14:03 | 27.10.16 | Նորություններ | exclusive 27942
Բլոկչեյն լուծումների մասսայականացման մրցավազքը թեժանում է. ոլորտի առաջատարներն ընդլայնում են գործունեության աշխարհագրությունը՝ կատարելով զգալի ներդրումներ եւ նոր տաղանդներ ներգրավելով հետազոտությունների եւ տեխնոլոգիայի զարգացման գործընթաց:
Այդ առիթով ուշագրավ է բլոկչեյն ստարտափ DECENT Հիմնադրամի կողմից «Բլոկչեյն հետազոտությունների եւ զարգացման կենտրոն» Հայաստանում հիմնադրելը. քայլ, որն ուղղված է DECENT-ի գլոբալ կոնտենտի տարածման ազատականացման ոչ այնքան դյուրին նպատակի իրականացմանը նոր թափ եւ որակ հաղորդելուն:
Կենտրոնի համահիմնադիր-տնօրեն, Հարվարդի համալսարանի շրջանավարտ Գագիկ Եղիազարյանն այդ կապակցությամբ ասել է.
«Հայաստանի ընտրությունը ինքնանպատակ չէ. Անդրկովկասի «Սիլիկոնյան Հովիտը» արդեն իսկ հարյուրավոր տեխնոլոգիական ընկերությունների հանգրվան է: Ինչպես ստարտափների, այնպես էլ շատ վերազգային հսկաների համար այն գնալով վեր է ածվում զարգացման կենտրոնի տեխնոլոգիական այնպիսի ուղղությունների համար, ինչպիսիք են, օրինակ, արհեստական բանականությունը, մեքենայացված ընկալումը, խոշորածավալ տվյալները, «ամպային» լուծումները»:
VMware, National Instruments, Synopsys, Mentor Graphics եւ տեղական չեմպիոններ Picsart եւ Joomag-ների կողքին DECENT-ը ներդնում է մինչ այժմ Հայաստանի ֆինանսա-տեխնոլոգիական պորտֆելում բացակայող եւ արագ թափ հավաքող բլոկչեյնի «սաղմերը»՝ թվային կոնտենտի ապակենտրոնացված վաճառքի հարթակի զարգացման կենտրոնի տեսքով: Վերջինիս նպատակն է հեղինակ-միջնորդ-գնորդ շղթայից բացառել միջնորդին:
Շահույթ չհետապնդող DECENT-ի հարթակը թույլ է տալիս յուրօրինակ թվային ապրանքների ազատ փոխանակում իրականացնել՝ օգտագործելով վերջինիս վճարումների օժանդակման համակարգը առանց միջնորդավճարի: Երրորդ կողմին զրկելով գործարքից շահելու հնարավորությունից, հարթակը հեղինակին թույլ է տալիս ինքնուրույն ձեւավորել ստեղծագործության գինը, իսկ գնորդին՝ որոշելու. գնել, թե ոչ:  Յուրաքանչյուր գործարք գրանցվում է կրիպտոգրաֆիկ լուծումներով հագեցված քիբեր-պաշտպանությամբ օժտված տվյալների պահոցում, որով երաշխավորվում է փոփոխություններ եւ անցանկալի ներխուժումներ կատարելու անհնարինությունը:
DECENT-ի համակարգի բոլոր ծառայությունները օգտագործում են նույն ճարտարապետությունը: DECENT-ցանցը, DECENT-երաժշտությունը, DECENT-գրքերը շուտով հասանելի կլինեն, իսկ DECENT-եթերը ամենահավակնոտն է. վերջինս հեղինակ-գնորդ հարաբերությունները համալրում է հազարավոր ֆիլմեր եւ հաղորդումներ ուղիղ եթերում դիտելու հնարավորությամբ:
«DECENT-ի նոր «Բլոկչեյն հետազոտությունների եւ զարգացման կենտրոնը» մեծապես կկրճատի արտադրություն-շուկա ժամանակահատվածը: Անկասկած, շատ շուտով ավանդական ոլորտներում ցնցումների նոր ալիքի ականատեսը կլինենք: Բլոկչեյնով պայմանավորված զարգացումների արագությունը խոստումնալից է. ուրախ եմ, որ կարող ենք այս նոր իրականության կայացմանը մեր մասնակցությունը բերել», - ասել է DECENT-ի համահիմնադիր Արման Ալեքսանյանը:
