10:50 | 06.10.16 | Հարցազրույցներ | exclusive 217689
Հոկտեմբերի 3-ին ՀայՖեստ-ի շրջանակում «Այբ» դպրոցում բեմադրվեց «Վառելիք» («Топливо») մոնոներկայացումը, որը պատմում է ABBYY-ի հիմնադիր եւ տնօրենների խորհրդի նախագահ, «Այբ» հիմնադրամի համահիմնադիր, ձեռնարկատեր Դավիթ Յանի մասին:
Ներկայացումը հիմնված է Դավիթ Յանի հետ հարցազրույցի վրա եւ ստեղծվել է Человек.doc նախագծի շրջանակում: Մոնոներկայացման սցենարիստը Եվգենի Կազաչկովն է:
Itel.am-ը ներկայացման շուրջ զրուցել է Սանկտ Պետերբուրգից ժամանած ռեժիսոր Սիմյոն Ալեքսանդրովսկիի եւ դերասան Մաքսիմ Ֆոմինի հետ:
Սիմյոն Ալեքսանդրովսկի
Մոնոլոգ ներկայացումը սկսվում է Դավիթ Յանի մանկությունից, թե ինչպես է նա ֆիզիկան ընտրում որպես մասնագիտություն, ընդունվում համալսարան, ապա ստեղծում Lingvo բառարանը, որն էլ դառնում է ABBYY ընկերության հիմնաքարը:
Արդեն մեկ տարի է, որ խաղում ենք այս ներկայացումը: Սկսել ենք անցած տարվա սեպտեմբերին, այս ընթացքում կանոնավոր ներկայացումներ ենք ունենում Մոսկվայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում, խաղացել ենք Բուլղարիայում եւ Իսրայելում: Նոյեմբերին ներկայանալու ենք Բեռլինում:
Մաքսիմ Ֆոմինը Մաքսիմ Ֆոմինը
photo © Այբ
Պիեսը բեմադրվում է նաեւ անգլերեն, իսկ ներկայում թարգմանվում է գերմաներեն, քանի որ նոյեմբերին ներկայանալու ենք Բեռլինում:
Կարծում եմ՝ կարեւոր է, որ ներկայացումը խաղում ենք Երեւանում, քանի որ Դավիթը այստեղ է ծնվել, դպրոց հաճախել, կայացրել բարդ որոշում եւ անցնելով երկար ճանապարհ՝ մեկնել Մոսկվա, ընդունվել համալսարան: Այժմ ստեղծվել է այս ներկայացումը, եւ այսօր մենք այստեղ ենք՝ այն քաղաքում, որտեղ տարիներ առաջ ամեն ինչ սկսվել է:
Մաքսիմ Ֆոմին
Ներկայացման շրջանակում մենք վերլուծում ենք Դավիթ Յանի հարցազրույցներից մեկի տեքստը:
70 րոպեների ընթացքում փորձ է արվում օրինաչափություններ գտնել մարդու ճակատագրում, քանի որ Դավիթը կարեւոր եւ հետաքրքրիր ճանապարհ է անցել, եւ այդ ճանապարհը մեզ կարող է հուշել՝ ինչպես ճիշտ ապրել: Այդ վերլուծական աշխատանքը չափազանց հաճելի է, քանի որ ամեն անգամ նոր բան է բացահայտվում:
Այս բոլոր պատմություններում տեսնում ենք փնտրտուք՝ սեփական անձի, ճիշտ ճանապարհի: Նա անընդհատ փորձում է գտնել այդ հարցերի պատասխանը, անընդհատ հարցնում է ինքն իրեն այդ մասին:
Դավիթ Յանն անձամբ ներկա չի եղել «Վառելիք»-ին, սակայն մտադիր է մոտ ապագայում դիտել մոսկովյան ներկայացումը:

10:50 | 06.10.16 | Интервью | exclusive 217698
3 октября в рамках «Айфеста» в школе «Айб» прошло монопредставление «Топливо», которое рассказывает об учредителе и председателе совета директоров ABBYY, соучредителе фонда «Айб», предпринимателе Давиде Яне.
Спектакль основан на интервью с Давидом Яном и создан в рамках проекта Человек.doc. Автор сценария - Евгений Казачков.
Itel.am поговорил с режиссером спектакля Семеном Александровским и актером Максимом Фомином.
Семен Александровский
Представление-монолог начинается с детства Давида Яна: как он выбирает физику в качестве своей профессии, как поступает в университет, как создает словарь Lingvo, который становится краеугольным камнем компании ABBYY.
Мы выступаем с этим спектаклем уже год. Начали в сентября прошлого года. Все это время у нас были регулярные выступления в Москве и Санкт-Петербурге. Мы также выступали в Болгарии и Израиле, а в ноябре поедем в Берлин.
Максим Фомин Максим Фомин
photo © Айб
Пьеса идет не только на русском, но и на английском языке, а теперь мы переводим ее на немецкий.
Думаю, важно показать спектакль в Ереване, потому что Давид родился здесь, здесь он ходил в школу, здесь принял сложное решение и пустился в долгий путь – поехал в Москву и поступил в университет.
Максим Фомин
В рамках представления мы анализируем текст одного из интервью Давида Яна.
Мы делаем попытку за 70 минут найти закономерности в судьбе человека, поскольку Давид прошел важный и интересный путь, и этот путь может нам подсказать, как правильно жить. Делать эту аналитическую работу очень приятно, потому что каждый раз обнаруживается что-то новое.
Во всех этих историях мы видим поиски собственного я, правильного пути. Он постоянно пытается найти ответы на эти вопросы, все время задает их себе.
Давид Ян лично не присутствовал на «Топливе», но собирается в ближайшее время посмотреть представление в Москве.