11:45 | 27.03.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 333722
Դա վարդագույն երազանք էր. ես մտածում էի, որ հրաշք կլինի, եթե մենք հաջողենք: Մենք նույնիսկ չէինք գիտակցում, թե ինչ դժվարությունների կառերեսվենք: Մարդիկ հաճախ են թերագնահատում նախագծերի բարդությունը, եւ իրականում դա լավ է: Եթե բոլորը միշտ իմանային, թե ինչ է իրենց սպասում, ապա հաճախ պարզապես չէին սկսի այդ ճամփորդությունները:
«Այբ» դպրոցի դեպքում հրաշքն այն էր, որ մենք կարողացանք համախմբել եւ մնալ միասին: Դա հաջողության գլխավոր պատճառն էր: Եթե մենք չգտնեինք բոլոր մարդկանց (իսկ այժմ ներգրավված է 200 հոգի), ապա ոչինչ չէր ստացվի:
Նախագծեր, որ ապրում են իրենց կյանքով
Իմ ստեղծած բոլոր նախագծերի նպատակն է «երեխային» մեծացնել մինչեւ այն պահը, երբ նա կսկսի ինքնուրույն դպրոց գնալ, հետո ինստիտուտ կընդունվի, կսկսի աշխատել ու ընտանիք կկազմի: Որպես ծնող՝ դա է ինձ համար գերագույն երջանկությունը:
Ես գիտեմ մարդկանց, որոնք, որպես խանդոտ ծնողներ, ընկերությունում մնում են շատ երկար: Դա էլ իր դրական կողմերն ունի, բայց հաստատ իմ ոճը չէ: Իմ նպատակն է անել այնպես, որ երեխան որքան հնարավոր է՝ շուտ ինքնուրույն դառնա:
Հայաստանը՝ որպես ձգողության կենտրոն
Հայաստանը պետք է դառնա այլ մարդկանց համար ձգողության կենտրոն: Այդ խոսակցությունները, որ երեխաները կմեծանան, կգնան սովորելու ու էլ չեն վերադառնա… Կգնան, մեծ փորձ ու շատ գիտելիքներ, գաղափարներ կստանան: Նրանցից ոմանք կվերադառնան, ոմանք «հեռակա» ձեւով կվերադառնան, ոմանք այստեղ ընկերություններ կհիմնեն, ոմանք կդասավանդեն: Այդ ամենը լավ է, կարեւոր է, որ մարդիկ միջազգային փորձ կուտակեն: Ինչպե՞ս փոխհատուցել այն փաստը, որ մարդիկ հեռանալու են: Պետք է Հայաստանում ստեղծել ձգողության կենտրոն, ոչ թե ձգտել ամեն կերպ մարդկանց պահել այստեղ:
Հայաստանը յուրահատուկ առավելություն ունի՝ ընտանեկան արժեքներն ու արմատները, եւ դրանք ավելի ուժեղ են, քան շատ այլ մշակույթներում: Դրա համար պետք չէ անհանգստանալ: Պետք է անել այնպես, որ մարդիկ Հայաստան գան այլ երկրներից՝ Չինաստանից, Հնդկաստանից, Իրանից, Ռուսաստանից, Եվրոպայից ու Ամերիկայից: Սիլիկոնյան հովտում խոշոր բիզնես ստեղծած մարդկանց 80%-ը ներգաղթյալներ են կամ ներգաղթյալների երեխաներ: Պետք է Հայաստանում ստեղծել յուրահատուկ Սիլիկոնյան հովիտ, այնպիսի պայմաններ, որպեսզի մեր կրթական կենտրոնները գրավիչ դառնան այլ ազգերի ներկայացուցիչների համար: Մարդկանց մի մասը կմնա, մյուսները կհեռանան՝ այստեղ թողնելով ամուր կապեր ու ընկերներ, եւ կշարունակեն աշխատել Հայաստանի հետ: Իրականում հենց դա է Հայաստանում ստեղծվող ամեն ինչի որակը բարձրացնելու բանալին:
Արհեստական բանականություն