Այս պահին DECENT-ը կենտրոնացած է իր նախնական-դրամական-առաջարկ (ICO) գործընթացը հաջող ավարտի հասցնելուն:  Մեկնարկից հետո մոտ 4000 հովանավորներ իրենց մասնակցությունն են բերել՝ տրամադրելով
$3 500 000-ին համարժեք բիթքոյն:
DECENT-ի հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Մատեյ Միխալկոյին ուրախացնում է հատկապես այն փաստը, որ մասնակիցների գերակշռող մասը փոքր գումարներ տրամադրողներ են:
DECENT-ի հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Մատեյ Միխալկոն DECENT-ի հիմնադիր եւ գործադիր տնօրեն Մատեյ Միխալկոն
«DECENT-ի ուժը իր մասնակիցների, նրանց հզորացման, ինչպես նաեւ խմբագիրների իշխանությունը սահմանափակելու մեջ է: Դեռ երեք շաբաթ կա մինչ գործընթացի ավարտը, եւ DECENT-ը վստահ է, որ կյանքի կկոչի նախատեսված ծրագրերը», - ասել է նա:
Թվայնացված եւ քիբեր-պաշտպանված լինելը հրամայական է ինչպես անհատների եւ մասնավոր ձեռնարկությունների այնպես էլ երկրների եւ կառավարությունների համար. վերջինները ակտիվ մասնակցում են բլոկչեյն տեխնոլոգիաների զարգացման եւ ներդրման գործընթացին, ընդլայնելով ոլորտի հնարավորությունները: Շատ երկրներ սկսում են հասկանալ եւ փայփայել կայուն աշխատատեղերն եւ մրցունակության նոր հնարավորությունները, որ իրենց հետ բերում են հաջորդ սերնդի երիտասարդ ձեռնարկություններն ու ձեռնարկատերերը:
Ս.թ. սեպտեմբերին հայտնի դարձավ, որ Չինաստանի կառավարությունը աշխատում է բլոկչեյնի վրա հիմնված սոցիալական վճարումների համակարգի մշակման եւ ներդրման ուղղությամբ: Այս տարվա սկզբին Ռուսաստանի Կենտրոնական Բանկը հայտարարեց ֆինանսական համակարգում բլոկչեյն տեխնոլոգիաների հնարավոր կիրառման ուսումնասիրությունների, Ուկրաինայի կառավարությունը հայտարարեց Աուկցիոն 3.0՝ բլոկչեյնի վրա հիմնված պետական ակտիվների վաճառքների թափանցիկությունը ապահովող մրցութային վաճառքների համակարգի, իսկ Վրաստանը՝ բլոկչեյնի կիրառմամբ հողի նկատմամբ սեփականության գրանցման նոր համակարգի մշակման մասին:
Հայաստանի տրանսպորտի, կապի եւ ՏՏ նախարար Վահան Մարտիրոսյանը կարծիք է հայտնել, որ բլոկչեյնը նոր ու կարեւոր գիտելիք եւ ներդրումային հնարավորություններ է առաջարկում Հայաստանին:
Itel.am-ը նշում է, որ բլոկչեյնը տվյալների համակարգ է, որը հնարավորություն է տալիս ստեղծել թվային արժույթով (բիթքոին) կատարված գործարքների գրանցամատյան եւ բաշխել այն ցանցին միացած համակարգիչների միջեւ: Բլոկչեյնում առկա ինֆորմացիան գաղտնագրվում է, ինչը թույլ է տալիս ապահով օգտվել տվյալների բազայից` առանց որևէ համակարգող մարմնի:

14:03 | 27.10.16 | News | exclusive 27944
The race for championship in putting the best blockchain solutions to service masses intensifies, with industry leaders broadening geography of engagement by investing and bringing in new talents in research and technology development from around the globe.
