13:54 | 18.01.13 | Նորություններ | 7124
20% շահութահարկը ստիպում է Հայաստանում օտարերկրյա կապիտալով աշխատող ՏՏ-ընկերություններին ցույց չտալ իրենց շահույթը Հայաստանում, այսօր ասել է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանը:
Ըստ նրա, բարձր հարկերը ստիպում են Հայաստանում գործող օտարերկրյա ընկերություններին այստեղ փոխանցել միայն աշխատավարձերը, իսկ
շահույթը ցույց տալ իրենց ծագման երկրներում, որտեղ հարկումն ավելի մեղմ է, կամ օֆշորային գոտիներում:
«Արդյունքում Հայաստանի ՏՏ ոլորտի իրական շրջանառությունը ամբողջությամբ չի արտացոլվում, մինչդեռ ճիշտ կլինել ստեղծել հարկման այնպիսի դաշտ, որ ընկերությունները շահագրգռված լինեն ցույց տալ իրենց շահույթը Հայաստանում», - ասել է Բագրատ Ենգիբարյանը:
ՏՏ-ոլորտի հարկման եւ մի շարք հիմնախնդիրներ է մատնանշել նաեւ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Ըստ նրա, 2013-ից ուժի մեջ մտած նոր հարկային օրենսդրական փաթեթի բազմաթիվ կետեր չեն նպաստում ոլորտի զարգացմանը, որոնցից է, մասնավորապես, ավելի մեծ հարկային բեռը բարձր աշխատավարձերի վրա, որոնցով ոլորտն առանձնանում է տնտեսության մյուս ճյուղերից:
ՏՏ-ոլորտին առնչվող հարկային բնագավառի եւ այլ հիմնախնդիրներն արծարծվելու են ԻՏՁՄ կողմից 2013-ի սկզբից մեկնարկած «ՏՏ զարգացման հայեցակարգի մշտադիտարկում» ծրագրի արդյունքներով, որն ուղղված է վերհանելու ոլորտում 2008-2018թթ. պլանավորված եւ իրականացվող աշխատանքների արդյունավետությունը:
«Մշտադիտարկումը կօգնի առաջ հանել ոլորտի բոլոր հիմնախնդիրները, որոնք խոչընդոտում են Հայաստանի ՏՏ-ոլորտի զարգացման հայեցակարգի նպատակային ցուցանիշներին հասնելուն», - ասել է Բագրատ Ենգիբարյանը:
Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ 2018-ին ոլորտում հայեցակարգով նախատեսված 20 000 աշխատատեղ (ներկայումս՝ շուրջ 10 000) ապահովելու համար անհրաժեշտ
են համալիր միջոցառումներ ինչպես կրթության, այնպես էլ տեխնոլոգիական բիզնես ի ոլորտում: «Կադրային խնդիրը լուծելու համար նախատեսում ենք Armenian National Engineering Lab-ին համարժեք մարմին ստեղծել ՏՏ մասնագետների համար, ինչպես նաեւ ռոբոտաշինական խմբակներ բացել Հայաստանի բոլոր հանրակրթական դպրոցներում», - ասել է Կարեն Վարդանյանը, նշելով, որ նման խմբակներ արդեն գործում են 7 դպրոցներում, իսկ մինչեւ տարեվերջ այդ թիվը կհասնի 50-ի:
«ՏՏ զարգացման հայեցակարգի մշտադիտարկում» ծրագրի տեւողությունը 7 ամիս է եւ այն իրականցվում է Counterpart International Armenia-ի եւ USAID-ի ֆինանսական աջակցությամբ:

13:54 | 18.01.13 | Новости | 7115
20%-ный налог на прибыль заставляет работающие в Армении ИТ-компании с иностранным капиталом не «показывать» свою прибыль, сказал сегодня директор фонда Инкубатор предприятий Баграт Енгибарян.
По его словам, высокие налоги заставляют иностранные компании перечислять в Армению только заработные платы, а прибыль показывать либо в странах своего происхождения, где более мягкое налогообложение, либо в офшорных зонах.
«В результате реальный оборот ИТ-сектора Армении не отображается полностью, в то время как следовало бы создать такое налоговое законодательство, чтобы компании были заинтересованы показывать свою прибыль в Армении», - сказал Баграт Енгибарян.
Ряд проблем налогообложения ИТ-сектора отметил также директор Союза ИТ-компаний Армении (UITE) Карен Варданян.
По его словам, множество пунктов вступившего в силу с 2013г. нового налогового законодательства не способствуют развитию сектора, среди которых, в частности, более высокая налоговая нагрузка на высокие заработные платы, которыми выделяется ИТ-сектор.
Проблемы налогообложения и других сфер, соприкасающихся с ИТ-сектором, будут выявлены в результате программы «Мониторинг концепции развития ИТ», которую с начала 2013г. проводит UITE и которая направлена на выяснение эффективности работ по развитию ИТ-сферы Армении, запланированных на 2008-2018гг.
«Мониторинг поможет нам выяснить все проблемы, которые препятствуют достижению показателей, указанных в концепции развития ИТ-сектора Армении», - сказал Баграт Енгибарян.
Карен Варданян отметил, что согласно концепции, в 2018г. число занятых в секторе должно составлять 20 000 (в настоящее время – около 10 000), и для достижения данного показателя необходимы комплексные работы как в области образования, так и технологического предпринимательства.
Длительность программы «Мониторинг концепции развития ИТ» составит 7 месяцев. Программа проводится при финансовой поддержке Counterpart International Armenia и USAID.