11:53 | 13.04.15 | Նորություններ | 7265
Ապրիլի 10-11-ը Ծաղկաձորում «Յուքոմ»-ի նախաձեռնությամբ անցկացվել է «Մեդիա եւ տեղեկատվական անվտանգության» ֆորում:
«Հաշվի առնելով այն փաստը, որ այս տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը, առավել մեծանում են եւ արդիական են դառնում կիբերանվտանգության խնդիրները: Քանի որ մոտակա օրերին տեղեկատվական անվտանգության խնդիրը պետք է լինի գերակա բոլորի համար, այս միջոցառումը եւս մեկ առիթ է քննարկելու եւ հանրության ուշադրությունը սեւեռելու այդ խնդրի վրա»,- միջոցառման բացմանն ասել է «Յուքոմ» ընկերության տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Ֆորումի ընթացքում քննարկվել են համացանցում տարրական անվտանգության կանոններին վերաբերող մի շարք հարցեր՝ սկսած սոցկայքերում վիրուսային հղումներին սեղմելուց մինչեւ անհայտ եւ կասկածելի կայքերում գրանցվելը:
Ֆորումին ելույթներով հանդես են եկել «Յուքոմ» ընկերության տեղեկատվական անվտանգության բաժնի ղեկավար Կարեն Գասպարյանը, տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Սամվել Մարտիրոսյանը, «Յուքոմ»-ի ՏՏ աուդիտոր Ռուբեն Մուրադյանը, ՀՀ ոստիկանության փոխգնդապետ Վահագն Հարությունյանը, ՊՆ գնդապետ Արամ Գեւորգյանը, ՊՆ գնդապետ Արմեն Ղալեչյանը:
Ֆորումն անցկացվել է «Ճանաչեք 1915» նախագծի շրջանակում: Նախագծի հիմնական նպատակն է աշխարհին տեղեկացնել Հայոց ցեղասպանության մասին: Նախագիծը մեկնարկել է 2014թ. ապրիլին՝ Մեծ եղեռնի 99-րդ տարելիցի նախօրեին:
Նախագծի շրջանակում ստեղծվել է հանրային իրազեկման գործիք, որով յուրաքանչյուր մարդ, էլեկտրոնային փոստի հատուկ ստորագրություն տեղադրելով, էլեկտրոնային նամակագրության միջոցով իր գործընկերներին կամ ընկերներին եւս մեկ անգամ կարող է հիշեցնել Հայոց ցեղասպանության մասին, ինչպես նաեւ տալ հնարավորություն յուրաքանչյուրին կիսվել այս ինֆորմացիայով բոլորի հետ:

11:53 | 13.04.15 | News | 7242
“Media and Information Security” forum was held in Tsakhkadzor on April 10-11 on the initiative of Ucom.
“Considering 2015 marks the centenary of the Armenian Genocide, issues related to cyber security become more increasing and relevant. Since information security should be a priority for everyone, this event will serve as one more occasion to discuss and to draw public attention to it,” said Ucom CEO Hayk Yesayan.
A number of issues related to basic online security rules – from clicking on virus links on social websites to signing up in unknown and suspicious websites – were discussed at the forum.
Head of IT Security at Ucom Karen Gasparyan, information security expert Samvel Martirosyan, IT Auditor at Ucom Ruben Muradyan, lieutenant-colonel of Armenian police Vahagn Harutyunyan, Defense Ministry colonels Aram Gevorgyan and Armen Ghalechyan addressed a speech at the forum.
The forum was held within the framework of “Recognize 1915” project, which aims to raise global awareness of the Armenian genocide. The project was launched in April 2014, on the eve of the 99th anniversary of the Armenian Genocide.
Public awareness tool was developed within the project. This tool allows any person to add a special signature to their e-mails and remind their partners or friends of the Armenian Genocide via e-mail messages. It also grants them an opportunity to share this information with everyone.