Notably, blockchain startup DECENT continues advancing its challenging mission by introducing a new valuable member to its family, the Blockchain Research and Development Hub in Armenia, lead by a Harvard grad CEO and co-founder Gagik Yeghiazarian.
The new residence is in s.c. Silicon Valley of Transcaucasia, Yerevan, which currently accommodates hundreds of tech companies, from startups, to established giants, quickly becoming a global source for AI, machine learning, big data and cloud solutions.
Amongst the heavy players like VMware, National Instruments, Synopsys, Mentor Graphics, and local champions like Picsart and Joomag, DECENT has found a sweet spot of emergent new blockchain principles, previously absent from portfolio of Yerevan booming FinTech industry - decentralized distribution platform for digital content. Its goals is simple - cut off the middleman between author and the consumer.
DECENT protocol allows  unrestricted and uncensored exchange of unique digital products facilitated by efficient and fee-less peer-to-peer payment method. Without third party being allowed to obtain its cut, author decides himself how to price the final digital content while potential buyer decides, whether s/he is willing to purchase that content. On top of that, every transaction is recorded onto immutable data storage unit, protected by cryptography intensive cyber-security against unwanted intruders.
Every DECENT Network project down the line will use the exact architecture.
DECENT Web, DECENT Music, DECENT Books - applications, expected to be released in the near future. DECENT Stream is definitely the most ambitious one; combining author-consumer relationship with immediate access to thousands of films and TV shows.
Co-Founder Arman Aleksanian is certain, that “the new Blockchain R&D Hub of DECENT will significantly accelerate product-to-market timing.  No doubts, we all will soon witness new wave of major disruptions in  most of the traditional industries: the pace of blockchain powered development is amazing - great that we can contribute to making it happen”.
Currently, DECENT is focusing on its ongoing ICO event. Since its launch, nearly 4000 sponsors participated with stunning amount of $3 500 000 USD equivalent Bitcoins. What pleases the founder and CEO, Matej Michalko, is that majority of participants were small contributors. He concludes that “the strength of DECENT base lies in its community and the idea of empowerment and omittance of publishers authority.”
Matej Michalko Matej Michalko
With three weeks left, DECENT is looking at a successful venture, that will help realize roadmap plans and spread its influence further.
Reason for this expansion is not only from open windows of opportunity, provided by the needs of individuals, or private companies to digitalize or cyber-secure themselves, but also from overall growing acceptance and support by the governments.  More and more countries realize and start nurturing the potential for sustainable job creation and competitive edge that next generation of young-blooded companies bring.
Use cases of this slowly appearing paradigm shift are mushrooming. Luxembourgian Finance Minister, Pierre Gramegna, boldly claims “blockchain will replace the word ‘Internet’”, while emphasizing the need of “keen regulator to apply rules, but at the same time, is innovative.”
In September, the Chinese government was revealed to be working on developing and eventually using blockchain-based solutions for social security payments.  Early this year, the Bank of Russia has announced plans to "analyze and evaluate" potential applications of blockchain technology within finance. Following the trend, Ukrainian government announced Auction 3.0, a blockchain-based auction trade system to oversee transparent sell of the state assets, while Armenia’s close neighbor, Georgia, has announced development of a new system for registering land titles using the blockchain.
Bolstering the notion, the new Minister of Transport, Communication and IT of Armenia, Vahan Martirosyan commended the efforts of blockchain alliance in “bringing important new knowledge and investment opportunities to our country”.
A blockchain is a data structure that makes it possible to create a digital ledger of transactions (with bitcoins) and share it among a distributed network of computers. Information in blockchain is encrypted, which allows using the database safely without any central authority.