16:33 | 25.01.18 | Նորություններ | 53116
Բիթքոինի միջազգային փորձագետ, Blockchain Technologies Corporation-ի տնօրեն Նիք Սպանոսի գլխավորած պատվիրակությունն այս օրերին Երեւանում է:
Նա 2013-ին Նյու Յորքում հիմնել է Բիթքոին կենտրոնը՝ որպես բիթքոինի ֆիզիկական փոխանակման առաջին հաստատություն, որը տեղակայված է անմիջապես Նյու Յորքի ֆոնդային բորսայի հարեւանությամբ: Նա նաեւ նկարահանվել է «Բենքինգը բիթքոինով»:
Վերջին ամիսների ընթացքում Նիք Սպանոսն առաջարկել է կառավարություններին ընդունել կրիպտոարժույթը եւ կիրառել բլոքչեյնը՝ վերածվելու տարածաշրջանային եւ միջազգային տեխնիկական կենտրոնների:
Պատվիրակությունը, որի կազմում ընդգրկված են նաեւ Facebook-ի նախկին գիտաշխատող, Zap.org-ի առաջատար գիտնական Համդան Ազարը, Nordic Blockchain Association-ի հիմնադիր եւ Կոպենհագենի Բիզնես դպրոցի դասախոս Փեթր Միքքելսնը, հունվարի 24-ին Երեւանում հանդիպել է լրագրողների հետ:
Banks.am-ը ներկայացնում է բանախոսների ուշագրավ մտքերը:
Նիք Սպանոս
Եկել ենք Հայաստան բոլորին պատմելու, թե ինչ հիանալի տեխնոլոգիաներ են բիթքոինն ու բլոքչեյնը, թե ինչպես ստեղծել աշխատատեղեր Հայաստանում եւ ինչպես երկիրը առաջատար դարձնել այս հիանալի ժամանակաշրջանում:
Մենք տեսնում ենք հիանալի «ուղեղներ» Հայաստանում, որոնք, մյուս երկրների համեմատ, ավելի շատ են ինտեգրված այս նոր տեխնոլոգիային:
Նախօրեին լանչի էինք բիզնես համայնքի ներկայացուցիչների հետ. նրանցից մեկը փոքր բիզնես ունի, որի միջոցով ապրանքներ է ուղարկում արտերկիր: Նա կարողանում է գումար ուղարկել PayPal-ով, բայց չի կարողանում գումար ստանալ այդ նույն համակարգով: Բարդ է բիզնես վարել եւ փող բերել երկիր, եթե բառիս բուն իմաստով չես կարող արտերկրից գումար ստանալ:
Իսկ կրիպտոարժույթները, մասնավորապես՝ բիթքոինը, սահմաններ չեն ճանաչում եւ կարող են օգնել ոչ միայն հսկայական ընկերություններին, այլեւ սովորական մարդկանց: Այն «հավասարը՝ հավասարին» (peer-to-peer) տեխնոլոգիա է՝ առանց երրորդ կողմի միջնորդության:
Բիթքոինը չի կարող մրցել կանխիկ գումարի հետ, քանի որ կանխիկը «փողերի լվացման արքա է»: Իսկ բիթքոինը բավական թափանցիկ է, կարող ես հետ նայել եւ տեսնել աշխարհում ցանկացած բիթքոին գործարք՝ սկսած ամենաառաջինից:
Ես, օրինակ, չեմ վախենում, որ երկարաժամկետ հեռանկարում բիթքոինը կարժեզրկվի, քանի որ աշխարհում գոյություն ունի ընդամենը 21 միլիոն բիթքոին:
Մենք Հայաստանում արդեն հանդիպել ենք ԿԲ ներկայացուցիչների հետ, եւ նրանք ակտիվորեն ներգրավված են նոր տեխնոլոգիայի ըմբռնման գործընթացում:
2011, 2012, 2013 թվականներին մենք բիթքոինով գործարքներ էինք իրականացնում այգիներում, սրճարաններում եւ այո, այդ ամենը գաղտնի էինք անում: Մեդիան եւս չէր հասկանում բիթքոինի դրական կողմերը, եւ միայն բացասական տեսանկյունից էր լուսաբանում:
