13:51 | 17.10.16 | Հարցազրույցներ | exclusive 80497
Հոկտեմբերի 15-ին Երեւանում՝ «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնում, անցկացվեց HIVE ներդրումային հիմնադրամի կազմակերպած Silicon Valley UNLEASHED: Inside Tech’s Greatest Minds միջոցառումը:
Itel.am-ը զրուցել է միջոցառմանը մասնակցելու նպատակով Երեւան ժամանած Twitter-ի նախկին փոխնախագահ, ներկայում Uber ընկերության Առաջատար տեխնոլոգիաների կենտրոնի ինժեներական գծով տնօրեն Րաֆֆի Գրիգորյանի հետ:
-Վերջին անգամ զրուցելու առիթ ունեցել ենք շուրջ 1 ու կես տարի առաջ: Ի՞նչ նոր զարգացումներ են նկատելի հայկական տեխնոլոգիական ոլորտում:
Րաֆֆի Գրիգորյանի հետ զրուցում է Նարինե Դանեղյանը Րաֆֆի Գրիգորյանի հետ զրուցում է Նարինե Դանեղյանը
- Հայկական ՏՏ-ն բավական մեծ առաջընթաց է գրանցել: Դա նկատում ես, երբ հետեւում ես, թե ինչ գործեր է անում, օրինակ, HIVE-ը կամ այն բազմատեսակ ՏՏ ընկերությունները, որոնք դիմում են ինձ խորհրդատվության համար: Հիմա դժվար է արտասահմանցիներին ասել, որ, օրինակ, այն պրոդուկտը, որ ցույց եմ տալիս նրանց, ստեղծվել է Հայաստանում, քանի որ այն կարող էր ստեղծվել ամենուր:
Հայկական տեխնոարտադրանքը հարուստ է եւ հասուն: Եթե մարդիկ սկսեն ավելի ու ավելի շատ զբաղվել սրանով, շատ ավելի շատերը կոգեւորվեն եւ կմիանան նրանց:
- Նախորդ զրույցում Դուք նշել էիք՝ «Եթե դուք հայ եք, ապա ես ձեզ կաջակցեմ»: Այս արտահայտությունից հետո արդյոք շա՞տ ստարտափներ են դիմել Ձեզ՝ աջակցության խնդրանքով:
- Իհարկե, մարդկանց թիվը, որ էլփոստիս նամակներ է գրում, չափազանց մեծ է: Պարբերաբար նմանատիպ նամակներ եմ ստանում նաեւ LinkedIn-ով ու Twitter-ով:  Ես խրախուսում եմ, որ շարունակեն գրել ինձ:
- Եվս մեկ հիշատակում մեր նախորդ զրույցից. Դուք ստարտափներին խորհուրդ էիք տալիս «գլոբալ մտածել»: Ի՞նչ եք կարծում՝ արդյոք այս ընթացքում ավելացե՞լ է գլոբալ մտածող հայկական ստարտափների թիվը:
-Կարծում եմ՝ այո: Այն պրոդուկտները, որոնց ծանոթ եմ, թիրախավորում են ցանկացած մեկի՝ աշխարհի ցանկացած կետում: Կարծում եմ՝ կարեւոր է այն մոտեցումը, որ էական չէ, թե որտեղ ես դու այդ պահին, թեկուզ Հայաստանում այս պահին ստեղծված պրոդուկտը կարող է մրցել եւ հաջողության հասնել միջազգային ասպարեզում:
- Այսպիսով քանի՞ հայկական ստարտափի հետ եք ներկայում աշխատում:
- Մի քանիսը կան, որոնց կառավարող խորհրդում եմ կամ պաշտոնական խորհրդատու եմ: Իրականում կապի մեջ եմ եւ զրուցում եմ հարյուրավոր մարդկանց հետ:
-Ո՞րը կլինի Ձեր խորհուրդը գլոբալ մտածող հայկական ստարտափներին:
-Հաշվի առնելով այն միտումը, որ աշխարհը շարժվում է դեպի արհեստական բանականության եւ մեքենայական ուսուցման (Machine Learning) լուծումներ, երեւի պետք է սկսել մտածել հենց այդ ուղղությամբ:
Րաֆֆի Գիրգորյանը Րաֆֆի Գիրգորյանը
Ես Երեւան ժամանել եմ Վաշինգտոնից, Սպիտակ տանը կազմակերպված կոնֆերանսի էի մասնակցում, որը նվիրված էր այդ թեմաներին: Կարծում եմ՝ Հայաստանը՝ իր կրթական համակարգով, կարող է մաս կազմել այդ շուկային 5 տարվա ընթացքում:
Արդեն շատ բաներ կան, որոնք պետք է սկսել անել եւ պետք է սկսել մեքենայական ուսուցումից ու արհեստական բանականության հիմունքներից: Աշխարհը գնում է դրան: Դա նաեւ այն է, ինչ ես եմ այսօր անում Uber ընկերության Առաջատար տեխնոլոգիաների կենտրոնում (խմբ. ինքնավար կառավարմամբ ավտոմեքենաներ (self-driving cars)): Պատկերացրեք, որ այդ մեքենաները դառնան այնքան հզոր, որքան համակարգիչները, եւ պատկերացրեք, որ Հայաստանը կարողանա մասը կազմել այդ գործընթացներին:
- Արդյոք կարո՞ղ ենք ասել, որ եթե կա հայկական որեւէ ստարտափ, որը զբաղվում է արհեստական բանականությամբ օժտված լուծումների մշակմամբ, ապա առաջին հերթին հենց այն կգրավի ձեր ուշադրությունը:
- Անկասկած, ես կխոսեմ նրանց հետ:
- Շատերը կարծում են, որ ինքնավար կառավարմամբ մեքենաների արտադրությունը կատարյալ դարձնելու համար դեռ տարիներ են պետք: Ո՞րն է Ձեր տեսլականը:
- Կա երեք հիմնական բան, որ պետք է հաշվի առնել: Առաջինն այն է, որ տեխնոլոգիան ինքնին պետք է լավը լինի, եւ կարծում եմ՝ մենք այս ուղղությամբ նկատելի հաջողություններ ենք գրանցում: Երկրորդը՝ ընթացիկ կանոնակարգերն են, իսկ երրորդը այն, որ մարդիկ պետք է ընդունեն այդ տեխնոլոգիան: Ոչինչ տեղի չի ունենա, եթե մարդկանց մոտ չլինի նման մեքենաներ վարելու կամ դրանցով տեղաշարժվելու ցանկություն: Կարծում եմ՝ այս երեք կետերը միավորելու եւ դրանցով աշխատելու համար մի փոքր ժամանակ է պետք:
