10:11 | 20.01.14 | Նորություններ | 5634
Հունվարի 18-19-ին «ԱրմենՏել» ընկերությունը «Տեխնոլոգիական Զարգացման Կենտրոն» հիմնադրամի հետ համատեղ անցկացրել է Հայաստանում բջջային բովանդակության ոլորտին նվիրված սեմինար` բջջային հավելվածների հայաստանյան ծրագրավորողների մասնակցությամբ:
Mobile Developer Day խորագիրը կրող սեմինարի ընթացքում խոսվել է բջջային բովանդակության զարգացման եւ ձեւավորման մասին` մասնակից բջջային բովանդակություն մշակող ծրագրավորողների եւ բիզնես ոլորտի ներկայացուցիչների հետ:
Microsoft Հայաստանյան գրասենյակի ծրագրավորման գործիքների պատասխանատու Դավիթ Քոչարյանը ներկայացրել է բջջային հավելվածներ ձեւավորելու գործում Windows Phone-ի ընձեռած  հնարավորությունները:
«ԱրմենՏել» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Անդրեյ Պյատախինը խոսել է հեռահաղորդակցության ոլորտում բջջային հավելվածների դերի, Հայաստանում սպասելիքների եւ առաջիկա անելիքների մասին:
«ՏՏ ոլորտի զարգացման տեսանկյունից Հայաստանը մեծ ներուժ ունի: Այսպիսի սեմինարները կարեւոր են, քանի որ նման քննարկումների ու մտքերի փոխանակման ընթացքում են ծնվում լավագույն գաղափարները»,-ասել է Անդրեյ Պյատախինը:
Նա համոզմունք է հայտնել, որ իրենց օգնությամբ ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչներին կհաջողվի ստեղծել այնպիսի առաջարկներ, որոնք կօգտագործվեն ոչ միայն Հայաստանում, այլեւ արտերկրում ու սփյուռքում, եւ կարող են միջազգային ճանաչման հասնել:
«ԱրմենՏել» ընկերության Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների գծով տնօրեն Մաքսիմ Խալմատովը ներկայացրել է բջջային բովանդակության զարգացման ոլորտում Beeline-ի հետ համագործակցության հնարավորությունները:
«Տեխնոլոգիական զարգացման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Սամվել Չախալյանը խոսել է Հայաստանում բջջային բովանդակության զարգացման հնարավոր ուղղությունների մասին:
Սեմինարի ընթացքում քննարկվել  է նաեւ բջջային հավելվածների տեղայնացման թեման: Քննարկումների արդյունքում մասնակիցները մշակել են աշխատանքային պլան, որի նպատակն է խթանել տեղական բջջային բովանդակության հանդեպ աճող  պահանջների բավարարումը:

10:11 | 20.01.14 | Новости | 5619
Компания «АрменТел» совместно с фондом «Центр технологического развития» 18-19 января провела семинар Mobile Developer Day на тему мобильного содержания, в котором приняли участие разработчики приложений для мобильных телефонов.
Участники семинара – разработчики мобильного содержания и представители бизнес сферы - обсудили вопросы, касающиеся развития в Армении мобильного содержания.
Представитель армянского офиса Microsoft Давид Кочарян ознакомил участников с возможностями Windows Phone в процессе разработки мобильных приложений.
Гендиректор ЗАО «АрменТел» Андрей Пятахин в своем выступлении отметил важность роли мобильных приложений в сфере телекоммуникации, рассказал о предстоящих планах компании в данной сфере.
«У Армении есть большой потенциал в вопросе развития сферы ИТ. Проведение подобных семинаров важно, так как именно в ходе обсуждений и обмена мнениями зарождаются новые идеи», - сказал Андрей Пятахин.
Он выразил уверенность, что при поддержке компании специалистам сферы удастся разработать такие предложения, которые будут использоваться не только в Армении, но и за границей, в том числе со стороны армянской диаспоры, а в дальнейшем они смогут завоевать и международное признание.
Директор Арментел по информационным технологиям Максим Халматов, в свою очередь, представил возможности развития мобильных содержаний в сотрудничестве с Beeline.
Глава фонда «Центр технологического развития» Самвел Чахалян рассказал о возможных путях развития мобильного содержания.
Участники семинара обсудили также вопросы локализации мобильных приложений. По результатам обсуждений был разработан рабочий план, который направлен на содействие удовлетворения растущих потребностей в вопросе мобильного содержания.