07:24 | 01.06.16 | Հոդվածներ | exclusive 13877
Տեխնոլոգիական մայիսն ամփոփում ենք ԱՄՆ-ում գործող IntelinAir ընկերության հիմնադիր, գործարար Ալ Եսայանի հետ, որն օրերս այցելել էր Հայաստան:
#ՏեխնոՄայիսը՝ հայկական ՏՏ-ի համար
Տեղյակ եմ, որ այս ամիս հայկական մի շարք ՏՏ ընկերություններ ներդրումներ են ստացել, կարծում եմ` այդ մասին կհայտարարվի շուտով:
Ես ապրում եմ 2 քաղաքում՝ Սան Ֆրանցիսկոյում եւ Լոս Անջելեսում: Գիտե՞ք՝ գրեթե ամեն շաբաթ Սիլիկոնյան հովիտը ՏՏ ոլորտի այցելու է ունենում Հայաստանից: Սրա անհրաժեշտության մասին մենք տարիներ շարունակ կրկնում էինք, որ կարեւոր չէ, թե քանի մարդ Սիլիկոնյան հովտից կգա Հայաստան եւ կփորձի որեւէ բան սովորեցնել՝ ստարտափ սկսելու եւ զարգացնելու մասով: Ավելի լավ է ինքդ մեկ անգամ գոնե մեկ շաբաթով լինես այնտեղ եւ զգաս այդ ամենը: Սա կբացի աչքերդ եւ կտեսնես, թե իրականում ինչպես է աշխատում Սիլիկոնյան հովտի մեխանիզմը:
Ալ Եսայանը դասախոսություն է կարդում Impact Hub Yerevan-ում
Չեմ նշի հատուկ իրադարձություններ, որոնք այս ամիս են տեղի ունեցել: Ցանկանում եմ ավելի շատ խոսել Սիլիկոնյան հովտի առանձնահատկությունների մասին:
Սիլիկոնյան հովիտն ամեն ինչի էպիկենտրոնն է՝ եթե ցանկանում եք ինչ-որ բանի հասնել, ապա անհրաժեշտ է այնտեղ լինել:
Ինձ համար վերջին ամիսների ամենակարեւոր նորությունն այն էր, որ Wakie-ն ընդգրկվեց Y Combinator-ի աքսելերացիոն ծրագրում:
Ցանկանում եմ նշել, որ հայ ձեռներեցները գնալով ավելի խելացի են դառնում: Սիլիկոնյան հովտում աղմուկը շատ է՝ հանդիպումներ, հայտարարություններ, մրցույթներ, սա երբեմն խանգարում է կենտրոնանալ քո պրոդուկտի մշակման վրա, հատկապես, եթե գտնվում ես դրա նախնական փուլում: Հայաստանում պրոդուկտ զարգացնելն օգնում է, որ կենտրոնանաս դրա վրա, այս առումով Հայաստանն ունի առավելություն:
Կարծում եմ, եթե ցանկանում ես դուրս գալ արտաքին շուկաներ, մինչ այդ քեզ առնվազն պետք է մեկ տարի՝ Հայաստանում հիմնավորվելու, ինչ-որ բան ստեղծելու, որոշակի ֆինանսական միջոցներ ներգրավելու համար: Հայաստանում կայանալուց հետո խորհուրդ կտամ փորձել, օրինակ, Իսրայելի շուկան: Հաճախ եմ կրկնում, որ Սիլիկոնյան հովտում կարելի է փորձել հաստատվել ցանկացած պահի, սակայն թող դա լինի այն պահին, երբ դու լիովին պատրաստ ես դրան:
Ի դեպ, պետք է նաեւ պատրաստ լինել, որ Սան Ֆրանցիսկոյում եւ դրա մերձակայքում ապրելու գները շատ բարձր են:
Ամերիկյան շուկան ամենահեշտերից մեկն է այնտեղ մուտք գործելու առումով, սակայն միաժամանակ ամենադժվարներից մեկը՝ զարգանալու եւ դիրքերը պահպանելու առումով:
Նոր շուկաներից կառանձնացնեմ Իրանը, այն մոտ է Հայաստանին եւ տեխնոլոգիական հիանալի ավանդույթներ ունի:
Հայկական ստարտափները պետք է սովորեն արտադրանք ստեղծել յուրահատուկ շուկաների համար: Հենց սկզբից եղեք սպեցիֆիկ, հասկացեք ինչ պրոդուկտ եք պատրաստում: Եթե ասում են, որ, օրինակ, Wearable տեխնոլոգիաները հիմա թրենդային են, ապա պարտադիր չէ, որ դուք էլ սկսեք նույնն անել, այն դեպքում, եթե դուք ունեք դրա հետ կապ չունեցող, սակայն ավելի լավ գաղափար:
#ՏեխնոՄայիսը՝ աշխարհում
Էլոն Մասկի Hyperloop-ն այս ամիս խոշոր վենչուրային ներդրում ստացավ՝ $80 մլն: Սա մայիսի ամենակարեւոր նորություններից էր:
Ընկերությունը նաեւ հայտարարեց, որ փոխում է իր անունը եւ կոչվելու է Hyperloop One: Սա հայեցակարգային բարձր արագության տրանսպորտային համակարգ է: Առաջին թեստավորումն այս ամիս կայացավ Նեւադայում:
#ՏեխնոՄայիսը՝ Ալ Եսայանի համար
Անցնող ամիս սկսեցի երկու գիրք կարդալ: Առաջին գրքի՝ «Սպրինտ»-ի հեղինակները Google Ventures-ի 3 գործընկերներն են: Գիրքը պատմում է զարմանալի գաղափարների մասին, այն, որ մեծ մարտահարվերներ լուծելը պահանջում է շատ ավելի քիչ ժամանակ, այն, որ անհատները շատ ավելի լավ լուծումներ են մշակում, քան թիմերը, եւ որ կարող ես մեկ շաբաթում թեստավորել ցանկացած բան՝ ստանալով ռեալ պատկեր:
«Սպրինտ»-ը ներկայացնում է ԱՄՆ-ի ամենահաջողակ ստարտափների կուլիսային պատմությունները, թե ինչպես են նրանք կարճ ժամանակում լուծել շատ բարդ հարցեր:
Երկրորդ գիրքն է «Thinking fast and slow»: Հեղինակը Դանիել Կանեմանն է, որը տնտեսագիտության ոլորտում Նոբելյան մրցանակակիր է: Գրքում խոսվում է այն մասին, թե որ դեպքերում կարելի է վստահել սեփական ինտուիցիաներին:
Ներկայում աշխատում եմ իմ սեփական ստարտափի զարգացման ուղղությամբ, որը կապ ունի արհեստական բանականության եւ պատկերների վերլուծության հետ: Դեռ շատ փակագծեր բացել չեմ կարող:
Հ.Գ.Մայիսին կայացած եւս մի քանի իրադարձություն, որոնց մասին ցանկանում ենք հիշեցնել:
- Մայիսի 25-26-ը Սիլիկոնյան հովտում կայացավ Silicon Valley Open Doors (SVOD) տեխնոլոգիական ներդրումների կոնֆերանսը, որի շրջանակում փիչինգի հնարավորություն ստացավ հայկական Treescale-ը:
-Անցնող ամիս իր 5-ամյակը նշեց ՄԻԿ Հայաստանը:
-Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվեց տվյալների կառավարման գիտության (Big Data Science) Armenia BigData մրցույթ-հաքաթոնը
-Հայկական Immersive Education Solutions նախագիծն անցավ Տեխնոլոգիայի եւ գիտության միջոցով համաշխարհային նորարարության (GIST) Tech-I մրցույթի եզրափակիչ փուլ՝ ստանալով Սիլիկոնյան հովտում ներկայանալու հնարավորություն
- «Ստարտափ Արմենիա» կազմակերպությունը գործարկեց Հայկական տեխնո համայնքի օնլայն քարտեզը:
- Հայ-բրիտանական WICASTR Limited ընկերությունը եվրոպական 12 ստարտափների թվում ընտրվեց մասնակցելու Intel-ի, Deutsches Telekom-ի եւ Cisco-ի համատեղ Challenge Up! IoT աքսելերացիոն ծրագրին:

07:24 | 01.06.16 | Articles | exclusive 13872
We sum up technological May with businessman Al Eisaian, founder and CEO of US based IntelinAir company.
