10:53 | 23.07.18 | Նորություններ | 18139
Վայրի բնության եւ մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) եւ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը «Համայնքների զարգացման» ծրագրի շրջանակում Վայոց ձորի մարզի Գնիշիկ գյուղում ոռոգման ջրի ներքին ցանց կկառուցեն:
Ոռոգման ներքին ցանցի արդյունավետությունը կզգան ոչ միայն Գնիշիկ, այլեւ Մոզրով բնակավայրի բնակիչները: Ներկայում, իրենց այգիները պահպանելու համար, գնիշիկցիները ստիպված են լինում օգտվել Մոզրովի խմելու ջրից, ինչն իր հերթին խնդիր է ստեղծում հարեւան բնակավայրի բնակիչների համար:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը եւ FPWC-ն Գնիշիկում համատեղ ծրագրեր են իրականացնում 2015թ.-ից: Չորս տարվա ընթացքում, գործակցող կողմերին հաջողվել է կարգավորել բնակավայրի խմելու ջրի խնդիրը. ամբողջությամբ կառուցվել է ներքին ցանց: Լուծվել է նաեւ լուսադիոդային (LED) համակարգով գործող արտաքին լուսավորության եւ գյուղտեխնիկայի հարցը:
«Գնիշիկում հողերի բերքատվության մասին խոսելն անօգուտ է: Մշակաբույսերը թոշնում են, ծառերն էլ ջրվում են դույլերով, ինչը ոչ միայն ծանր, այլեւ անօգուտ աշխատանք է՝ հատկապես ամռան տապին: Ներքին ցանցի կառուցումը կլուծի 2 բնակավայրի՝ Գնիշիկի եւ Մոզրովի ոռոգման ջրի խնդիրը: Հարեւան գյուղում հնարավոր կլինի նվազագույն ջանքերով առավելագույն օգուտ քաղել: Մոզրովում կա շուրջ 40 հա վարելահող: Կաթիլային ոռոգման եղանակով, հնարավոր կլինի պտղատու ծառեր մշակել կամ խաղողի այգի ստեղծել»,- նշել է Գնիշիկ եւ Մոզրով բնակավայրերի վարչական տարածքի ղեկավար Արա Լեւոնյանը:

10:53 | 23.07.18 | Новости | 17788
В рамке программы «Развитие общин» Фонд защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC) совместно с ВиваСелл-МТС построят внутреннюю оросительную сеть в деревне Гнишик Вайоцдзорской области.
Результативность внутренней сети почувствуют жители не только Гнишика, но и Мозрова. Сегодня жители Гнишика вынуждены пользоваться питьевой водой Мозрова, что, в свою очередь, создает проблемы для жителей данного села.
ВиваСелл-МТС и FPWC реализуют совместные программы в Гнишике начиная с 2015 года. За это время им удалось урегулировать вопрос обеспечения общины питьевой водой. Также решен вопрос освещения улиц села путем установки светодиодной (LED) системы.
«Строительство внутренней сети решит вопрос орошения двух общин - Гнишика и Мозрова. Система капельного орошения дась возможность обрабатывать плодовые деревья и создавать виноградные сады»,- отметил руководитель административной территории Гнишика и Мозрова Ара Левонян.