13:54 | 15.06.16 | Նորություններ | 6312
Ասուլիսի բանախոսներ ՀՀ Մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանը, «Ոսկե ծիրան» Երեւանի միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը, փառատոնի ծրագրերի տնօրեն Միքայել Ստամբոլցյանը եւ գեղարվեստական տնօրեն Սուսաննա Հարությունյանը ներկայացրել են 13-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի հիմնական ծրագրերը:
Փառատոնի գլխավոր գործընկերը ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն է: Այս տարի լրանում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ «Ոսկե ծիրան» Երեւանի միջազգային կինոփառատոնի համագործակցության տասը տարին:
«Կինեմատոգրաֆն արդի առասպելի ստեղծողն է: Գեղարվեստական ֆիլմերի միջոցով է ապահովվում ազգային կերպարի, խորհրդանշանների եւ էպոսի ներկայացումն ու դրանց շարունակականությունը: Ազգերը, որոնք չունեն սեփական կինեմատոգրաֆը, կորցնում են կապը սեփական առասպելի հետ, հայտնվում փակուղու առաջ եւ ենթարկվում բացառապես այլ մշակույթների առասպելների ազդեցությանը: Հարկ չկա նշելու, թե ժամանակակից աշխարհում որքան կարեւոր է ունենալ ազգային կինեմատոգրաֆի կայացած դպրոց՝ նաեւ որպես զանգվածային հաղորդակցության հզորագույն գործիք, որը միաժամանակ ծառայում է ազգային ինքնության պահպանմանն ու ազգային շահերի առաջխաղացմանը»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Այս տարի «Ոսկե ծիրան»-ը կանցկացվի հուլիսի 10-17-ը: Փառատոնին ներկայացվել է ավելի քան 900 ֆիլմի հայտ՝ 91 երկրից:

13:54 | 15.06.16 | Новости | 6004
Сегодня состоялась первая пресс-конференция, которая ознаменовала старт  международного кинофестиваля «Золотой абрикос».
На пресс-конференции выступили министр культуры Армении Асмик Погосян, основатель и директор ереванского международного кинофестиваля «Золотой абрикос» Арутюн Хачатрян, гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян, директор программ фестиваля Микаел Стамболцян и художественный директор Сусанна Арутюнян. Они представили основную программу 13-го «Золотого абрикоса».
Главным партнером фестиваля, который будет проходить 10-17 июня, является компания ВиваСелл-МТС. В этом году исполняется 10 лет сотрудничества между ВиваСелл-МТС и фестивалем «Золотой абрикос».
«Кинематограф создает современную легенду. Посредством художественных фильмов обеспечивается представление национального образа, символов и эпоса, и их продолжение. Народы, у которых нет собственного кинематографа, теряют связь с собственной легендой, оказываются в тупике и попадают под влияние легенд других культур. Нет нужды говорить, как важно в современном мире иметь состоявшуюся отечественную школу кинематографа, в том числе и как инструмент массовой коммуникации, что одновременно служит и сохранению национального самосознания, и продвижению национальных интересов», - сказал гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян.