15:34 | 16.04.20 | Նորություններ | 26003
Ucom ընկերությունն ունի նոր տնօրեն, ասվում է «Յուքոմ» ՓԲԸ մեծամասնական բաժնետերերի կողմից ուղարկված պաշտոնական հաղորդագրության մեջ, որին կից ներկայացված է համապատասխան փաստաթղթի քաղվածքը։
Հաղորդագրության մեջ ասված է.
«Ս.թ. ապրիլի 14-ին, հիմք ընդունելով ընկերության նախկին տնօրենի կողմից ներկայացված աշխատանքից ազատման դիմումը, հրատապ կարգով հրավիրվել է Տնօրենների խորհրդի նիստ, որտեղ, ի թիվս այլ հարցերի, հաստատվել է նոր տնօրենի նշանակումը։
Նոր գլխավոր տնօրենը Արա Սերգեյի Խաչատրյանն է, ով որպես Տնօրենների խորհրդի անդամ պաշտոնապես միացել է Ucom ընկերության թիմին 2019թ. դեկտեմբերի 25-ին։ Մասնագիտական կենսագրությունը ներկայացված է հաջորդիվ։
Նշենք, որ ապրիլի 14-ի նիստին ներկա են գտնվել Տնօրենների խորհրդի բոլոր անդամները, սակայն Ալեքսանդր Եսայանը հայտարարել է, որ ինքը նիստը ընդունում է որպես քննարկում եւ չի մասնակցում նիստին, ինչը նույնպես ներառվել է արձանագրության մեջ (արձանագրության քաղվածքի պատճեն բերված է հաջորդիվ)։
Ucom-Decision
Ucom ընկերության Տնօրենների խորհուրդը կարեւոր է համարում ընդգծել, որ.
Ըստ Ընկերության կորպորատիվ փաստաթղթերի, ընկերության գլխավոր տնօրենին նշանակում եւ ազատում է Տնօրենների խորհուրդը։
Հիմք ընդունելով ընկերության նախկին տնօրենի դիմումը՝ ընկերության խորհուրդը նոր տնօրեն է նշանակել Արա Սերգեյի Խաչատրյանին, ով ստանձնում է պարտականությունները նշանակման պահից՝ ս.թ. ապրիլի 14-ից: ՀՀ օրենսդրության համաձայն, Ucom ընկերության անունից այսուհետ իրավասու է հանդես գալ միայն գլխավոր տնօրեն Արա Խաչատրյանը եւ իր կողմից լիազորված անձինք։
Ընկերության հետագա ընթացիկ գործընթացների մասով տեղեկատվություն կտրամադրի նոր տնօրենը»:
Արա Խաչատրյանը ավարտել է Երեւանի պետական համալսարանը՝ տնտեսագիտության բակալավրի աստիճանով։ Մագիստրոսական աստիճանը ստացել է Լոնդոնի «Բիզնես դպրոցում» եւ ԱՄՆ Նյու Յորքի Կոլումբիայի համալսարանի «Բիզնես դպրոցում» (MBA): Մասնագիտական որակավորումներ ունի միջազգային ֆինանսական եւ կառավարման ինստիտուտներից։
Աշխատել է PWC, Baker Tilly, Path միջազգային կառավարման խորհրդատվական ընկերությունների առանցքային պաշտոններում, իսկ վերջին տարիներին՝ «Գալաքսի» ընկերությունների խմբում։ Դասավանդում է Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանում։ Հանդիսանում է Ամերիկյան համալսարանի շարունակական կրթության խորհրդատվական մարմնի անդամ։

15:34 | 16.04.20 | News | 28198
The major shareholders of Ucom have announced the appointment of new Director General, also presenting the corresponding document along with the statement.
The statement reads:
“On 14 April 2020, taking into account the letter of resignation submitted by the former Director General, the Board of Directors convened an urgent meeting, where the members confirmed the appointment of the new Director General along with other matters.
New Director General is Ara Sergey Khachatryan, who joined Ucom as member of the Board of Directors on 25 December 2019. Below you can read the brief description of his career.
All members of the board attended the meeting, but Alexander Yesayan announced he considered it a discussion and refused to participate, which is indicated in the record.
Ucom-Decision
The Board of Directors of Ucom considers it important to point out that:
According to the corporate regulations of the company, the Board of Directors has the authority to appoint and dismiss the Director General.
Taking into account the letter of resignation submitted by the former Director General, the board appointed to that position Ara Sergey Khachatryan, who took the office on April 14. According to the Armenian legislation from now on only Director General Ara Khachatryan and the people he authorizes have the right to make statements on behalf of Ucom.
Information about further actions by the company will be provided by the new Director General.”
Ara Khachatryan graduated from the Yerevan State University with Bachelor’s degree in economic science. He earned his Master’s degree in London Business School and Columbia Business School (USA). He has certificates of education in international finance and management.
Ara Khachatryan has held key positions in PWC, Baker Tilly, and Path. In recent years he worked in Galaxy Group of Companies. He is a member of the Advisory Board of AUA (American University of Armenia) Extension.