11:45 | 27.03.17 | Հարցազրույցներ | exclusive 333722
Դա վարդագույն երազանք էր. ես մտածում էի, որ հրաշք կլինի, եթե մենք հաջողենք: Մենք նույնիսկ չէինք գիտակցում, թե ինչ դժվարությունների կառերեսվենք: Մարդիկ հաճախ են թերագնահատում նախագծերի բարդությունը, եւ իրականում դա լավ է: Եթե բոլորը միշտ իմանային, թե ինչ է իրենց սպասում, ապա հաճախ պարզապես չէին սկսի այդ ճամփորդությունները:
«Այբ» դպրոցի դեպքում հրաշքն այն էր, որ մենք կարողացանք համախմբել եւ մնալ միասին: Դա հաջողության գլխավոր պատճառն էր: Եթե մենք չգտնեինք բոլոր մարդկանց (իսկ այժմ ներգրավված է 200 հոգի), ապա ոչինչ չէր ստացվի:
Նախագծեր, որ ապրում են իրենց կյանքով
Իմ ստեղծած բոլոր նախագծերի նպատակն է «երեխային» մեծացնել մինչեւ այն պահը, երբ նա կսկսի ինքնուրույն դպրոց գնալ, հետո ինստիտուտ կընդունվի, կսկսի աշխատել ու ընտանիք կկազմի: Որպես ծնող՝ դա է ինձ համար գերագույն երջանկությունը:
Ես գիտեմ մարդկանց, որոնք, որպես խանդոտ ծնողներ, ընկերությունում մնում են շատ երկար: Դա էլ իր դրական կողմերն ունի, բայց հաստատ իմ ոճը չէ: Իմ նպատակն է անել այնպես, որ երեխան որքան հնարավոր է՝ շուտ ինքնուրույն դառնա:
Հայաստանը՝ որպես ձգողության կենտրոն
Հայաստանը պետք է դառնա այլ մարդկանց համար ձգողության կենտրոն: Այդ խոսակցությունները, որ երեխաները կմեծանան, կգնան սովորելու ու էլ չեն վերադառնա… Կգնան, մեծ փորձ ու շատ գիտելիքներ, գաղափարներ կստանան: Նրանցից ոմանք կվերադառնան, ոմանք «հեռակա» ձեւով կվերադառնան, ոմանք այստեղ ընկերություններ կհիմնեն, ոմանք կդասավանդեն: Այդ ամենը լավ է, կարեւոր է, որ մարդիկ միջազգային փորձ կուտակեն: Ինչպե՞ս փոխհատուցել այն փաստը, որ մարդիկ հեռանալու են: Պետք է Հայաստանում ստեղծել ձգողության կենտրոն, ոչ թե ձգտել ամեն կերպ մարդկանց պահել այստեղ:
Հայաստանը յուրահատուկ առավելություն ունի՝ ընտանեկան արժեքներն ու արմատները, եւ դրանք ավելի ուժեղ են, քան շատ այլ մշակույթներում: Դրա համար պետք չէ անհանգստանալ: Պետք է անել այնպես, որ մարդիկ Հայաստան գան այլ երկրներից՝ Չինաստանից, Հնդկաստանից, Իրանից, Ռուսաստանից, Եվրոպայից ու Ամերիկայից: Սիլիկոնյան հովտում խոշոր բիզնես ստեղծած մարդկանց 80%-ը ներգաղթյալներ են կամ ներգաղթյալների երեխաներ: Պետք է Հայաստանում ստեղծել յուրահատուկ Սիլիկոնյան հովիտ, այնպիսի պայմաններ, որպեսզի մեր կրթական կենտրոնները գրավիչ դառնան այլ ազգերի ներկայացուցիչների համար: Մարդկանց մի մասը կմնա, մյուսները կհեռանան՝ այստեղ թողնելով ամուր կապեր ու ընկերներ, եւ կշարունակեն աշխատել Հայաստանի հետ: Իրականում հենց դա է Հայաստանում ստեղծվող ամեն ինչի որակը բարձրացնելու բանալին:
Արհեստական բանականություն
