17:14 | 23.08.21 | Նորություններ | 5934
Վիվա-ՄՏՍ-ն ու Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) արդեն երկու տարի է, ինչ Տավուշի հյուսիս-արեւելյան մասում գտնվող Կողբ գյուղում ենթակառուցվածքների զարգացման ծրագրեր են իրականացնում։
Պետական սահմանից 4.5 կմ հեռավորության վրա գտնվող սահմանամերձ գյուղում թե 2019թ.-ին, թե 2020թ.-ին աշխատանքներն իրականացվել են դժվարին շրջանում, նախ՝ համավարակով, այնուհետեւ 44-օրյա պատերազմով պայմանավորված պայմաններում։ Անկախ հանգամանքներից՝ լուծվել են գյուղի արտաքին լուսավորության եւ մանկապարտեզներից մեկի ջեռուցման խնդիրները:
2020թ.-ի ընթացքում, գործընկեր կազմակերպությունների ջանքերով, Կողբ գյուղի տարածքում լուսավորվել է 1850 մետր ճանապարհահատված: Տեղադրվել է 50 ԼԵԴ լուսարձակ։ Աշխատանքները չեն դադարել նաեւ այս տարի։ Ընթացիկ տարում նախատեսվում է տեղադրել եւս 40 ԼԵԴ լուսարձակ եւ լուսավորել շուրջ 1550 մետր երկարությամբ հատված։ Այսպիսով, 2021 թ.-ի ավարտին, Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ FPWC-ի ջանքերով, Կողբում կլինի շուրջ 3400 մետր լուսավորված փողոց: Էներգախնայող, ժամանակակից համակարգի գործարկումն արդյունավետ է բնապահպանական եւ համայնքի միջոցները տնտեսելու առումով:
Ռալֆ Յիրիկյանը, Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի (FPWC) հիմնադիր Ռուբեն Խաչատրյանը, Նոյեմբերյան համայնքի ղեկավար Կարեն Աբազյանը, Կողբի վարչական ղեկավար Արսեն Աղաբաբյանը, ծրագրի համակարգող Մարտին Մարալչյանը եւ բնակիչներ: Նրանք շրջայցով եղել են նաեւ բնակավայրի մանկապարտեզներից մեկում:
«Ցանկացած ծրագիր ունի իր շահառուն: Երբ գյուղերում կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության ծրագրեր ենք իրականացնում, ավելի հաճախ փորձում ենք զգալ երեխաների եւ երիտասարդների տրամադրությունը: Նրանք պետք է մեծանան առանց դառը հիշողությունների: Լուսավոր փողոցում քայլերը, տաք եւ կոկիկ միջավայրում մեծանալը պետք է լինեն ոչ թե երազանք, այլ՝ իրականություն: Եվ եթե մենք փորձենք որպես շահառու դիտարկել վաղվա սերունդը՝ կշահենք բոլորս: Երիտասարդներն են մեր ապագան: Այդ ապագան պետք է լինի վստահ, կենսուրախ եւ համարձակ»,- ասել է Վիվա-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
70 տարի առաջ կառուցված մանկապարտեզը, երկար տարիներ ջեռուցվել է քարածխի, այնուհետեւ՝ փայտի վառարանների միջոցով: Ջեռուցման ոչ արդյունավետ եւ երեխաների անվտանգության համար ոչ ցանկալի մեթոդներն արդեն մեկ տարի փոխվել են: Այժմ հին վառարանները փոխարինվել են ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումներով։
2019թ.-ի ընթացքում Վիվա-ՄՏՍ-ի եւ Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամի ջանքերով, մանկապարտեզի տարածքում ամբողջովին նոր ջեռուցման համակարգ է կառուցվել եւ համալրվել է 30 կՎտ հզորությամբ արեւային ջրատաքացուցիչներով։ Գործընկեր կառույցները կարեւորում են նաեւ ծրագրի բնապահպանական բաղադրիչը, այդ պատճառով ընտրվել է բնությանը հնարավորինս քիչ վնաս պատճառելու սկզբունքը։ Արեւային ջրատաքացուցիչները հնարավորություն են տալիս ջեռուցումն ապահովելիս սպառել 40-50%-ով պակաս բնական գազ:
«Սահմանապահ եւ հեռավոր բնակավայրերում արտաքին լուսավորության էներգախնայող համակարգերի ներդրումը էկոգյուղերի ցանցի ստեղծման կարեւոր քայլերից է: Դա թույլ կտա այդ գյուղերը ներգրավել մի գործընթացում, որի հիմքում կայուն զարգացման չորս՝ բնապահպանական, տնտեսական, մշակութային եւ սոցիալական բաղադրիչներն են: Ծրագրի արդյունքում էապես կկրճատվեն համայնքի բյուջետային ծախսերը, կլինեն խնայողություններ, որոնք կարող են ուղղվել այլ խնդիրների լուծմանը»,- ասված է Վիվա-ՄՏՍ-ի հաղորդագրության մեջ:

17:14 | 23.08.21 | News | 5783
It has been two years now since Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) are implementing projects on infrastructural development in Koghb, the largest settlement of Tavush, situated in the north-eastern part of the region.
Only by 4.5 km away from the state border, it needs special attention and work.
2019 and 2020 were challenging for the implementation of the planned works: and yet, neither the global pandemic, nor the 44-day-long war could keep the partner organizations back from installing a new street lighting system and provide with a solar heat system at the local kindergarten.
Owing to the partners’ joint efforts around 1850 m of streets were illuminated in 2020. 50 LED lights were installed. The illumination works are in process, and the plan is to install additional 40 LED lights and illuminate around 1550 m of the community streets. Thus, by the end of 2021 with the join efforts of Viva-MTS and FPWC, Koghb will have around 3400m of illuminated streets. The deployed energy-efficient system will contribute both in making the settlement more environmental-friendly and saving budget resources.
Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian, the Founder of the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) Ruben Khachatryan, Noyemberyan community head Karen Abazyan, the administrative head of Koghb Arsen Aghababyan, Project Coordinator Martin Maralchyan and locals were present at the launching of the energy-efficient system, also visiting the kindergarten as part of the tour.
“Every program has its beneficiaries. When implementing social responsibility programs in rural communities, we most often try to be responsive to the moods of children and young people. They have to grow free of bitter memories. Walking down an illuminated street, growing up in a warm and tidy environment shall be a normal thing, not a dream. And we manage to see the coming generations as our beneficiaries then everybody will win. Young people are our future. And that future has to be confident, happy and daring,” Viva-MTS General Manager Ralph Yirikian said.
The kindergarten, built some 70 years ago, used to be heated with coal and wood. This non-efficient and unsafe way of heating is no longer in use at the kindergarten. Now the heating of the building is provided by the modern heating system. In 2019 the Viva-MTS and the Foundation for the Preservation of Wildlife and Cultural Assets (FPWC) installed a totally new heating system powered with 30kW solar heaters. As the partnering organizations prioritize the environmental aspect of the project, they chose the heating system which would have the least negative impact on environment. This solar heating system allows using 40-50% less natural gas for the heating.
The introduction of energy-saving outdoor lighting systems in remote and borderland areas is one of the important steps in creating an Eco Villages network. This will allow these villages to be involved in a process based on the four components of sustainable development: environmental, economic, cultural and social. As a result of the program, the budget expenses of the community will be significantly reduced, there will be savings that can be directed to the solution of other problems.