Արհեստական բանականությունը ներխուժելու է կյանքի բոլոր ոլորտներ՝ ծառայություններ, գիտություն, տեխնոլոգիաներ: Google Brain-ի հիմնադիր Էնդրյու Էնգն արհեստական բանականությունն անվանում է «նոր էլեկտրականություն»: Այն սկսում է հերթով փոխել արդյունաբերությունները, այնպես, ինչպես ժամանակին արեց էլեկտրականությունը: Շատ ընկերություններ այսօր հասկանում են, որ եթե չհասցնեն վերածնվել՝ կկորչեն: Անհրաժեշտ են արհեստական բանականության ոլորտի ստարտափներ եւ մասնագետներ: Պետք է դա ուսումնասիրել, իսկ մնացածն արդեն կյանքը կհուշի:
Ի՞նչ պետք է անեն ստարտափները
Ստարտափները պետք է կապեր հաստատեն աքսելերատորների հետ՝ եւ ոչ միայն Սիլիկոնյան հովտում, այլեւ Իսպանիայում, Ֆինլանդիայում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում: Պետք է շատ շփվել, կապեր հաստատել, տանը չնստել: Վաղ թե ուշ գումարներն էլ ի հայտ կգան: Գումարը միշտ գտնում է իր ստարտափին: Եթե ընդերքում նավթ կա, ապա վաղ թե ուշ այդտեղ նավթային ընկերություն կհայտնվի: Մեզ մոտ նավթային ընկերությունները ներդրողներն են, իսկ նավթը՝ ուղեղները: Եթե կան ուղեղներ, գաղափարներ, թիմեր, ապա վաղ թե ուշ կգա կհայտնվի մի ներդրող, այնուհետ՝ եւս մեկը: Նրանք բոլորը միմյանց հետ շփվում են, քանի որ այդքան էլ շատ չեն, եւ բոլորը միմյանց ճանաչում են:
Հայաստանի ներքին շուկան շատ փոքր է, այնպես որ նախագծերը պետք է միջազգային ուղղվածություն ունենան: Դա նման է Իսրայելում եղած իրավիճակին: Այնտեղ ստարտափների մեծ մասի թիրախում ի սկզբանե միջազգային շուկան էր, քանի որ ներքին շուկան շատ փոքր էր: Այլ բան է, որ հաստատ հնարավոր չէ ստեղծել միջազգային նախագիծ, չլինելով պատվիրատուի կողքին, այնտեղ, որտեղ ձեր պրոդուկտը կիրառվելու է: Սխալ է փորձել ստեղծել միջազգային ծառայություն եւ միաժամանակ չապրել ԱՄՆ-ում:
Իմ խորհուրդն է՝ չգնալ 5-օրյա համաժողովի (չնայած դա ավելի լավ է, քան ընդհանրապես չմասնակցելը): Իրականում պետք է մի երկու ամիս ապրել ընկերների մոտ Սիլիկոնյան հովտում: Այդ փորձը երկու տարվա աքսելերացիոն ծրագիր կարժենա:
Պետք է մտածել, որ ամեն ինչ ձեր ձեռքերում է, ոչ մի բանից չվախենալ, ապրել ԱՄՆ-ում ընկերների մոտ, վերադառնալ, ստեղծել նախագիծ, ընտրվել 500 Startups-ի աքսելերացիոն ծրագրում, դուրս գալ այնտեղից, ավարտել պրոդուկտը, մի երկու անգամ սխալվել, բայց ամեն անգամ բարձրացնել նշաձողը եւ ի վերջո ստեղծել հետաքրքիր նախագիծ: Ըստ ամենայնի, այն կառուցված է լինելու այսպես. Հայաստանում գործելու է հիմնական ծրագրային մշակումներ իրականացնողների թիմը, իսկ արտասահմանում կլինեն 1-2 հոգի, որոնք մշտապես կայցելեն ԱՄՆ եւ Եվրոպա: Հետո այդ ստարտափը կմեծանա, Գուգլի կամ Ֆեյսբուքի մասնաճյուղերը կգնեն այն, հետո Գուգլը կամ Ֆեյսբուքը Հայաստանում գրասենյակ կբացեն, եւ ամեն բան իր հունով առաջ կգնա:

11:45 | 27.03.17 | Interviews | exclusive 345236
It was a golden dream. I thought it would be a miracle if we managed to do it. We didn’t even realize the challenges we’d encounter. Underestimating the project’s difficulty isn’t a rare thing, and it’s a good one too. If people always knew what awaits them, they just wouldn’t begin any journey.
