10:32 | 30.11.15 | Նորություններ | exclusive 4156
Այս տարվա հոկտեմբերի 4-ից նոյեմբերի 5-ը «Հայկական ՏՀՏ եվրոպական ավտոարշավ» ծրագրի շրջանակում հայկական 26 ՏՀՏ ընկերություն այցելել է եվրոպական 18 երկիր:
Ընդհանուր առմամբ, կազմակերպվել էր 12 պաշտոնական եւ ավելի քան 30 անհատական հանդիպում Վիեննայում, Կատովիցեում, Պրահայում, Բեռլինում, Փարիզում, Մարսելում, Զագրեբում, Միլանում, Բելգրադում եւ Սոֆիայում:
Միջոցառման ընթացքի եւ դրա կարեւորության մասին Itel.am-ը զրուցել է ծրագրի մասնակից, «Սայբեր Գեյթս» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Սամվել Գեւորգյանի հետ:
«Այս միջոցառումը դրական ազդեցություն ունեցավ մեր կազմակերպության առաջխաղացման հարցում: Բոլոր հանդիպումները կազմակերպված էին բարձր մակարդակով: Հանդիպումներ ունեցանք մի շարք եվրոպական ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ, եւ մի քանի լուրջ առաջարկներ ստացանք»,- պատմել է նա:
Հաջողված հանդիպումներից Սամվել Գեւորգյանն առանձնացրել է լեհական Կատովիցե քաղաքում տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում առաջատար «ForProgress» ընկերության ներկայացուցիչ Բետա Դիչեվսկայի հետ կայացած հանդիպումը:
«Ընկերությունը նախապես նպատակ ուներ իր ծրագրային լուծումներով ներխուժել հայաստանյան շուկա, հետեւաբար, որպես ոլորտում առաջատար ընկերություն, առաջարկ ստացանք դառնալ նրանց ներկայացուցիչը Հայաստանում: Հանդիպման արդյունքում տեսնելով մեր նորարարական լուծումներն ու պոտենցիալը, նրանք մտափոխվեցին՝ առաջարկելով դառնալ մեր ներկայացուցիչը Լեհաստանում, ինչը ողջունելի է»,- ընդգծել է Սամվել Գեւորգյանը:
Որպես մյուս կարեւոր հանդիպում, Սամվել Գեւորգյանն առանձնացրել է Իտալիայում Հայաստանի դեսպան Սարգիս Ղազարյանի հետ Միլանում կայացած հանդիպումը:
«Դեսպանի խոսքով նրանց կողմից կազմակերպված գրեթե բոլոր միջոցառումները ձախողվում են ադրբեջանական եւ թուրքական հաքերային խմբավորումների կողմից կատարված հաքերային հարձակումների պատճառով: Ծանոթանալով մեր ընկերության բազմամյա փորձին եւ առաջարկվող պրոֆեսիոնալ լուծումներին, դեսպանի կողմից առաջարկվեց մեր վերահսկողությանը հանձնել դեսպանատան օնլայն ռեսուրսները՝ ապահովելով դրանց անխափան աշխատանքը»,- նշել է «ՍԱՅԲԵՐ ԳԵՅԹՍ»-ի տնօրենը:
Սամվել Գեւորգյանը աշխատանքից եւ գործնական հանդիպումներից բացի կարեւորել է նաեւ շրջայցը եվրոպական երկրներ եւ ընձեռնված հնարավորությունը՝ ծանոթանալու այդ երկրների մշակույթին:

26 Armenian IT companies paid visits to 18 European countries within the framework of “Armenian IT European Auto Race” project on October 4 to November 5, 2015.
All in all, 12 professional and more than 30 individual meetings were organized in Vienna, Katowice, Prague, Berlin, Paris, Marseille, Zagreb, Milan, Belgrade and Sofia.
Itel.am talked to CYBER GATES CEO & Founder Samvel Gevorgyan about the process and the importance of the event.
“This event had positive impact on our company’s development. All meetings were held in a professional manner. We met with a number of European companies’ representatives and got some serious offers”, he said.
Samvel Gevorgyan mentions the meeting with the leader in local security sphere ForProgress representative Beata Dyczewska in Katowice, Poland, as an important one.
“The company had the intention to enter Armenian market with its programming solutions. As a result, we got an offer from them, as the leader in the sphere, to become their representative in Armenia. Seeing our innovative solutions and potential, they changed their mind during the meeting and offered to become our representative in Poland instead, which is very encouraging”, Samvel Gevorgyan stressed.
The meeting with Armenian Ambassador to Italy Sargis Ghazaryan was mentioned as the next important one.
“The Ambassador said that almost every event they initiate is sabotaged by Azerbaijani and Turkish hacker groups and their actions. Getting acquainted with our rich experience and professional solutions that we offer, the ambassador trusted us with the embassy online resources to secure their smooth operation”, said the CEO of CYBER GATES.
Samvel Gevorgyan highly praised the tour around European countries and the opportunity to get acquainted with their culture apart from professional meetings.