17:46 | 05.04.19 | Նորություններ | 8498
Ապրիլի 4-ին ԵՊՀ մաթեմատիկայի եւ մեխանիկայի ֆակուլտետում բացվել է «Կիրառական վիճակագրություն եւ տվյալների գիտություն» մագիստրոսական ծրագրի համար նախատեսված համակարգչային ուսումնական լաբորատորիան:
Նորաբաց լաբորատորիան Webb Fontaine եւ 2Hz ընկերությունների աջակցությամբ համալրվել է GPU-ներով հագեցած 12 համակարգչով:
«Այս համակարգիչներն ունեն այնպիսի հնարավորություններ, որոնք թույլ են տալիս աշխատել մեծ տվյալների հետ: Լաբորատորիան նպաստելու է «Կիրառական վիճակագրություն եւ տվյալների գիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագրի ուսուցման արդյունավետությանը: Այժմ վերոնշյալ մագիստրոսական ծրագիրն ունի 9 ուսանող»,- տեղեկացրել է «Կիրառական վիճակագրություն եւ տվյալների գիտություն» մագիստրոսական ծրագրի ղեկավար Կարեն Քեռյանը:
Նա հավելել է, որ մագիստրոսական ծրագիրն համակարգչային ուսումնական լաբորատորիայի կարիքն իսկապես ուներ, քանի որ վերջինս ուսանողներին հնարավորություն կտա կիրառել տեսական գիտելիքները, ինչպես նաեւ դասերից հետո աշխատել տարբեր նախագծերի վրա:
Webb Fontaine ընկերության հայաստանյան մասնաճյուղի գործառնական մենեջեր Սերոբ Սերոբը նշել է, որ ընկերության աջակցությունը լաբորատորիայի բացմանը կազմել է 15 մլն դրամ՝ տրամադրել են 8 համակարգիչ, ինչպես նաեւ լսարանում տեղադրել են տաքացման եւ հովացման համակարգ:
«Արդեն տեւական ժամանակ լինելով ոլորտում, ականատեսն ենք, որ կրթական հաստատությունների եւ ոլորտի միջեւ անդունդ կա: Ներկայում մեր ընկերությունն ունի կադրերի պակաս: Միեւնույն ժամանակ, տեսնում ենք, որ չկա որակյալ գիտություն, որը կարող է համապատասխանել այս ոլորտի ժամանակակից միտումներին: Կան տեսական գիտելիքներ, սակայն, ցավոք, կիրառական գիտելիքները պակասում են: Սա այն ծրագիրն է, որը կնպաստի, որ այդ անդունդը վերանա: Շատ ոգեւորված ենք»,- նշել է նա:
Webb Fontaine-ի ներկայացուցչի խոսքով, առաջիկայում ընկերության աշխատակիցները կդասախոսեն մագիստրոսական ծրագրի շրջանակում:
«Նաեւ ցանկանում ենք, որ ուսանողները գան մեր ընկերություն եւ ինտերնշիփերի մասնակցեն, ինչպես նաեւ իրենց ավարտական աշխատանքները, որոնք կարող են լուծել այսօր առկա մարտահրավերները, պատրաստեն մեր մասնագետների օգնությամբ»,- նշել է նա:
Լաբորատորիայի բացման արարողության շրջանակում մագիստրոսական ծրագրում ներգրավված 9 ուսանողից լավագույն առաջադիմություն ունեցող 4-ը 1 տարով կրթաթոշակներ են ստացել՝ ուսման վարձի 50-75 տոկոսի չափով: Կրթաթոշակներն ուսանողներին տրամադրել են ՏՏ ոլորտի տեղական 4 ընկերություններ:
«Կիրառական վիճակագրություն եւ տվյալների գիտություն» մագիստրոսական կրթական ծրագիրը ԵՊՀ-ում գործում է 2018-2019 ուստարվանից: Ծրագիրն իրականացվում է ԵՊՀ-ում գործող IBM ինովացիոն լուծումների եւ տեխնոլոգիաների կենտրոնի հետ համագործակցությամբ:

17:46 | 05.04.19 | News | 8265
On April 4, Data Science Lab with powerful computers opened for Master’s program “Applied Statistics and Data Science” of the Faculty of Mathematics and Mechanics of Yerevan State University.
With the support of companies Webb Fontaine and 2Hz, the newly-opened lab was provided with 12 computers with GPUs.
“These computers have capacity that allows them work with big data. The lab will contribute to the efficiency of Master’s program “Applied Statistics and Data Science”. The program currently involves 9 students,” informed Head of the Master’s program Karen Keryan.
He added that the Master’s program really needed this lab, since it will give the students the opportunity to apply their theoretical knowledge in practice, as well as work on various programs after the classes.
Operational Manager of Webb Fontaine Armenia Serob Serob noted that the company’s support to the lab is estimated at AMD 15m, which includes 8 computers, as well as heating and cooling systems in the room.
“After years in the industry, we can testify that there is a giant gap between it and educational institutions. Our company needs more staff. At the same time we see lack of quality in science, which keeps it from becoming compliant with modern tendencies in the industry. Specialists have only theoretical knowledge and no practical skills. This program will tackle that issue. We are very excited,” he said.
According to Serob, their employees will conduct lectures for the master’s program in the near future.
“We also want the students to make visit to our company and take internship here, and write their theses, which might contain solutions for relevant issues, with the help of our experts,” he added.
Out of 9 students involved in the master’s program, 4 with the most notable progress have received 1-year scholarships, which cover 50% to 75% of their university fees. The scholarships were provided by four local IT companies.
Master’s program “Applied Statistics and Data Science”, available in the academic year of 2018-2019, is implemented by the Yerevan State University in cooperation with IBM Innovative Solutions and Technologies Center (ISTC).