Այսօր Դիլիջանում մեկնարկել է Բիզնես ինովացիոն երկօրյա ֆորումը, որն անցկացվում է «Հայաստան 20.18-2018թ.՝ Հայաստանը 20 ամենանորարար երկրների շարքում» խորագրի ներքո:
ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանն ասել է, որ պետության խնդիրն է առաջարկել երկրում ՏՏ ոլորտի խթանման ծրագրեր ու մարտավարություններ, սակայն ձեռներեցները նույնպես պետք է ակտիվ լինեն եւ ներդրում կատարեն ոլորտի զարգացման գործում:
«Հայաստանը գլոբալ ինովացիոն ինդեքսում 61-րդ տեղն է զբաղեցնում: Այս վարկանիշը պայմանավորվում է 79 տարբեր ինդիկատորների միջոցով, որոնք խմբավորված են 7 ուղղությունների մեջ: Մենք ավելի լավ վիճակում ենք գիտելիքի ու տեխնոլոգիաների արտադրության առումով եւ շատ ավելի վատ վիճակում ենք մարդկային կապիտալի ու գիտահետազոտական ոլորտներում»,- իր հերթին ասել է ԻՏՁՄ փոխտնօրեն Հայկ Չոբանյանը:
Ֆորումի հիմնական խոսնակը Իսրայելի Թել Ավիվի համալսարանի StartTau Ձեռներեցության կենտրոնի գործադիր տնօրեն Ելենա Դոնեթսն է:
«Ինովացիոն երկրների սանդղակում Իսրայելը նախկինում ցածր դիրք էր գրավում: Բայց այսօր Իսրայելը Սիլիկոնյան հովտից հետո համարվում է հաջորդ բարենպաստ վայրը ստարտափեր ստեղծելու համար»,- ասել է իսրայելցի ձեռներեցը՝ կոչ անելով չվախենալ ձախողումներից:
Ֆորումը հովանավորում են BetConstruct ընկերությունն ու «Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամը (IDeA):

17:24 | 13.11.15 | News | 3074
Armenian Vice Prime Minister Vache Gabrielyan has said that the state’s goal is to propose projects and strategies boosting IT but entrepreneurs should also be active and invest in the development of the field.
“Armenia is the 61st on Global Innovation Index. The ranking is made up of 79 various indicators which are grouped in 7 areas. We are better off in terms of knowledge and technology production and are worse in human capital and scientific and research fields”, UITE Deputy Director Hayk Chobanyan said.
The keynote speaker of the forum was Executive Director of Entrepreneurship Portal of StarTau University, Israel.
“Formerly, Israel ranked lower on innovative countries’ ranking. But now Israel is the second most favorable environment for startups after the Silicon Valley”, said the Israeli entrepreneur urging not to be afraid of failures.