14:11 | 02.12.19 | Նորություններ | 7595
Նոյեմբերի 30-ին Երեւանում անցկացվել է ամենամյա JavaScript Conference Armenia 2019 ամենամյա միջոցառումը, որը միավորել է ՏՏ ոլորտի 1000-ից ավելի մասնագետների ու ընկերությունների՝ Հայաստանից եւ արտերկրից։
Կոնֆերանսի շրջանակում անցկացվել են դասախոսություններ, գործնական դասեր ու մասնագիտական մրցույթներ։ Ֆինանսների, առողջապահության, տուրիզմի, մեդիայի եւ ինտերնետ իրերի (IoT) ոլորտում ՏՏ լուծումներ առաջարկող DataArt-ի հայաստանյան գրասենյակը համաժողովի ոսկե հովանավորներից մեկն էր:
DataArt-ի զարգացման ղեկավար (Development Lead) Ռոման Ենիկեեւը JS Conf Armenia 2019-ի շրջանակում հանդես է եկել ելույթով: Նա խոսել է AngularJS-ի եւ դրա պրակտիկ օգտագործման մասին:
Itel.am-ի հետ զրույցում Ռոմանն ասել է, որ սա իր առաջին այցն էր Հայաստան:
«Մի փոքր ծանոթ եմ երկրի պատմությանը եւ ուրախ կլինեմ կրկին այցելել: Կոնֆերանսին մասնակցում էին բավական փորձառու խոսնակներ, հետեւաբար մասնակցությունը յուրաքանչյուրին կարող էր տալ բավական շատ տեղեկատվություն՝ թեմային առնչվող տարբեր հարցերի շուրջ»,- պատմել է նա:
Ռոմանի խոսքով, DataArt-ի հայաստանյան գրասենյակը բավական ակտիվ ներառված է ընկերության աշխատանքներում:
«DataArt-ում աշխատում եմ արդեն 9 տարի, այստեղ ինձ հարմար է աշխատել, քանի որ ընկերության գաղափարախոսության հիմքում է մարդուն առաջին տեղում դնելը: Եթե աշխատակիցները ցանկանում են այլ տեխնոլոգիաներ փորձարկել կամ իրենց այլ դերերում տեսնել, ապա DataArt-ը տալիս է այդ հնարավորությունը: Ինքս էլ այս տարիների ընթացքում ինձ տարբեր պաշտոններում եմ փորձել՝ ավագ ծրագրավորողից մինչեւ մենեջեր»,- ընդգծել է Ռոման Ենիկեեւը:
DataArt-ի հայաստանյան գրասենյակի մարդկային ռեսուրսների բաժնի ղեկավար Իշխան Մարգարյանն էլ նշել է, որ JavaScript Conference Armenia 2019-ին մասնակցության նպատակն էր ծանոթանալ տաղանդավոր մասնագետների հետ եւ հետագայում համագործակցության եզրեր գտնել:
«Կոնֆերանսին որպես ավանդույթ լավ նվերներով էինք գնացել, բայց դրանք ստանալու համար մասնակիցները պետք է մասնակցեին Skillotron թեստային հարթակի հետ մեր համատեղ մրցույթին: Մեր ներկայությունը նաեւ կարեւոր էր, քանի որ ցանկանում ենք մեր ներդրումն ունենալ համայնքի ձեւավորման հարցում. սա DataArt-ում բարի ավանդույթ է, որը ներկայում փորձում ենք տեղայնացնել»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով, JavaScript Conference Armenia-ին արտերկրից մեծ թվով խոսնակներ են մասնակցել, նպաստելով Հայաստանի՝ որպես տեխնոլոգիական կենտրոնի մասին ճանաչվածության բարձրացմանը:
22 տարի գործող DataArt-ը մասնաճյուղեր ունի ավելի քան 20 երկրում՝ այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում, Մեծ Բրիտանիայում, Ռուսաստանում, Ուկրաինայում, Արգենտինայում եւ այլն։ Դրանց շարքին ամիսներ առաջ ավելացել է նաեւ Հայաստանի գրասենյակը:

14:11 | 02.12.19 | Новости | 7599
30 ноября в Ереване состоялось ежегодное мероприятие JavaScript Conference Armenia 2019, объединившее более 1000 специалистов и компаний сферы IT из Армении и из-за рубежа.
В рамках конференции состоялись лекции, мастер-классы и профессиональные конкурсы.
Золотой спонсор мероприятия – армянский офис компании DataArt, предлагающей IT решения в сферах финансов, здравоохранения, туризма, медиа и интернета вещей (IoT). В рамках JS Conf Armenia 2019 выступил руководитель по развитию (Development Lead) DataArt Роман Еникеев. Он рассказал об AngularJS и его практическом применении.
В беседе с Itel.am Роман отметил, что это его первый визит в Армению.
«Я немного знаком с историей страны и буду рад приехать вновь. В конференции участвовали достаточно опытные докладчики, поэтому каждый из них мог дать нужную информацию по теме»,- сказал он.
По словам Романа, армянский офис DataArt достаточно активно участвует в работе компании.
«Я уже 9 лет работаю в DataArt, мне здесь удобно, так как в идеологии компании на первом месте – человек. Если сотрудники хотят протестировать другие технологии или попробовать себя в новой должности, то DataArt предоставляет эту возможность. За это время я сам пробовал себя в различных должностях – от старшего программиста до менеджера»,- заметил Роман Еникеев.
Руководитель HR-отдела армянского офиса DataArt Ишхан Маргарян, в свою очередь, отметил, что цель участия в JavaScript Conference Armenia 2019 – познакомиться со специалистами и найти точки соприкосновения для сотрудничества в дальнейшем.
«По традиции мы пришли на конференцию с хорошими подарками, но чтобы их получить, нужно было участвовать в нашем совместном с тестовой платформой Skillotron конкурсе. Наше присутствие было важным еще и потому, что мы хотим внести наш вклад в процесс формирования сообщества. Это добрая традиция DataArt, которую в настоящее время мы пытаемся адаптировать»,- сказал он.
По его словам, в JavaScript Conference Armenia участвовали множество зарубежных докладчиков, способствуя повышению узнаваемости Армении как технологического центра.
DataArt ведет свою деятельность уже более 20 лет, компания насчитывает филиалы более чем в 20 странах – в том числе в США, Великобритании, России, Украине, Аргентине.