Արհեստական բանականությունը ներխուժելու է կյանքի բոլոր ոլորտներ՝ ծառայություններ, գիտություն, տեխնոլոգիաներ: Google Brain-ի հիմնադիր Էնդրյու Էնգն արհեստական բանականությունն անվանում է «նոր էլեկտրականություն»: Այն սկսում է հերթով փոխել արդյունաբերությունները, այնպես, ինչպես ժամանակին արեց էլեկտրականությունը: Շատ ընկերություններ այսօր հասկանում են, որ եթե չհասցնեն վերածնվել՝ կկորչեն: Անհրաժեշտ են արհեստական բանականության ոլորտի ստարտափներ եւ մասնագետներ: Պետք է դա ուսումնասիրել, իսկ մնացածն արդեն կյանքը կհուշի:
Ի՞նչ պետք է անեն ստարտափները
Ստարտափները պետք է կապեր հաստատեն աքսելերատորների հետ՝ եւ ոչ միայն Սիլիկոնյան հովտում, այլեւ Իսպանիայում, Ֆինլանդիայում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում: Պետք է շատ շփվել, կապեր հաստատել, տանը չնստել: Վաղ թե ուշ գումարներն էլ ի հայտ կգան: Գումարը միշտ գտնում է իր ստարտափին: Եթե ընդերքում նավթ կա, ապա վաղ թե ուշ այդտեղ նավթային ընկերություն կհայտնվի: Մեզ մոտ նավթային ընկերությունները ներդրողներն են, իսկ նավթը՝ ուղեղները: Եթե կան ուղեղներ, գաղափարներ, թիմեր, ապա վաղ թե ուշ կգա կհայտնվի մի ներդրող, այնուհետ՝ եւս մեկը: Նրանք բոլորը միմյանց հետ շփվում են, քանի որ այդքան էլ շատ չեն, եւ բոլորը միմյանց ճանաչում են:
Հայաստանի ներքին շուկան շատ փոքր է, այնպես որ նախագծերը պետք է միջազգային ուղղվածություն ունենան: Դա նման է Իսրայելում եղած իրավիճակին: Այնտեղ ստարտափների մեծ մասի թիրախում ի սկզբանե միջազգային շուկան էր, քանի որ ներքին շուկան շատ փոքր էր: Այլ բան է, որ հաստատ հնարավոր չէ ստեղծել միջազգային նախագիծ, չլինելով պատվիրատուի կողքին, այնտեղ, որտեղ ձեր պրոդուկտը կիրառվելու է: Սխալ է փորձել ստեղծել միջազգային ծառայություն եւ միաժամանակ չապրել ԱՄՆ-ում:
Իմ խորհուրդն է՝ չգնալ 5-օրյա համաժողովի (չնայած դա ավելի լավ է, քան ընդհանրապես չմասնակցելը): Իրականում պետք է մի երկու ամիս ապրել ընկերների մոտ Սիլիկոնյան հովտում: Այդ փորձը երկու տարվա աքսելերացիոն ծրագիր կարժենա:
Պետք է մտածել, որ ամեն ինչ ձեր ձեռքերում է, ոչ մի բանից չվախենալ, ապրել ԱՄՆ-ում ընկերների մոտ, վերադառնալ, ստեղծել նախագիծ, ընտրվել 500 Startups-ի աքսելերացիոն ծրագրում, դուրս գալ այնտեղից, ավարտել պրոդուկտը, մի երկու անգամ սխալվել, բայց ամեն անգամ բարձրացնել նշաձողը եւ ի վերջո ստեղծել հետաքրքիր նախագիծ: Ըստ ամենայնի, այն կառուցված է լինելու այսպես. Հայաստանում գործելու է հիմնական ծրագրային մշակումներ իրականացնողների թիմը, իսկ արտասահմանում կլինեն 1-2 հոգի, որոնք մշտապես կայցելեն ԱՄՆ եւ Եվրոպա: Հետո այդ ստարտափը կմեծանա, Գուգլի կամ Ֆեյսբուքի մասնաճյուղերը կգնեն այն, հետո Գուգլը կամ Ֆեյսբուքը Հայաստանում գրասենյակ կբացեն, եւ ամեն բան իր հունով առաջ կգնա:

11:45 | 27.03.17 | Интервью | exclusive 344745
Это была розовая мечта: я думал, что если у нас все это получится, то это будет чудом. Мы даже не осознавали, с какими сложностями столкнемся. Недооценка сложности проекта происходит нередко, и это на самом деле хорошо. Если бы человек в каждом случае знал, что его ожидает, то часто просто не начинал бы эти путешествия.
