10:37 | 18.02.16 | Հոդվածներ | exclusive 187093
Մեդիամաքսը գործարկել է MaxMonitor/Mediatrends հարթակը, որը թույլ է տալիս իրական ժամանակում տեսնել, թե հայկական օնլայն մեդիայի որ հրապարակումներն են գրավում ընթերցողների ուշադրությունը:
«Մեդիամաքսը, հանդիսանալով Հայաստանի մեդիա մոնիտորինգային շուկայի բացարձակ առաջատարը, 2015 թվականին գործարկեց MaxMonitor ավտոմատացված համակարգը, որից արդեն օգտվում են մի քանի տասնյակ մասնավոր եւ պետական կազմակերպություններ: MaxMonitor-ը փակ համակարգ է, սակայն հաշվի առնելով այն, որ մենք դիտարկում ենք ավելի քան 100 կայքերի ողջ բովանդակությունը, որոշեցինք բոլորի համար մատչելի վարկանիշ ձեւավորել՝ MaxMonitor/Mediatrends-ը», - ասել է Մեդիամաքսի տնօրեն Արա Թադեւոսյանը:
MaxMonitor/Mediatrends-ի ցուցանիշները ձեւավորվում են հայկական օնլայն մեդիաներում հրապարակումների նկատմամբ Facebook-ի օգտատերերի ակտիվության հաշվարկի հիման վրա։ Facebook Score-ը միասնական ցուցիչ է, որը ձեւավորվում է հրապարակման like-երի, share-երի եւ comment-ների հանրագումարից։
MaxMonitor/Mediatrends-ը հաշվարկում է միայն Facebook սոցցանցի պաշտոնական կոճակներից ստացված տեղեկատվությունը: Addthis, Sharethis եւ այլ համակարգերի կոճակները MaxMonitor/Mediatrends-ում չեն հաշվարկվում:
Համակարգը հաշվարկում է, թե որ հրապարակումներն են արժանանում Facebook-ի օգտատերերի ուշադրությունը եւ ցուցադրում տվյալները 4 ժամանակահատվածների համար` 30 րոպե, 1 ժամ, 24 ժամ եւ 1 շաբաթ: Տվյալների ցուցադրումը թարմացվում է 60 վայրկյանը մեկ ։
Համակարգի մասին առավել մանրամասն կարող եք կարդալ այս հղումով:
«MaxMonitor/Mediatrends-ը թույլ կտա փակել այն բացը, որը կար հայկական օնլայն մեդիայի չափման ոլորտում: Դուք կարող եք այս կամ այն կայքից տեղեկատվություն հայցել իրենց օրական այցելությունների քանակի մասին՝ օրինակ, 50 հազար այցելություն: Սակայն այդ ցուցանիշը թույլ չի տա հասկանալ, թե տվյալ կայքի հատկապես որ հրապարակումներն առավել մեծ հետաքրքրություն առաջացրել: MaxMonitor/Mediatrends-ը կարող է օգտակար գործիք դառնալ մեր բոլոր գործընկերների համար՝ իրենց ընթերցողների նախասիրությունները իրական ժամանակում դիտարկելու առումով: Նոր ծառայությունը նաեւ տեղեկատվության լրացուցիչ աղբյուր կլինի հասարակության տրամադրությունների մասին եւ, ըստ էության, կարող է օգտակար լինել բոլորի համար», - ասել է Արա Թադեւոսյանը:

10:37 | 18.02.16 | Статьи | exclusive 187029
Медиамакс запустил платформу MaxMonitor/Mediatrends, которая позволяет в режиме реального времени следить за тем, какие публикации интернет-СМИ вызывают интерес среди читателей.
«Будучи абсолютным лидером на рынке медиамониторинга в Армении, Медиамакс в 2015 году запустил автоматизированную систему MaxMonitor, которой уже пользуются несколько десятков частных и государственных организаций. MaxMonitor – закрытая система, но учитывая то, что мы ведем полный мониторинг контента более 100 сайтов, мы решили создать доступный для всех рейтинг - MaxMonitor/Mediatrends», - сказал директор Медиамакс Ара Тадевосян.
Показатели MaxMonitor/Mediatrends формируются на основе расчета активности пользователей Facebook в отношении публикаций интернет-изданий. Facebook Score – единый показатель, который формируется из общей суммы отметок «like», «share» и комментариев.
MaxMonitor/Mediatrends учитывает информацию, полученную только с официальных кнопок соцсети Facebook. Кнопки Addthis, Sharethis и других систем MaxMonitor/Mediatrends не учитывает.
Система рассчитывает, какие публикации привлекают пользователей Facebook и демонстрирует данные по четырем периодам: за последние 30 минут, 1 час, 24 часа и 1 неделю. Данные обновляются каждые 60 секунд.
Подробнее о системе (на армянском) можно прочитать по ссылке.
«MaxMonitor/Mediatrends позволит заполнить пробел, существовавший в сфере измерения армянских интернет-СМИ. Вы можете запросить информацию у того или иного сайта относительно количества ежедневных посещений: к примеру, это 50 тыс. посещений. Однако этот показатель не позволит понять, какие именно публикации вызвали наибольший интерес у читателей. MaxMonitor/Mediatrends может стать полезным инструментом для всех наших коллег, поскольку позволит следить за предпочтениями читателей в режиме реального времени. Новая услуга станет также дополнительным источником информации об общественных настроениях», - сказал Ара Тадевосян.