06:17 | 03.05.16 | Հոդվածներ | exclusive 11820
Ապրիլի 30-ին Մայքրոսոֆթ ինովացիոն կենտրոնում գործարկվել է Narinj.am հարթակը, որի օգնությամբ կարելի է օնլայն պատվիրել տնային պայմաններում պատրաստված համեղ ուտեստներ:
Նախագծի հեղինակը Qualitech Systems ընկերությունն է:
Հարթակի ստեղծման վրա աշխատել է 5-հոգանոց թիմ՝ Վահան Գեւորգյան (front end developer), Կարինե Գասեսյան (front end developer), Արամ Կիրակոսյան (back end developer), Աշոտ Մնացականյան (back end developer), Գոռ Հովսեփյան (համահիմնադիր):
Գոռ Հովսեփյանը Itel.am-ի հետ զրույցում նշել է, որ հարթակը համեղ ուտեստներ պատրաստող բոլոր մարդկանց, որոնք կարողանում են ապահովել համապատասխան սանիտարահիգիենիկ պայմաններ, հնարավորություն է ընձեռում դառնալ խոհարար եւ այդ ճանապարհով գումար վաստակել:
«Հարթակում արդեն իսկ ներկայացված է 6 խոհարար եւ 50-ից ավելի ուտեստ: Համակարգն ունի մի քանի կարեւոր առանձնահատկություն՝ ուտեստները պատրաստվում են տեղական եւ թարմ սննդամթերքով, խոհարարները պատրաստում են այնպես, ինչպես իրենց ընտանիքի համար եւ սրտացավ են, քանի որ գումար են վաստակում համակարգի միջոցով»,- նշել է Գոռ Հովսեփյանը:
Նրա խոսքով՝ ներդրողներ առայժմ չունեն եւ այս պահին աշխատում են սեփական ռեսուրսներով:
«Այսօր մեր առաջնային խնդիրն է լավ աշխատող համակարգի ստեղծումը, շուկայի ուսումնասիրությունը, փորձի հավաքումը: Համակարգը դեռեւս թեստավորման փուլում է եւ ունի մինիմալ անհրաժեշտ ֆունկցիոնալություն: Քանի որ մոդելը նորություն է Հայաստանում, առաջանում են բազմաթիվ խնդիրներ, շատ բաներ ինքներս ընթացքում ենք սովորում»,- բացատրել է Գոռ Հովսեփյանը:
Հարթակի համահիմնադրի խոսքով՝ հետագայում մտադիր են ընդլայնել համակարգը եւ ստեղծել ունիվերսալ հարթակ, որի միջոցով ցանկացած մարդ կարող է գումար վաստակել՝ օգտագործելով իր հմտությունները:

06:17 | 03.05.16 | Articles | exclusive 7507
Narinj.am platform was launched on April 30 at Microsoft Innovation Center, which allows to order online tasty dishes cooked at home.
The project was created by Qualitech Systems.
The team of 5 people worked on the platform: Vahan Gevorgyan (front end developer), Karine Gasesyan (front end developer), Aram Kirakosyan (back end developer), Ashot Mnatsakanyan (back end developer) and Gor Hovsepyan (co-founder).
Gor Hovsepyan told Itel.am that the platform gives all people who can cook and ensure proper sanitary conditions an opportunity to become cooks and earn money through that.
“We already have 6 cooks and over 50 dishes presented on the platform. The system has several important advantages: the dishes are made of local and fresh ingredients, the cooks make food like they do for their families and are committed because they earn money through the system,” noted Gor Hovsepyan.
According to him, they don’t have investors yet and work with their own resources at the moment.
“Our primary issue now is to make a good working system, research the market and gain experience. The system is still in testing phase and has minimal functionality. Since the model is a news in Armenia, numerous problems arise, we learn many things as we go,” explained Gor Hovsepyan.
According to the platform’s co-founder, they intend to expand the systems in the future and create an all purpose platform where anyone can earn money by applying their skills.