13:20 | 02.02.16 | Նորություններ | 7238
Այսօր Երեւանում կայացել է «Կոլբա» նորարարական լաբորատորիայի «Նորարար առաջընթաց» (Innovation for Development) ծրագրի մեկնարկային հանդիպումը:
Ծրագիրը ֆինանսավորվում է Եվրամիության կողմից եւ իրականացվելու է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի (ՄԱԶԾ) նորարարական լաբորատորիայի կողմից:
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուզետտոն այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասել է, որ ծրագիրը չափազանց նորարարական է, եւ Հայաստանն այս ծրագիրը ներդրող առաջին երկրներից է:
«Ծրագրի շրջանակում կփորձենք ձեռնարկատիրական աշխարհից, օրինակ՝ Սիլիկոնյան հովտից, ոլորտին հատուկ գաղափարները վերցնել եւ փորձել դրանք տեղայնացնել հանրային կառավարման ոլորտում: Նորարարության լաբորատորիան կհավաքագրի հազարավոր գաղափարներ շարքային քաղաքացիներից առ այն, թե ինչպես, օրինակ, սոցիալական զարգացում իրականացնել, շրջակա միջավայրը պահպանել, նոր աշխատատեղեր ստեղծել՝ փորձելով այդ գաղափարները կյանքի կոչել: Տպավորիչ է այն, որ համախոհներ գտանք հենց կառավարությունում»,- նշել է Բրեդլի Բուզետտոն:
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին էլ ասել է, որ ծրագիրը խրախուսելու է քաղաքացիների եւ հանրային հատվածի երկխոսությունը՝ առավել արդյունավետ կառավարման նպատակով:
«Հայաստանի ապագան սերտ կապված է երկրի նորարարության ներուժի հետ: ԵՄ-ն աջակցում եւ խրախուսում է նորարարությունը Հայաստանում համագործակցության տարբեր ծրագրերի միջոցով՝ տնտեսական զարգացման, կրթության եւ էլեկտրոնային կառավարման ոլորտներում: Հայաստանի վարչական համակարգի բարեփոխումներում նորարարությունը ապահովելու համար կարեւոր է խրախուսել քաղաքացիների ակտիվությունը եւ քաջալերել քաղաքականության մշակման ընթացքում նոր մտքերի ներառումը»,- ասել է Պյոտր Սվիտալսկին:
Ծրագիրը նախատեսում է հանրային միջոցառումների շարք իրականացնել, որը մեկնարկել է հունվարի 30-ին՝ Հայաստանում առաջին անգամ անցկացվող Հանրային կառավարման նորարարության շաբաթով:
Վերջինս ներառում է TEDx ձեւաչափով իրականավող համաժողով, «Կոլբա»-զրուցարան ձեւաչափի հանդիպում եւ խորհրդատվական քննարկումներ՝ հանրային կառավարման ոլորտում աշխատող մասնագետների համար:
«Կոլբա» լաբի ղեկավար Մարինա Մխիթարյանի խոսքով՝ ծրագրի հիմքում քաղաքացին է, որին առանցքային դեր է տրվում քաղաքականության մշակման եւ զարգացման ծրագրերի իրականացման ընթացքում:
«Երկու խոշոր կազմակերպությունների գործընկերությունը թույլ կտա քաղաքացու  մասնակցության նոր մեխանիզմներ մշակել եւ բաց կառավարման նորամուծություններ կատարել Հայաստանում: Ծրագիրն իրականացվելու է 3 հիմնական ուղղություններով՝ քաղաքացիներից եկող գաղափարների ինկուբացում, հանրային իրազեկում եւ կառավարման նորարարություն: Վերջինին ներգրավված է նաեւ բրիտանական FutureGov խորհրդատվական ընկերությունը, որն առաջատար է կառավարման նորարարության լուծումների մշակման եւ իրականացման ոլորտում»,- եզրափակել է Մարինա Մխիթարյանը:

Сегодня в Ереване состоялась встреча инновационной лаборатории «Колба», в рамках которой была запущена программа «Инновационный прогресс» (Innovation for Development).
Программа финансируется со стороны ЕС и осуществляется инновационной лабораторией Программы развития ООН (UNDP).
Постоянный координатор ООН в Армении, постпред UNDP Брэдли Бузетто сегодня на встрече с журналистами сказал, что Армения является одной из первых стран, в которых внедряется данная инновационная программа.
«В рамках программы мы будем брать характерные для сферы идеи из мира бизнеса, например, из Силиконовой долины, и постараемся локализовать их в области общественного управления. Лаборатория инноваций будет собирать тысячи идей среди рядовых граждан, о том, как, например, защищать окружающую среду, создавать новые рабочие места, и будет стараться воплощать их в жизнь. Нас впечатлило то, что мы нашли единомышленников в правительстве», - отметил Брэдли Бузетто.
Руководитель делегации ЕС в Армении, посол Петр Свитальский сказал, что программа будет стимулировать диалог между гражданами и общественным сектором для обеспечения более эффективного управления.
«Будущее Армении тесно связано с инновационным потенциалом страны. ЕС поддерживает и поощряет инновации в области экономического развития, образования и электронного управления Армении посредством различных программ поддержки. Для обеспечения инноваций в области административного управления в Армении важно поощрять активность граждан и побуждать их к применению новых идей при разработке политики», - сказал Петр Свитальский.
В рамках программы планируется проведение цикла общественных мероприятий, который стартовал 30 января «Неделей инноваций в общественном управлении».
По словам руководителя лаборатории «Колба» Марины Мхитарян, основа программы – гражданин, которому выделяется ключевая роль в разработке политики и осуществлении программ развития.
«Партнерство двух крупных организаций позволит разработать новые механизмы вовлечения граждан и осуществлять инновации открытого управления в Армении. Программа будет осуществляться в трех основных направлениях: инкубация идей граждан, общественное информирование и введение инноваций в область управления. В последнем процессе примет участие также британская консалтинговая компания FutureGov, которая является лидером в области разработки и осуществления решений инновационного управления», - заключила Марина Мхитарян.