11:40 | 07.06.19 | Նորություններ | 4898
Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԱՏՁՄ) նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը հունիսի 2-5-ը Թայբեյ աշխատանքային այցի ընթացքում մի շարք գործնական հանդիպումներ է ունեցել՝ քննարկելով համատեղ ծրագրեր։
ԱՏՁՄ նախագահը մասնակցել է աշխատանքային ճաշի, որի շուրջ քննարկվել են ՏՏ ոլորտի ընկերությունների համագործակցության, ինչպես նաեւ Հայաստանում ներդրումներ իրականացնելու վերաբերյալ նախագծեր։ Առաջիկայում նախատեսվում է գործարարների այցը Հայաստան։
TAITRA-ի (Թայբեյի արտաքին առեւտրի զարգացման խորհրդի) ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը նույնպես քննարկման թեման համատեղ ներդրումային ծրագրերն են եղել։
Թայթունգի ազգային համալսարանի (National Taitung University) ղեկավարների հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել հեղինակավոր այս բուհում ուսումն անվճար շարունակելու նպատակով ԱՏՁՄ-ի «Արմաթ» լաբորատորիաների 10 սաների կրթաթոշակ տրամադրելու եւ ուսումն անվճար շարունակելու վերաբերյալ։
Աշխատանքային այցի ընթացքում Ա․ Եսայանին է հանձնվել Հայաստանի ազգային ագրարային համալսարանի ռեկտոր Վարդան Ուռուտյանին ուղղված հրավերը՝ Թայբեյ այցելելու եւ National Chiao Tung համալսարանի ղեկավարների հետ քննարկելու ուսանողների եւ դասախոսների փոխանակման ծրագիրը։ «Խելացի» գյուղատնտեսության զարգացման նպատակով համագործակցության մեկնարկը տրվել է մարտին, Երեւանում։

Alexandr Yesayan, the president of the Union of Advanced Technology Enterprises (UATE), had a number of business meetings during his corporate visit to Taipei on June 2-5, where joint projects were discussed.
The president of the UATE attended a business dinner where cooperation projects of IT companies, as well as investment projects in Armenia were discussed. Businessmen's visit to Armenia is foreseen soon.
Joint investment projects were among the discussed topics during the meeting with the representatives of TAITRA (Taipei External Trade Development Council).
An agreement was reached with the leaders of the National Taitung University to provide scholarships for 10 graduates of the Armath Laboratories to continue their education free of charge at this prestigious university.
During the business visit, Mr. Yesayan was given the invitation addressed to the Rector of Armenian National Agrarian University Mr. Vardan Urutyan to visit Taipei and discuss the exchange projects with National Chiao Tung University board for the students and lecturers.