12:09 | 16.12.16 | Հոդվածներ | exclusive 33225
Simply Technologies ընկերությունը նախօրեին գործարկել է ֆուտբոլային գավաթները և առաջնությունները ավտոմատ լուսաբանող Hattrick հարթակը, որը ֆուտբոլային ինքնաթարմացվող տվյալների բազա է:
Itel.am-ի հետ զրույցում ընկերության գործադիր տնօրեն Հարություն Մուրադյանը նշել է, որ սկսել են եվրոպական 10 թոփ առաջնություններից, ինչպես նաեւ Չեմպիոնների եւ Եվրոպայի լիգաներից:
Հարություն Մուրադյանը Հարություն Մուրադյանը
«Հայաստանում սպորտային նորություններ տրամադրող կայքերում շուրջ 30% է կազմում այն կոնտենտը, որը կարելի է ավտոմատ գեներացնել: Խոսքը վիճակագրական տվյալներ պարունակող լուրերի մասին է, օրինակ, որ կայացավ այսինչ խաղը, խփվեց այսքան գոլ, այսինչ րոպեին, այսինչ ֆուտբոլիստների կողմից: Կամ որ այսօր, օրինակ, այսինչ ֆուտբոլիստը իր 100-րդ խաղն է անցկացնում թիմի կազմում: Հարթակի նպատակն է նմանատիպ տեղեկատվությունն ավտոմատ գեներացնել՝ առանց մարդկային միջամտության: Ներկայում աշխատում ենք ազգային հավաքականների ընտրական փուլերի վերջին 20-30 տարիների վիճակագրական տվյալները հավաքագրելու ուղղությամբ՝ գոլեր, թիմերի կազմեր, դեղին, կարմիր քարտեր եւ այլն»,- նշել է Հարություն Մուրադյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ կայքում արդեն հասանելի են որոշակի տվյալներ:
«Հարթակն այս պահին կոմերցիոն բնույթ չի կրում: Հետագայում կարող ենք գովազդ ավելացնել, սակայն խոսքը չի գնալու պարզ գովազդի մասին: Այն պետք է հետաքրքիր լինի թե՛ ընթերցողին, թե՛ գովազդատուին՝ անպայման հիմնված վիճակագրության վրա:
Նշեմ, որ մենք ինքներս կոնտենտ չենք պատրաստելու, նյութերը պատրաստվելու են ավտոմատ գեներացվող վիճակագրության հիման վրա»,- ասել է Հարություն Մուրադյանը:
Simply Technologies-ի գործադիր տնօրենը տեղեկացրել է, որ հետագայում նախատեսում են հարթակի աշխատանքում արհեստական բանականության լուծումներ ներառել:
Անդրադառնալով ընկերությունում կազմակերպվող ինտերնշիփերին՝ Հարություն Մուրադյանն ասել է, որ այսուհետ դրանք կրելու են կանոնավոր բնույթ:
«Դասապրոցեսը տեւելու է մեկ ամիս եւ մեկնարկելու է հունվարին: Դասավանդելու են ոչ միայն մեր ընկերության աշխատողները, այլեւ մասնագետներ՝ ՏՏ այլ ընկերություններից: Լավագույնները կանցնեն աշխատանքի: Դասընթացներն անվճար են լինելու, եւ մենք մեր կողմից որոշակի գումար կտրամադրենք, որպեսզի ուսանողները ինտերնշիփի ընթացքում կարողանան հոգալ իրենց տրանսպորտային եւ նմանատիպ ծախսերը: Ինտերնշիփին մասնակցելու համար հարկավոր է լրացնել մեր ֆեյսբուքյան էջում առկա quiz-ը, որին կհաջորդի հարցազրույցի փուլը՝ գրասենյակում»,- տեղեկացրել է Simply Technologies-ի գործադիր տնօրենը:

12:09 | 16.12.16 | Articles | exclusive 33220
The company’s CEO Harutyun Muradyan told Itel.am that they began with top 10 European championships, as well as Champions and Europa League.
Harutyun Muradyan Harutyun Muradyan
“About 30% of content on sport news websites in Armenia can be generated automatically. I mean news with statistical data, for example, this game was played with this amount of goals on these minutes, scored by these players. Or this player marks his 100th game for the club. The platform is designed to generate such kind of information without human interference. Currently we collect statistics for the last 20-30 years about selection stages of Armenian national teams: goals, squads, yellow and red cards, etc,” Harutyun Muradyan said.
He informed that certain information was already available on the website.
“At this point the platform is not commercial. In the future we can add advertisement, but not something simple. It has to be interesting both for the readers and advertiser, and based on statistics. I should note that we won’t be the ones preparing the content, as it will be built on generated statistics,” Harutyun Muradyan said.
Simply Technologies CEO informed they planned to install artificial intelligence solutions in the platform later.
Touching on internships in the company, Harutyun Muradyan said they would become regular.
“The course will start in January and last one month. Not only our staff, but experts from other IT companies will also teach. The best students will get jobs. The courses will be free of charge, and we will pay a certain amount ourselves so that the students manage to cover their travel and such expenses during internship. To take part in the courses, fill the quiz on our Facebook page. It will be followed by an interview at the office,” Simply Technologies CEO said.