գործունեության այն փուլում ենք, երբ ֆինանսավորումը եւ մասնագիտական խորհրդատվությունը կօգնեն մեզ ռազմավարություն մշակել՝ խթանելով ու արագացնելով հարթակի հետագա զարգացումը: Հաջորդ ամիսներին նախատեսված մեր ծրագիրը ներառում է ինտենսիվ իրազեկման արշավներ ինչպես պացիենտների, այնպես էլ բժիշկների շրջանում, նաեւ ակտիվ համագործակցության հաստատում հիվանդանոցների եւ ոլորտի այլ ներկայացուցիչների հետ»,- նշել է ստարտափի համահիմնադիր եւ տնօրեն Իրինա Ղազարյանը՝ հավելելով, որ Doctor Yan համակարգում այժմ գրանցված է 10 հազարից ավելի պացիենտ եւ 600 համագործակցող բժիշկ։
Bliink ստարտափը, որին ավելի վաղ անդրադարձել էինք, նաեւ FAST-ի InVent նորարարության վենչուրային ծրագրի շահառուներից է։ Այն թույլ է տալիս օգտատերերին կանխարգելել եւ քչացնել համակարգչով աշխատանքից առաջացած առողջական խնդիրները, ինչպիսիք են՝ աչքերի չորություն, կարմրություն, մեջքի ու պարանոցի շրջանում ցավեր:
«Ներկայում մենք բանակցություններ ենք վարում տարբեր ընկերությունների հետ, որոնք ցանկանում են Bliink-ը հասանելի դարձնել իրենց աշխատակիցներին: STAN-ից ստացած ֆինանսական ու խորհրդատվական աջակցությունը կծառայեցվի նոր թիրախային օգտատերեր գտնելուն, մարքեթինգային արշավներին ու թիմի ընդլայնմանը: Այն կնպաստի նաեւ այլ օպերացիոն համակարգերի (macOS եւ Linux) համար բետա տարբերակի մշակմանը»,- ասել է Bliink-ի համահիմնադիր եւ տնօրեն Նաիրի Բաղդասարյանը:
Հոկտեմբերի սկզբին կկայանա STAN-ի հաջորդ 11-րդ փիչինգը, որի ժամանակ մասնակից ստարտափները կներկայացնեն իրենց գաղափարները։
STAN-ը FAST-ի գիտության առեւտրայնացման ուղղությամբ իրականացվող կարեւոր ծրագրերից է, որը ստեղծվել է Հայաստանում ձեռնարկատիրական գործունեությունը խթանելու նպատակով 2018 թվականին: Ներկայում հրեշտակ ներդրողների ցանցի անդամ է 39 ձեռնարկատեր աշխարհի 7 երկրից:

15:22 | 22.09.22 | News | 10172
Doctor Yan and Bliink local startups got investment from Science and Technology Angels Network (STAN).
Doctor Yan is designed for both patients and doctors. It enables patients to choose a doctor based on the provided information and the actual feedback of other users. It also helps to make an appointment for a doctor's visit without calling or waiting in line. The application provides several services for doctors as well: online registrations, a flexible and easy-to-use calendar, visibility in the broader community, and reputation promotion.
photo © STAN
"We reached the point when financial and professional advice will help us develop a strategy, promote and accelerate the further advancement of the platform. Our plan for the next months’ includes intensive awareness campaigns among patients and doctors, as well as establishment of active cooperation with hospitals and other field representatives," said Irina Ghazaryan, co-founder and director of the startup. More than 10,000 patents and 600 collaborating doctors are now registered in the Doctor Yan system.
Bliink which is also one of the beneficiaries of InVent innovative venture building program of FAST, helps computer users to avoid eye and posture-related health issues which later leads to more severe health problems.
“Currently, we are negotiating with some companies interested in buying Bliink for their employees. The investment involved by STAN will be used to find our targeted users, to estimate the product-market fit, for marketing purposes, and to extend the team and develop the beta version for macOS and Linux,” said Nairi Baghdasaryan, co-founder and director of Bliink.
At the beginning of October, the 11th pitching of STAN will take place, during which the participant startups will present their ideas.
STAN is one of the important programs operating under the Science Commercialization pillar of FAST, which was established in 2018 to promote scientific and entrepreneurial activities in Armenia. Currently, STAN has 39 entrepreneur members from 7 countries.