Բիթքոինի հիմնադիր Սատոշի Նակամոտոն ստեղծել է ձեւ, որով բոլորը կարող են վստահ լինել, որ այդ համակարգով իրականացվող գործարքներն ու տեղեկատվությունն ապացուցված են եւ ստույգ: Բիթքոինն արժույթ չէ, սակայն կարող է գործել ինչպես արժույթ՝ շատ ավելի լավ, քան ցանկացած արժույթ:
Իմ առաջին գործարքը բիթքոինով առանց գումարի է եղել: Այդ ժամանակ բիթքոինը դեռ անվճար էր: Ժամանակի ընթացքում մարդկանց ավելի շատ խմբեր ի հայտ եկան, որոնք հավատում էին, որ արժույթները պետք է միմյանց հետ մրցակցեն:
Բիթքոինը փոփոխություն է, եւ այդ փոփոխությունն արդեն այստեղ է: Կարելի է ասել, որ պատմության մեջ առաջին անգամ է, երբ մարդիկ կարող են վստահել մի մեխանիզմի, որտեղ բացակայում է երրորդ կողմը:
Համդան Ազար
Հիշում եմ 2013թ., երբ Նիք Սպանոսն առաջին անգամ ինձ պատմեց բիթքոինի մասին, շատ քչերը գիտեին, թե դա ինչ է: Մեդիան ասում էր, որ բիքթոինը միայն թմրադեղ վաճառողների եւ հանցագործների համար է: Նիքը ստեղծեց Բիթքոին կենտրոնը Նյու Յորքում, որն առաջին ֆիզիկապես գոյություն ունեցող վայրն էր, որտեղ կարելի է սովորել բիթքոինի մասին, ստեղծել բիթքոին եւ այն փոխարկել: Վերջին տարիներին կենտրոնը տասնյակհազարավոր այցելուներ է ունեցել:
Այսօր արդեն հայտնի համալսարանները հետազոտում են այդ ֆենոմենը, մարդիկ թեզեր են պաշտպանում բիթքոինի եւ բլոքչեյնի մասին, անգամ JPMorgan-ի թրեյդերներն են ուսումնասիրում բիթքոինը:
Հայաստանում մենք հանդիպում ենք բլոքչեյնի եւ բիթքոինի հետ առնչվող մարդկանց հետ, ծանոթանում նրանց փորձին:
Երբ կառավարությունն անսահմանափակ թղթադրամ է արտադրում, գնում է այն ռիսկին, որ այդ փողը կարող է մեկ գիշերվա ընթացքում արժեզրկվել: Օրինակ, եթե Վենեսուելայում 111 000 բոլիվարով 10 տարի առաջ կարելի էր տուն առնել, ապա այսօր կարող ես միայն զուգարանի թուղթ գնել:
Բիթքոինի յուրօրինակությունն այն է, որ գոյություն ունի սահմանափակում՝ աշխարհում կարող է լինել առավելագույնը 21 մլն բիթքոին, եւ որեւէ կառավարություն կամ անհատ դա չի կարող փոխել:
Փեթր Միքքելսն
Դուք կարող եք կողմ կամ դեմ լինել բիթքոինին, բայց չեք կարող ժխտել, որ այն աշխատում է: Նույնիսկ մենք՝ ոլորտում գտնվողներս, նման աճ չէինք սպասում:
Ապշեցնում է նաեւ ներդրումների, աշխատատեղերի եւ ընկերությունների քանակը, որոնք շարժվում են այս ուղղությամբ:

16:33 | 25.01.18 | Новости | 55434
В эти дни в Ереване находится международная делегация экспертов, возглавляемая директором компании Blockchain Technologies Corporation Ником Спаносом.
В 2013 году он основал в Нью-Йорке Биткоин центр, который является первым учреждением по физическому обмену биткоина и расположен в непосредственной близости от Нью-Йоркской фондовой биржи. Ник Спанос снялся также в документальном фильме о биткоине  - «Банкинг на биткоине» (Banking On Bitcoin).
