16:58 | 22.12.14 | Նորություններ | 3285
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը, ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալությունը (ԱՄՆ ՄԶԳ) և Վայրի բնության և մշակութային արժեքների պահպանման հիմնադրամը (FPWC) համատեղ ծրագիր են իրականացնում՝ Արմավիրի Արազափ գյուղի ջրամատակարարման համակարգը վերականգնելու համար:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ում նշում են, որ 18,2 կմ ջրագծի ներքին ցանցից 15 կմ երկարությամբ նոր՝ պոլիէթիլենային ջրատար խողովակաշար է անցկացվել: 90%-ով ավարտվել են նաև հողային և ջրագծի մոնտաժման աշխատանքները:
Առաջիկայում կցանկապատվի պոմպակայանի սանիտարական գոտու տարածքը, կտեղադրվեն ջրաչափեր, որոնք կնպաստեն ջրի տնտեսմանն ու հաշվառմանը: կկատարվեն մասնակի այլ աշխատանքներ: Ակնկալվում է, որ նոր պոմպի և ջրաչափերի տեղադրման գործընթացից հետո համայնքի ջրամատակարարման ցանցը կբարելավվի, ջուրը սպառողներին կմատակարարվի հավասարաչափ և շուրջօրյա: Ծրագրի ֆինանսական աջակցությունը ստանձնած կազմակերպությունների և համայնքի համագործակցության արդյունքում հնարավոր կլինի արձանագրել ջրի և էլեկտրաէներգիայի խնայողություն:
Եռակողմ համաձայնագրի շրջանակում իրականացվող ծրագրի արդյունքում, եկող տարվա գարնանը խմելու ջրի խնդիրը լուծում կստանա Արմավիրի մարզի Լուկաշին, Արազափ և Տավուշի մարզի՝ Բերքաբեր և Արծվաբերդ գյուղերում:
Ծրագրի արդյունքից օգտվելու է նշված չորս գյուղի մոտ 6,8 հազ. բնակիչ: Այդ նպատակով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տրամադրել է 70 մլն դրամ, իսկ ԱՄՆ ՄԶԳ-ն՝ 60 մլն դրամ:

16:58 | 22.12.14 | Новости | 3102
ВиваСелл-МТС, Агентство международного развития США (USAID) и Фонд защиты дикой природы и культурных ценностей (FPWC) осуществляют совместную программу по восстановлению стистемы водоснабжения села Аразап Армавирского марза.
В ВиваСелл-МТС отмечают, что в водопроводной системе с протяженностью 18,2 км проведены новые полиэтиленовые трубы, общая протяженность которых составила 15 км. На 90% завершены также земляные и водопроводные монтажные работы.
В будущем будет ограждена санитарная зона насосной станции, установлены счетчики воды, которые будут способствовать экономии и регистрации расходов воды. Запланировано также осуществление и других локальных работ. Ожидается, что после установки нового насоса и счетчиков, а также улучшения водопроводной системы вода будет подаваться жителям круглосуточно и более равномерно.
В результате сотрудничества компаний, оказывающих программе финансовую поддержку, и общины можно будет добиться экономии воды и электроэнергии.
По итогам программы, реализуемой в рамках трехстороннего соглашения, весной следующего года проблема питьевой воды будет решена в селах Лукашин и Аразап Армавирского марза, а также Беркабер и Арцваберд Тавушского марза.
Результатами программы будут пользоваться 6,8 тысяч жителей четырех сел. На эти цели ВиваСелл-МТС выделил 70 млн. драмов, а USAID – 60 млн.