В случае со школой «Айб» чудом явилось то, что всем нам удалось собраться и удержаться вместе. Эта главная причина того, что все получилось. Если бы мы не нашли всех людей (а сейчас в процесс вовлечено 200 человек), то ничего бы не получилось.
Проекты, живущие своей жизнью
Во всех проектах, которые я создавал, моей главной целью было дорастить «ребенка» до момента, когда он начнет самостоятельно ходить в школу, потом пойдет в институт, начнет работать и создаст семью. Для меня, как для родителя, это и есть главная счастье.
Я знаю людей, которые как ревностные родители остаются в компании очень долго. В этом тоже есть свои плюсы, но это точно не мой стиль. Моя цель - сделать так, чтобы ребенок как можно быстрее стал самостоятельным.
Армения как центр притяжения
Армения должна стать центром притяжения других людей. Эти разговоры, что дети вырастут, уедут учиться, не вернутся... Уедут, получат огромное количество опыта и знаний, идей. Кто-то из них вернется, кто-то «вернется удалённо», кто-то откроет здесь компании, кто-то будет здесь преподавать. Все это хорошо, важно, чтобы люди набирались международного опыта. Как компенсировать тот факт, что люди будут уезжать? Нужно делать из Армении центр притяжения, а не пытаться всеми силами удерживать людей.
У Армении есть уникальное преимущество – семейные ценности и корни, и они гораздо сильнее, чем во многих других культурах. Поэтому не стоит беспокоиться. Нужно делать так, чтобы в Армению приезжали люди из других стран - из Китая, Индии, Ирана, России, Европы, Америки. 80 % людей, которые создали крупные компании в американской Силиконовой долине, это эмигранты или дети эмигрантов. Надо создать в Армении своего рода Силиконовую долину, условия, когда наши образовательные центры станут привлекательными для людей других национальностей. Часть людей останется, часть уедет с очень хорошими связями и друзьями и продолжит вести дела с Арменией. Вот что на самом деле является ключом к радикальному улучшению качества всего, что делается в Армении.
Искусственный интеллект
Искусственный интеллект (ИИ) войдет во все сферы жизни, в сервисы, науку, технологии. Эндрю Энг, основатель Google Brain, называет ИИ «новым электричеством». Искусственный интеллект начинает менять одну индустрию за другой, как в свое время электричество изменило все индустрии. Многие компании сегодня понимают, что если они не успеют переродиться, то погибнут. Нужны стартапы в области искусственного интеллекта, нужны специалисты. Надо этому учиться, а дальше уже жизнь подскажет.
Что делать стартапам?
Стартапам надо налаживать связи с акселераторами не только в Силиконовой долине, но также в Испании, Финляндии, Франции, Германии. Нужно много общаться, налаживать связи, не сидеть дома. Это рано или поздно приведет к тому, что деньги появятся. Деньги находят своих стартаперов. Если в недрах есть нефть, то рано или поздно туда придут нефтяные компании. Нефтяными компаниями у нас являются инвесторы, а нефтью - головы. Если есть головы, идеи, команда, рано или поздно придет один инвестор, потом второй. Они все общаются, их не так много, все друг друга знают.
В Армении очень маленький внутренний рынок, так что проекты надо делать с международным уклоном. Это похоже на ситуацию, которая была в Израиле. Там большинство стартапов сразу ориентировались на международный рынок, потому что внутренний рынок мал. Другое дело, что абсолютно точно невозможно делать мировой проект, не находясь рядом с заказчиком, с тем местом, где ваш продукт будут потреблять. Ошибкой является попытка сделать международный сервис и не жить при этом в Америке.
Мой совет - не приезжать на пять дней на конференцию (хотя это тоже лучше, чем ничего). В реальности надо месяца два пожить у каких-нибудь друзей в Долине. Этот опыт будет стоить двух лет акселерационной программы.
Все в ваших руках, надо думать, ничего не бояться, пожить у друзей в Америке, вернуться, сделать проект, поступить в 500 Startups, выйти оттуда, доделать свой продукт, пару раз ошибиться, но каждый раз повышать планку, и, в конечном счете, сделать интересный проект. Скорее всего, он будет устроен примерно так: в Армении будет сидеть команда ключевых разработчиков, за рубежом будут 1-2 человека, которые будут постоянно ездить в Америку и Европу. Потом этот стартап вырастет, его купят, он станет подразделением Гугла или Фейсбука, потом Гугл или Фейсбук откроют в Армении офис, и постепенно все завертится.