15:34 | 16.04.20 | Նորություններ | 26003
Ucom ընկերությունն ունի նոր տնօրեն, ասվում է «Յուքոմ» ՓԲԸ մեծամասնական բաժնետերերի կողմից ուղարկված պաշտոնական հաղորդագրության մեջ, որին կից ներկայացված է համապատասխան փաստաթղթի քաղվածքը։
Հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Ս.թ. ապրիլի 14-ին, հիմք ընդունելով ընկերության նախկին տնօրենի կողմից ներկայացված աշխատանքից ազատման դիմումը, հրատապ կարգով հրավիրվել է Տնօրենների խորհրդի նիստ, որտեղ, ի թիվս այլ հարցերի, հաստատվել է նոր տնօրենի նշանակումը։
Նոր գլխավոր տնօրենը Արա Սերգեյի Խաչատրյանն է, ով որպես Տնօրենների խորհրդի անդամ պաշտոնապես միացել է Ucom ընկերության թիմին 2019թ. դեկտեմբերի 25-ին։ Մասնագիտական կենսագրությունը ներկայացված է հաջորդիվ։
Նշենք, որ ապրիլի 14-ի նիստին ներկա են գտնվել Տնօրենների խորհրդի բոլոր անդամները, սակայն Ալեքսանդր Եսայանը հայտարարել է, որ ինքը նիստը ընդունում է որպես քննարկում եւ չի մասնակցում նիստին, ինչը նույնպես ներառվել է արձանագրության մեջ (արձանագրության քաղվածքի պատճեն բերված է հաջորդիվ)։
Ucom-Decision
Ucom ընկերության Տնօրենների խորհուրդը կարեւոր է համարում ընդգծել, որ.
Ըստ Ընկերության կորպորատիվ փաստաթղթերի, ընկերության գլխավոր տնօրենին նշանակում եւ ազատում է Տնօրենների խորհուրդը։
Հիմք ընդունելով ընկերության նախկին տնօրենի դիմումը՝ ընկերության խորհուրդը նոր տնօրեն է նշանակել Արա Սերգեյի Խաչատրյանին, ով ստանձնում է պարտականությունները նշանակման պահից՝ ս.թ. ապրիլի 14-ից: ՀՀ օրենսդրության համաձայն, Ucom ընկերության անունից այսուհետ իրավասու է հանդես գալ միայն գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը եւ իր կողմից լիազորված անձինք։
Ընկերության հետագա ընթացիկ գործընթացների մասով տեղեկատվություն կտրամադրի նոր տնօրենը»:
Արա Խաչատրյանը ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանը՝ տնտեսագիտության բակալավրի աստիճանով։ Մագիստրոսական աստիճանը ստացել է Լոնդոնի «Բիզնես դպրոցում» եւ ԱՄՆ Նյու Յորքի Կոլումբիայի համալսարանի «Բիզնես դպրոցում» (MBA): Մասնագիտական որակավորումներ ունի միջազգային ֆինանսական եւ կառավարման ինստիտուտներից։
Աշխատել է PWC, Baker Tilly, Path միջազգային կառավարման խորհրդատվական ընկերությունների առանցքային պաշտոններում, իսկ վերջին տարիներին՝ «Գալաքսի» ընկերությունների խմբում։ Դասավանդում է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում։ Հանդիսանում է Ամերիկյան համալսարանի շարունակական կրթության խորհրդատվական մարմնի անդամ։

В Ucom назначен новый директор, сообщается в официальном заявлении ЗАО «Юком», распространенном мажоритарными акционерами компании.
«14 апреля текущего года на основании заявления об отставке бывшего директора компании в срочном порядке было созвано заседание Совета директоров, где, наряду с другими вопросами, было утверждено назначение нового директора.
Новым гендиректором компании назначен Ара Сергеевич Хачатрян, который в качестве члена Совета директоров присоединился к команде компании Ucom 25 декабря 2019 года. Его биография представлена ниже.
Отметим, что 14 апреля на заседании присутствовали все члены Совета директоров, однако Александр Есаян заявил, что воспринимает заседание в качестве обсуждения и не участвует в нем, что также зафиксировано в протоколе.
Ucom-Decision
Совет директоров компании Ucom считает важным подчеркнуть, что:
Согласно корпоративным документам компании, гендиректора компании назначает и освобождает от должности Совет директоров.
На основании заявления бывшего директора компании Совет директоров назначил новым директором Ара Сергеевича Хачатряна, который приступает к исполнению полномочий с момента назначения на должность – 14 апреля текущего года. Согласно законодательству Армении, отныне от имени компании Ucom уполномочены выступать только гендиректор Ара Хачатрян и уполномоченные им лица.
Новый директор предоставит информацию о дальнейших процессах в компании».
Ара Хачатрян окончил Ереванский государственный университет со степенью бакалавра экономики. Степень магистра он получил в лондонской «Бизнес школе» и «Бизнес школе» (MBA) Колумбийского университета Нью-Йорка (США).
Занимал ключевые должности в международных консалтинговых компаниях PWC, Baker Tilly, Path, а в последние годы – в группе компаний «Галакси». Преподает в Американском университете Армении. Является членом консультативного совета по непрерывному образованию в Американском университете.