11:44 | 14.08.15 | Նորություններ | 6589
Արդեն վեցերորդ տարին անընդմեջ Orange Հիմնադրամի աջակցությամբ Երեւանից եւ ՀՀ մարզերից աուտիզմով երեխաներ խնամակալների եւ դաստիարակների ուղեկցությամբ իրենց ամառային հանգիստն անցկացնում են Ապարանի ամառային առողջարանային ճամբարում:
«Մեր համագործակցության վեց տարիների ընթացքում «Արաբկիր» բարեգործական հիմնադրամի հետ փորձել ենք ստեղծել այնպիսի միջավայր, որը կնպաստի աուտիզմով երեխաների ինտեգրմանը հասարակություն: Ամառային ճամբարը հատկապես կարեւոր է այդ նպատակին հասնելու համար, քանի որ այստեղ նրանք իրենց ամբողջ օրն անցկացնում են ուրիշ երեխաների հետ, միասին սովորում, միասին խաղում եւ հանգստանում», - ասաց Orange-ի Հաղորդակցության գծով տնօրեն Արամ Մկրտչյանը:
Այս տարի «Օգնենք աուտիզմով երեխաներին» ծրագրի շրջանակներում Orange Հիմնադրամը նաեւ ֆինանսավորելու է հատուկ բջջային հավելվածի ստեղծումը, որը կունենա հայերեն, ռուսերեն եւ անգլերեն տարբերակներ եւ կդառնա աուտիզմով երեխաների համար ստեղծված առաջին հայալեզու հավելվածը՝ ինչպես Android, այնպես էլ iOS պլատֆորմների համար:
Հավելվածի ստեղծման վրա աշխատում են հայ ծրագրավորողներ՝ բժիշկ-մասնագետների հետ համագործակցությամբ: Այն գլխավորապես հիմնված է լինելու PECS մեթոդի վրա, որը Պատկերների միջոցով հաղորդակցման համակարգ է եւ այսօր լայնորեն օգտագործվում է աշխարհում աուտիզմով երեխաների հաղորդակցական հմտությունները զարգացնելու համար:
«Արդեն վեց տարի է՝ Orange Հիմնադրամի աջակցությամբ իրականացնում ենք այս հրաշալի ծրագիրը, որը թույլ է տալիս համապատասխան պայմաններ ստեղծել աուտիզմով երեխաների սոցիալական ինտեգրման եւ նրանց կյանքի որակի բարելավման համար: Վերջապես մեզ հաջողվեց կոտրել այն կարծրացած պատկերացումները, որոնք գոյություն ունեին մեր հասարակության մեջ աուտիզմի մասին: Շնորհիվ քրտնաջան թիմային աշխատանքի՝ հաջողվեց ստիպել հիվանդությանը նահանջել եւ ստանալ առաջին դրական արդյունքները», - նշել է «Արաբկիր» բժշկական համալիրի գիտական ղեկավար Արա Բաբլոյանը:

11:44 | 14.08.15 | Новости | 6587
Уже шесть лет при содействии фонда Orange дети с аутизмом из Еревана и областей в сопровождении родителей или попечителей проводят свой летний отдых в лагере летней лечебницы в Апаране.
«В течение 6 лет нашего сотрудничества с благотворительным фондом «Арабкир» мы постарались создать такую атмосферу, которая стимулировала бы интеграцию детей-аутистов в общество. Летний лагерь особенно важен для них с точки зрения этой цели, так как весь день они проводят с другими детьми, вместе учатся, играют и отдыхают», - сказал директор Orange по коммуникациям Арам Мкртчян.
В этом году в рамках программы «Поможем детям с аутизмом» фонд Orange также будет финансировать создание специального приложения, которое будет работать на трех языках – армянском, русском и английском - и станет первым армяноязычным приложением для детей с аутизмом. Программа будет работать на платформе Android и iOS.
Над разработкой приложения работают армянские программисты в сотрудничестве с медиками. Приложение будет основано на методе PECS – системе общения посредством изображений, которая широко используется в мире для развития навыков общения у детей с аутизмом.
«Уже 6 лет при содействии фонда Orange мы реализуем эту замечательную программу, которая позволяет создать соответствующие условия для социальной интеграции детей с аутизмом и улучшения их качества жизни. Наконец нам удалось сломать стереотипы, которые существуют в нашем обществе относительно аутизма. Благодаря упорной командной работе, нам удалось заставить болезнь отступить и получить первые положительные результаты», - отметил научный руководитель медкомплекса «Арабкир» Ара Баблоян.