Այսօր ինքնավար կառավարման որոշակի քանակով մեքենաներ աշխատում են Պիտսբուրգում: Մարդիկ տեղաշարժվում են դրանցով եւ կարծես թե գոհ են: Մեքենաների վարկանիշները բավական բարձր են:
Ամեն դեպքում մեքենայում կա նաեւ անվանգության վարորդ, որը հետեւում է, որ ամեն ինչ նորմալ ընթանա, պատասխանում է առաջացող հարցերին, նշումներ անում, եթե որեւէ բան այն չի լինում, սակայն հիմնականում այդ վարորդները որպես դիտորդներ են մնում:

13:51 | 17.10.16 | Interviews | exclusive 80505
Silicon Valley UNLEASHED: Inside Tech’s Greatest Minds event, organized by HIVE Seed Fund, took place on October 15, Tumo Center for Creative Technologies in Yerevan.
Itel.am talked to former Twitter Vice President, current Engineering Director at Uber Advanced Technologies Center Raffi Krikorian, who came to Yerevan to participate in the event.
- We talked about a year and a half ago last time. What new developments have you noticed in Armenia’s technological sector?
- Armenian IT shows rather strong progress. You notice it when you follow the works of, for example, HIVE or various IT companies, which apply to me for consultation. It is difficult now to tell foreigners that this product I’m showing was created in Armenia, because it could be created anywhere.
Armenian tech products are rich and mature. If people engage in this sphere more, many others will get inspired and join them.
- You said in the previous interview, “If you’re Armenian, I’ll support you”. Did many startups apply to you for support after this statement?
- Of course, many more people started emailing me. Sometimes I receive similar messages on LinkedIn and Twitter. I encourage people to continue writing to me.
- I’d like to recall something from our previous interview again. You recommended startups to “think globally”. Do you think the number of “globally thinking” Armenian startups have grown in this time?
- I think yes. The products I’m familiar with target everyone, in any corner of the world. I think it’s important to have this approach – it doesn’t matter where you are now, even the product created in Armenia at this moment can be successful on the international arena.
- How many Armenian startups are you working with now?
- There are a few, where I am in the Board or where I am an official adviser. I actually keep in touch and talk to hundreds of people.
-What would be your advice to globally thinking Armenian startups?
-Taking into consideration the trend that the world moves towards Artificial Intelligence and Machine Learning solutions, it is necessary to think in that exact direction.
I arrived in Yerevan from Washington, where I was participating in the conference on those topics, organized in the White House. I think that with its education system, Armenia can become a part of that market in 5 years.
There are already a lot of things to do, and all should start from the bases of Machine Learning and Artificial Intelligence. The world is moving in that direction. This is what I do at Uber Advanced Technologies Centers (self-driving cars).  Imagine these machines become as powerful as computers, and Armenia becomes a part of that process.
- Do you think that if there is an Armenian startup developing Artificial Intelligence solutions, it will be the first to attract your attention?
-Absolutely, I will talk to them.
- Many think that it will take some years to make self-driving cars production perfect. What is your vision?
- There are three things we should take into account. First of all, the technology should be good itself, and I think there is noticeable progress in this direction. Secondly, current regulations; and thirdly, people should accept these technologies. It won’t if people do not have desire to be close to driving these cars or drive them. I think we need some time to align these three points and make them work.
Today a number of self-driving cars operate in Pittsburg. People drive them, and it seems they are content. Car ratings are quite high.
There is also a security driver in each car, who makes sure everything goes well, answers the questions, and makes notes, if something is wrong, although those drivers are usually observers.