16:47 | 31.10.17 | Նորություններ | 17908
Ընկերությունում հայտնել են, որ հավելվածը ներբեռնվել է 450 մլն անգամ՝ ավելի քան 30 լեզուներով: Այն ամսական ունի օգտատերերի կողմից խմբագրված նկարների ավելի քան 850 մլն բազա:
«Ես ցանկանում էի ստեղծել մի հարթակ, որտեղ բոլորն անկաշկանդ կարտահայտեն իրենց ստեղծագործականությունը, մի վայր, որտեղ բոլորի համար ստեղծարարությունն ու միտքը արտահայտելու համար հասանելի կլինեն որակյալ եւ հեշտ օգտագործվող գործիքներ: Ամսական 100 մլն ակտիվ օգտատերերի առկայությունը մեզ համար կարեւոր շեմ է ստեղծարարություն քարոզելու համար: Մենք ձգտում ենք ավելի մեծ լսարան գրավել առաջիկա տարիների ընթացքում»,- նշել է PicsArt-ի հիմնադիր ու գլխավոր գործադիր տնօրեն Հովհաննես Ավոյանը
«Աշխարհում ընդամենը մի քանի ծառայություններ կան, որ ամսական հատում են 100 մլն ակտիվ օգտատերերի շեմը: Առավել հետաքրքրական է PicsArt հավելվածի օգտատերերի ներգրավվածության խորությունն ու բազմազանությունը: Տարիների ընթացքում թիմը շարունակաբար աշխատում է հավելվածի կատարելագործման ու բազմաֆունկցիոնալության ուղղությամբ՝ իր օգտատերերին տրամադրելով ստեղծարար ինքնարտահայտման համար բազում հնարավորություններ»,- իր հերթին ասել է PicsArt-ի ներդրողներից Sequoia Capital-ի գործընկեր Օմար Համույին:

16:47 | 31.10.17 | News | 16596
PicsArt, the world's largest photo editor and creative community, today announced it has more than 100 million monthly active users (MAUs).
PicsArt has been downloaded hundreds of millions of times worldwide, in more than 30 languages, and its massive user base edits more than 850 million images every month. Additionally, PicsArt reached 50 million stickers created monthly, and is also quickly becoming one of the largest open-source collections of images in the world.
"I started PicsArt to make a safe, creative and collaborative space for artists like my daughter. Before PicsArt, beginner artists would find it challenging to share their work without being discouraged," said Hovhannes Avoyan, CEO & Founder of PicsArt. "I wanted a space where everybody could freely express their creativity. Where everybody could have access to quality tools that are easy to use and deliver great artistic results. We see 100 million monthly active users as an important milestone toward making everyone creative; we intend to reach a much larger audience in the years ahead."
"There are only a handful of consumer services that reach 100 million people every month," said Omar Hamoui, partner at Sequoia Capital. "What's even more impressive is the depth and breadth of the engagement within the app. The team has been building a sophisticated and rich experience for years and users continue to discover more and more to do with PicsArt."
To celebrate and show gratitude to its creative community, PicsArt launched an in-app PicsArt’s Fam of 100 Million Edit Challenge.