Rakuten Viber-ի գլոբալ զարգացման տնօրեն Աննա Զնամենսկայան
Viber մեսենջերն ամփոփել է 2021 թվականի արդյունքները: Դրանց համաձայն, Հայաստանում 2021 թվականին մեսենջերի օգտատերերն ուղարկել են մոտ 5,4 միլիարդ հաղորդագրություն։
Մեծ պահանջարկ են ունեցել նաեւ սթիքերները. հայ օգտատերերը նախորդ տարվա ընթացքում օգտագործել են 262 միլիոն անգամ։
973 հազար հայաստանյան օգտատեր ներառված է Viber խմբային չաթերում։ Հայաստանում հատկապես տարածված են Viber-ի չաթ-բոտերը. 2020 թվականի համեմատ դրանց թիվն աճել է 22%-ով։
Viber-ի համար 2021 թվականի կարեւոր իրադարձություններից էր AR դիմակների եւ ընդլայնված իրականության զտիչների գործարկումը Viber հավելվածի ներսում։
Դիմակները սնուցվում են Snap Inc-ի տեխնոլոգիայով, որը AR դիմակների համաշխարհային առաջատարն է եւ Snapchat հավելվածի մշակողը: Viber Masks-ի թողարկումից ի վեր Հայաստանի բնակիչները մոտ 500 հազար անգամ օգտագործել են AR դիմակներ եւ զտիչներ՝ նկարներ, տեսանյութեր եւ GIF անիմացիաներ ստեղծելու համար։
«Այս դժվարին տարում, երբ մեզանից շատերը ստիպված էին նվազագույնի հասցնել անձնական շփումները համաճարակի պատճառով, Viber-ը վերակենդանացրեց նամակագրությունը մեսենջերում եւ էլ ավելի հետաքրքիր դարձրեց շփումը: 2022 թվականին մենք կշարունակենք թողարկել հաղորդակցության համար էլ ավելի հետաքրքիր եւ օգտակար գործառույթներ», - ասել է Rakuten Viber-ի գլոբալ զարգացման տնօրեն Աննա Զնամենսկայան:

Директор по глобальному развитию Rakuten Viber Анна Знаменская
Viber подвел итоги минувшего года, согласно которым в Армении за 2021 год пользователи мессенджера отправили порядка 5,4 миллиарда сообщений.
Для общения с друзьями, близкими и коллегами популярными оказались и стикеры: за год жители Армении отправляли их 262 миллиона раз.
Совокупное количество жителей Армении, состоящих в групповых чатах составило 973 тысячи человек. Особой популярностью пользовались чат-боты в Viber: по сравнению с 2020 годом, их количество выросло на 22%.
Важным событием 2021 года стал запуск AR-масок и фильтров дополненной реальности внутри приложения Viber. Маски созданы на основе технологии Snap Inc, компании-мирового лидера в области AR-масок и разработчика приложения Snapchat. С момента релиза Viber Маски жители Армении использовали AR-маски и фильтры для создания картинок, видео и GIF-анимаций порядка 500 тысяч раз.
«В этот непростой год, когда многим из нас из-за пандемии пришлось свести к минимуму личные коммуникации, Viber оживил переписки в мессенджере и сделал общение еще более интересным. Люди хотят общаться в онлайне и выбирают разные форматы: будь то поздравление другу в образе тигра или видеопривет родным в национальных костюмах Армении, — всё это стало возможно, например, благодаря функции AR-масок. В 2022 году мы продолжим реализовывать еще больше интересных и полезных функций для общения», - сказала» директор по глобальному развитию Rakuten Viber Анна Знаменская.