10:56 | 28.08.15 | Նորություններ | 4277
Սիմոնյան կրթական հիմնադրամի եւ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միության (ՀԲԸՄ) համագործակցությամբ սեպտեմբերի 2-ին կբացվի Ստեփանակերտի «Թումո» ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնը:
ՀԲԸՄ-ն ֆինանսավորելու է կենտրոնի բոլոր գործառնական ծախսերը, ինչպես նաեւ կենտրոնի մեկնարկային ծախսերը՝ «Թումո»-ի հետ համագործակցության շրջանակում: ԼՂՀ կառավարությունը տրամադրում է տարածք Ստեփանակերտի կենտրոնական հատվածում գտնվող պատմական շենքում: Շինության վերանորոգումն իրականացվել է «Ղարաբաղ Տելեկոմ» ընկերության նվիրատվության շնորհիվ:
Ստեփանակերտի ծրագիրը հասանելի կլինի 500-ից 1000 ուսանողների, որոնցից յուրաքանչյուրը «Թումո» կհաճախի շաբաթական երկու օր եւ կսովորի կենտրոնի չորս հիմնական ոլորտների՝ անիմացիայի, ֆիլմերի ստեղծման, կայքերի մշակման եւ խաղերի ստեղծման հիմունքները, ինչպես նաեւ կստանա 21-րդ դարին բնորոշ այնպիսի հմտություններ, ինչպիսիք են 3D մոդելավորումը, ռոբոտաշինությունը, լուսանկարչությունը, գրաֆիկական դիզայնը եւ այլն:
Ստեփանակերտի կենտրոնում ուսանողների գրանցումը կմեկնարկի սեպտեմբերի 14-ից, իսկ հոկտեմբերից գրանցված ուսանողները կսկսեն իրենց ուսումը «Թումո»-ում:

10:56 | 28.08.15 | News | 4281
The Simonian Educational Foundation has partnered with the Armenian General Benevolent Union (AGBU) to open a Tumo Center for Creative Technologies in the capital of the Republic of Nagorno Karabakh on September 2.
AGBU will cover all operational costs of the center as well as startup costs in the framework of partnership with TUMO, while the government of Nagorno Karabakh Republic is providing the space in a historic building in the city center. The renovation of the space is made possible by a generous donation by Karabakh Telecom.
The Stepanakert program is expected to cater to 500 to 1,000 students who will participate twice a week for two hours per session, gaining 21st century skills, and studying animation, filmmaking, web development and game development, as well as supporting skills such as 3D modeling, computer programming, music, photography and graphic design.
Registration will start on September 14, and students will begin their Tumo life during the first week of October.