#TechMay for Armenian IT
I know that a couple of investments for Armenian tech companies happened in May. I think the news will be announced soon.
I live in two cities - Silicon Valley and Los Angeles, and I see that almost every week someone from Armenia comes there. This was the thing we were advocating for years, that it doesn’t matter how many people come from there to Armenia and talk about importance and tools of founding a startup unless you go there even for one week. It opens your eyes, and you see how things in Silicon Valley actually work.
Al Eisaian gives a lecture at Impact Hub Yerevan
I won’t mention any specific events of this month. I want to talk more about the peculiarities of Silicon Valley.
It’s the epicenter of everything, and if you want to achieve something, you need to be there.
One of the biggest news for me from the recent months was that Wakie got included in Y Combinator’s acceleration program.
I would like to note that Armenian entrepreneurs are becoming bolder. What is different is that there is so much noise in Silicon Valley, so many announcements and meet-ups that it sometimes does not let you concentrate on your product. Being in Armenia lets you focus on your own product development. The amount of noise in Silicon Valley is crazy. Armenia has that advantage.
I think if you want to go to foreign markets, you need to take a year, build some staff, raise a little bit of capital in Armenia, and then possible go to Israel, it’s my recommendation. It’s closer than Silicon Valley. You may go to Silicon Valley any time, but do it only when you are really ready for that.
I have to note that prices for living are crazy in San Francisco and in neighborhood.
The U.S. market continues to be the easiest and at the same time the toughest market. It’s the easiest in terms of entering, but it’s difficult to go on.
I’ll pinpoint Iran among new markets, it’s next door to Armenia, and it has wonderful technology traditions.
Armenian startups need to learn to build for very specific markets. Initially be very specific, don’t follow facts. Yes, they say wearable technologies are hot, that’s great, but it doesn’t mean you need to do that, maybe you have better ideas that are not trendy now.
#TechMay in the world
Elon Musk’s Hyperloop received major investment of USD 80 million in venture capital funding. This was also big news for May.
The company announced that it is changing its name, and is now called Hyperloop One. It’s a conceptual high-speed transportation system. The first test track was done in Nevada this month.
#TechMay for Al Eisaian
I started to read 2 books in May. The first one is called “Sprint”, written by 3 partners at Google Ventures. The book reveals surprising ideas. It tells that solving big challenges requires less time than you thought, individuals develop better solutions than teams, and that you can test anything in a week and get the real picture.
“Sprint” presents behind-the-scenes stories of the most successful American startups, telling how they solved difficult issues in a short period of time.
The second book is “Thinking, Fast and Slow”. The author of the book is Daniel Kahneman, Nobel Prize Laureate in Economics. Kahneman reveals where we can and cannot trust our intuitions.
I am currently working on my own startup, which is connected with Artificial intelligence  and image. I cannot open many brackets yet.
P.S. Several more events of May we’d like to tell about.
- Silicon Valley Open Doors (SVOD) technology investment conference 25-26 May, where TreeScale Armenian startup received an opportunity to pitch.
- The 5th anniversary of MIC Armenia.
- Big Data Science competition-hackaton took place in Armenia for the first time - Armenia Big Data.
- Armenian Immersive Education Solutions project passed the final stage of GIST Tech (Global Innovation through Science and Technology) contest, getting an opportunity to present their product in Silicon Valley.
- Startup Armenia launched the tech entrepreneurship ecosystem map of Armenia
- Armenian-British WICASTR Limited became one of 12 European startups to be picked for participation in ChallengeUP! joint acceleration program of Intel, Deutsches Telekom and Cisco.