В последние месяцы Ник Спанос предлагал правительствам разных стран принять криптовалюту и применять блокчейн, чтобы превратиться в региональные и международные технические центры.
Члены делегации, в состав которой входят также бывший научный сотрудник компании Facebook, ведущий специалист Zap.org Хамдан Азар и основатель Nordic Blockchain Association, преподаватель Копенгагенской бизнес школы Петр Миккельсн, 24 января встретились с журналистами.
Banks.am представляет наиболее интересные выдержки из выступлений международных экспертов.
Ник Спанос
Мы приехали в Армению, чтобы рассказать всем о том, какими прекрасными технологиями являются биткоин и блокчейн, как создать рабочие места в Армении и как превратиться в передовую страну на этом чудесном отрезке времени.
Мы видим в Армении прекрасные умы, которые, по сравнению с другими странами, более интегрированы в эту новую технологию.
Накануне мы были на ланче с представителями бизнес кругов, один из них владеет маленьким бизнесом, занимаясь экспортными поставками. Ему удается отправлять деньги по PayPal, но он не может получать их по той же системе. Сложно заниматься бизнесом и приносить в страну деньги, когда, в буквальном смысле этого слова, не можешь получить деньги из-за границы.
А криптовалюты, в частности биткоин, не знают границ и могут помочь не только большим компаниям, но и обычным людям. Это технология «равный к равному» (peer-to-peer) - без посредничества третьей стороны.
Биткоин не может конкурировать с наличными средствами, поскольку наличность является «королем отмывания денег». А биткоин довольно прозрачен, можешь оглянуться назад и увидеть любую сделку по биткоину, начиная с самой первой.
Я, например, не боюсь того, что в долгосрочной перспективе биткоин может обесцениться, поскольку в мире существует всего 21 миллион биткоинов.
В Армении мы уже встречались с представителями Центрального банка, они активно вовлечены в процесс ознакомления с новой технологией.
В 2011, 2012, 2013 годах мы осуществляли сделки с биткоином в парках, кафе и, да, делали все это тайно. Медиа также не понимали положительные стороны биткоина и освещали эту тему лишь в отрицательном свете.
Основатель биткоина Сатоши Накамото создал способ, благодаря которому все могут быть уверены, что осуществляемые по этой системе сделки подтверждены и точны. Биткоин не является валютой, но может функционировать в качестве валюты намного лучше, чем любая другая валюта.
Моя первая сделка с биткоином была без денег. Тогда биткоин был еще бесплатным. Со временем появилось больше групп людей, которые верили, что валюты должны конкурировать между собой.
Биткоин – перемена, и эта перемена уже здесь. Можно констатировать, что впервые в истории люди могут доверять механизму, в котором отсутствует третья сторона.
Хамдан Азар
В 2013 году, когда Ник Спанос впервые рассказал мне о биткоине, мало кто слышали о нем. Медиа говорили, что биткоин создан только для наркодельцов и преступников. Ник создал в Нью-Йорке Биткоин центр, который был первым физически существующим местом, где можно было распознать, создать и обменять биткоин. За последние годы этот центр имел десятки тысяч посетителей.
Сегодня уже известные университеты изучают этот феномен, люди защищают научные труды о биткоине и блокчейне, даже трейдеры JPMorgan изучают биткоин.
В Армении мы встречаемся с людьми, имеющими дело с блокчейном и биткоином, знакомимся с их опытом.
Когда правительство выпускает бумажные деньги в неограниченном количестве, оно рискует, что эти деньги могут обесцениться за одну ночь. Например, если 10 лет назад в Венесуэле можно было купить дом за 111 000 боливаров, то сегодня на эти же деньги можно приобрести лишь туалетную бумагу.
Специфика биткоина заключается в том, что существует ограничение: в мире может быть не больше 21 миллионов биткоинов, и никакое правительство либо частное лицо не может изменить этот расклад.
Петр Миккельсн
Вы можете быть за или против биткоина, но не можете отрицать, что он работает. Даже мы - представители отрасли - не ждали такого роста.
Поражает также объем инвестиций и количество рабочих мест, компаний, которые движутся в этом направлении.