16:15 | 25.05.15 | Նորություններ | 5856
Մայիսի 26-28-ը Հայաստանում առաջին անգամ կանցկացվի հեռուստաբովանդակության շուկայի ոլորտի վերաբերյալ եռօրյա համաժողով:
Միջոցառման կազմակերպիչը «Յուքոմ» ընկերությունն է: Համաժողովի շրջանակում Հայաստան կժամանեն Discovery-ի, Viasat-ի, MTV-ի, Paramount-ի, Sony-ի, Euronews-ի, Fox-ի, National Geographic-ի, Nickelodeon-ի, Disney Channel-ի ներկայացուցիչներ:
Համաժողովի նպատակն է մեկ վայրում միավորել միջազգային հեռուստաբովանդակության մատակարարներին, տարածաշրջանում գործող հեռարձակման օպերատորներին եւ Հայաստանի պետական կառույցներին՝ հեռուստաշուկային վերաբերող խնդիրները քննարկելու եւ ապագայում համագործակցության եզրեր գտնելու նպատակով:
Համաժողովը կտեւի երեք օր, որի ընթացքում մասնակիցները կներկայացնեն իրենց փորձը, կծանոթանան հայաստանյան հեռուստաբովանդակության շուկային, կուսումնասիրեն պահանջարկն ու հայկական շուկայի հնարավորությունները, ինչպես նաեւ կմշակեն հետագա համագործակցության պլաններ:
Օտարերկրյա պատվիրակություններից բացի, համաժողովին կմասնակցեն հայկական շուկայի ոլորտի մասնագետներ, կապի եւ տրանսպորտի նախարարության, ֆինանսների նախարարության, էկոնոմիկայի նախարարության, ՀՀ հեռուստատեսության եւ ռադիոի ազգային հանձնաժողովի ներկայացուցիչներ:
««Յուքոմ»-ն առաջին ընկերությունն էր, որ նախաձեռնեց հեռուստատեսային կոնտենտի տարածման լեգալիզացումը եւ մի շարք միջազգային հեռուսաալիքների հետ պայմանագրեր կնքելով՝ դրանք օրինական հիմունքներով ներմուծեց հայկական հեռուստաշուկա»,- ասված է «Յուքոմ»-ի տարածած հաղորդագրությունում:

16:15 | 25.05.15 | Новости | 5875
Цель форума – собрать поставщиков международного телеконтента, операторов, транслирующих на территории региона, а также армянские государственные структуры с целью обсуждения проблем в области телевидения и поиска точек соприкосновения для будущего сотрудничества.
Форум продлится три дня, в течение которых участники будут делиться своим опытом, ознакомятся с армянским рынком телеконтента, его возможностями, а также разработают планы дальнейшего сотрудничества.
Помимо зарубежных делегаций в форуме будут участвовать специалисты по армянскому рынку в данной сфере, представители министерств транспорта и связи, финансов, экономики, а также Национальной комиссии телевидения и радио Армении.
«Юком» - первая компания, которая инициировала легализацию телевизионного контента и, заключив договоры с рядом международных компаний, ввела их на армянский рынок на законных условиях», - говорится в сообщении «Юком».