16:57 | 01.09.16 | Նորություններ | 11118
ԹՈՒՄՈxՀԲԸՄ համագործակցության արդյունքում ձեւավորված կենտրոնում մեկ տարվա ընթացքում անցկացվել է 22 դասընթաց՝ անիմացիայից մինչեւ ծրագրավորում:
Ոլորտի առաջատար մասնագետների վարած 7 աշխատարանների ընթացքում պատանիները սովորել են լուսանկարել իտալացի լուսանկարիչ Պիեր Պաոլո Չիտոյի հետ, ծրագրավորել ռոբոտներ Թումոյի իսպանացի ընկեր Ջուզեպ Ֆարգասի օգնությամբ, ստեղծել Արցախի մասին պատմող կայք` Zoom Graphics-ի Սամվել Չոբանյանի եւ Մոնթե Հակոբջանյանի հետ, փաստագրել իրենց հայրենիքը ԱՄՆ-ից եկած լուսանկարիչ Սկաուտ Թուֆանկջյանի հետ, եւ այլն:
Թումո Ստեփանակերտի առաջին տարեդարձին նվիրված միջոցառումը կանցկացվի սեպտեմբերի 2-ին՝ ԼՂՀ անկախության օրը:
«Ինձ հարցնում էին՝ հաշվի առնելով ներկայիս իրավիճակը, արդյոք լա՞վ ժամանակ է Ստեփանակերտում Թումո բացելու համար: Իմ պատասխանն է՝ հիմա լավագույն ժամանակն է: Մեր ուսանողները պիտի օգտագործեն սովորական առօրյա ունենալու, իրենց ու իրենց հայրենիքի պայծառ ապագայի վրա կենտրոնանալու  յուրաքանչյուր հնարավորություն: Արցախը ոչ սկսվել է, ոչ էլ վերջանալու է վերջին տասնամյակների զարգացումներով: Մենք հավատում ենք՝ այն ունի մեծ ապագա, ու բաց չենք թողնում այդ ապագայի մի մասը լինելու հնարավորությունը»,- ասել է Թումոյի գործադիր տնօրեն Մարի Լու Փափազյանը:
«Մենք հպարտ ենք լինել այս հաջողության մի մասը: Այսօր, երբ նորարարությունն ու առաջադեմ տեխնոլոգիաները կենտրոնական դեր են խաղում Հայաստանի զարգացման մեջ, մեր գլխավոր նախապատվությունն է ներդնել ստեղծարար մտածողության ոլորտում, եւ երիտասարդ տաղանդներին ոգեշնչել ինովացիոն մասնագիտություններ ընտրել»,- ասել է ՀԲԸՄ Հայաստանի նախագահ եւ կենտրոնական խորհրդի անդամ Վազգեն Յակուբյանը:

16:57 | 01.09.16 | News | 9658
The center was founded through TUMOxAGBU partnership and held 22 workshops in the course of its first year, their subject ranging from animation to web development.
At 7 learning labs headed by industry professionals, the teens learned photography from photographer Pier Paolo Cito, robotics from Barcelona Josep Maria Fargas, created a website on Artsakh with Zoom Graphics’ Samvel Chobanyan and Monte Hakobjanyan, and documented their motherland with American photographer Scout Tufankjian.
The event dedicated to the first anniversary of TUMO Stepanakert will take place on September 2, NKR Independence Day.
“I’ve been asked, given the current circumstances, is this the right time to launch TUMO in Stepanakert? My answer is: now is the best time ever! These teens need every opportunity to experience normal daily lives, with great aspirations toward their own future and that of their homeland. Artsakh does not begin or end with the latest geopolitical developments. We believe it has a great future and we don't want to miss the opportunity to be part of it,” said TUMO CEO Marie Lou Papazian.
“We are proud to be part of this success. Today, when innovation and advanced technologies play a central role in Armenia’s sustainable development, our top priority is to invest in creative thinking and inspire talented young people to enter innovation-related occupations,” said AGBU Armenia President and Central Board Member Vasken Yacoubian.