The miracle component of Ayb School was the fact that we all managed to gather and stay together. That’s the main reason we succeeded. We would’ve achieved nothing if we didn’t find the whole team (more than 200 people are involved now).
Projects living on their own
In all the projects I founded, my main objective was to bring up the “child” until the moment they begin attending school independently, then get admitted into university, work and start a family after. For me as a parent that is the major happiness.
I know people, dedicated parents, who stay in the company for a long time. That has certain advantages, but my style if different. My goal is to get the child to independence as soon as possible.
Armenia as a center of attraction
Armenia should become the center of attraction for other people. Those talks that children will grow up, leave to get education and never come back… Yes, they will leave, get an incredible amount of experience, knowledge and ideas. Some of them will return, some will “return but on the distance”, others will open companies here or become teachers. That is all good. The important thing is that people acquire international experience.
How can we compensate for those who leave the country? We should make Armenia a center of attraction instead of trying to keep people here at any cost.
Armenia has a unique advantage – family values and roots, much stronger than in other cultures. So, we don’t need to worry. We need to make people from other countries – China, India, Iran, Russia, Europe, and America – come to Armenia. 80 % of the people who created large companies in America’s Silicon Valley are immigrants or children of immigrants. We should create a Silicon Valley of our own in Armenia, and conditions where our education centers become attractive to people of other nationalities. Some people will stay, others will leave with great ties and friends and will continue doing business with Armenia. That is the key to drastic improvement of the quality of any product in Armenia.
Artificial intelligence
Artificial intelligence (AI) is going to penetrate all aspects of life, the services, science, and technology. Andrew Ng, Google Brain founder, calls AI “the new electricity”. Artificial intelligence is changing industries one by one, the same as electricity changed all industries once upon a time. Many companies understand they have to reinvent themselves if they want to survive. We need AI startups, and we need specialists. People should learn it, and then life will show which way to go.
What should startups do?
Startups should establish ties with accelerators not only in Silicon Valley, but also in Spain, Finland, France, Germany. They need to communicate a lot instead of sitting at home. Sooner or later, that will bring money. Money always finds startups. If the ground has oil, sooner or later, oil companies will come. The oil companies are investors in this case, and the oil is the brains. If there are brains, ideas and teams, sooner or later, investors will come. They aren’t many, and they all know each other.
Armenia has a very small domestic market, so the projects should be done with an international direction. That situation reminds the one in Israel. The majority of startups there were aimed at the global market from the beginning, as the domestic market was small. Nevertheless, it’s definitely impossible to make an international project if you aren’t in the same place with your client, the place where your product will be consumed. It’s wrong to try to provide international service, if you don’t live in America.
Here’s my advice: don’t just come for five days to a conference (although, it’s still better than nothing). You need to live at a friends’ place in Silicon Valley for at least two months. That experience will do as much for you as two years in acceleration program.
It’s all up to you. Think, fear nothing, stay with friends in America, get back and make a project, join 500 Startups, then drop out and finish your product, make a couple of mistakes, but keep raising the bar, and in the end, you’ll have an interesting project. Most likely, it will look like this: a team of key developers works in Armenia, while a couple of other teammates make frequent visits to America and Europe. Then the startup grows, Google or Facebook buys it, then Google or Facebook opens an office in Armenia, and things get going.