12:43 | 03.02.22 | Հոդվածներ | 25827
Վերջերին շրջանում սրվել են հակասությունները ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի եւ Tesla-ի հիմնադիր, մոլորակի ամենահարուստ մարդկանցից մեկի՝ Իլոն Մասկի միջեւ։
1.    Ի՞նչ է պատահել
Սպիտակ տան վարչակազմը հերթական անգամ չէր հրավիրել Tesla-ին էլեկտրական մեքենաների արտադրությանը նվիրված միջոցառմանը, որի ընթացքում Ջո Բայդենը $1,75 տրիլիոնի սոցիալական ծախսերի մասին օրինագիծը քննարկել էր General Motors-ի եւ Ford-ի ղեկավարների հետ, որոնք Tesla-ի անմիջական մրցակիցներն են:
2.    Ինչպե՞ս արձագանքեց Մասկը
Նա Բայդենին անվանեց «մարդու կերպարանքով խամաճիկ», որը «չի կարողանում արտասանել Tesla բառը» եւ հավելեց, որ նախագահը «ամերիկացիներին հիմարի տեղ է դնում»։
Նա նաեւ կոչ արեց Twitter-ում իր ավելի քան 72 միլիոն հետեւորդներին «իրենց դեմ քվեարկել» (դեմոկրատների) Կոնգրեսի առաջիկա միջանկյալ ընտրություններում։
3.    Ինչպե՞ս էր Օբամայի ժամանակ
Համարվում է, որ Իլոն Մասկը կարողացել էր ստանալ $465 մլն ծավալով ցածր տոկոսադրույքով վարկ ԱՄՆ նախկին նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմի շնորհիվ, որտեղ Ջո Բայդենը զբաղեցնում էր փոխնախագահի պաշտոնը։
Փորձագետների կարծիքով՝ հենց այդ միջոցները զգալիորեն օգնեցին Tesla-ին առաջ անցնել էլեկտրական մեքենաների այլ արտադրողներից:
4.    Իսկ Թրամփի՞ հետ
Իլոն Մասկը արդյունավետորեն համագործակցում էր նաեւ Դոնալդ Թրամփի վարչակազմի հետ։
2020 թվականին կառավարության հետ համագործակցության շրջանակներում, SpaceX-ը տիեզերք ուղարկեց իր առաջին անձնակազմը, որը ժամանեց Միջազգային տիեզերակայան (ՄՏԿ):
2021 թվականի գարնանը NASA-ն SpaceX-ի հետ $2,9 միլիարդի պայմանագիր կնքեց՝ տիեզերագնացներին Լուսին հասցնելու համար:
5.    Ո՞րն է կոնֆլիկտի իրական պատճառը
«Կոմերսանտը»-ը գրում է, որ փորձագետները խնդիրը տեսնում են Tesla-ի եւ ամերիկյան արհմիությունների միջեւ ձգձգվող վեճի մեջ։ Մասնավորապես, Tesla-ն աշխատանքից ազատել է մի քանի արհմիությունների ակտիվիստների եւ իրեն հայտարարել է արհմիություններից դուրս:
2021 թվականի օգոստոսին Մասկին չհրավիրեցին Սպիտակ տուն՝ էլեկտրական մեքենաներին նվիրված առանցքային միջոցառմանը, ինչին գործարարը պատասխանեց, որ վարչակազմը կողմնակալ է իր հանդեպ եւ «արհմիություններից կախման մեջ է»:

12:43 | 03.02.22 | Статьи | 13327
В последнее время обострились противоречения между президентом США Джо Байденом и основателем Tesla, одним из богатейших людей планеты Илоном Маском.
1.    Что случилось?
Администрация Байдена Белого дома в очередной раз не пригласила Tesla на мероприятие, посвященное производству электромобилей. На нем Джо Байден обсудил законопроект о социальных тратах на сумму $1,75 трлн с главами General Motors и Ford, которые являются прямыми конкурентами Tesla.
2.    Чем ответил Маск?
Илон Маск назвал Байдена «марионеткой в человеческом обличии», «неспособным произнести слово Tesla» и добавил, что президент «принимает американцев за дураков».
Он также призвал более 72 млн своих подписчиков в Twitter «проголосовать против них», (Демократическиую партию) на предстоящих промежуточных выборах в Конгресс.
3.    Как было с Обамой?
Считается, что именно благодаря администрации экс-президента США Барака Обамы, в которой Джо Байден занимал пост вице-президента, Илон Маск обязан получением низкопроцентного кредита объемом $465 млн. По мнению экспертов, именно эти средства значительно помогли Tesla оторваться от остальных опроизводителей электромобилей.
4.    А с Трампом?
Илон Маск плодотворно сотрудничал и с администрацией Дональда Трампа.
В 2020 году в рамках сотрудничества с правительством SpaceX запустила в космос свой первый экипаж, который прибыл на международную космическую станцию (МКС).
Весной 2021 года NASA заключило со SpaceX контракт на $2,9 млрд по доставке астронавтов на Луну.
5.    В чем реальная причина конфликта?
«Коммерсант» пишет, что эксперты связывают ситуацию с затянувшимся конфликтом Tesla с американскими профсоюзами. В частности, Tesla уволила нескольких профсоюзных активистов и провозгласила себя вне профсоюзных объединений в принципе.
В августе 2021 года Маска не пригласили в Белый дом на ключевое мероприятие, посвященное электромобилям, а бизнесмен заявил в ответ, что администрация предвзято к нему относится и «находится в зависимости от профсоюзных объединений».