Երեւան/Մեդիամաքս/. ԱրմենՏելը (ապրանքանիշը Beeline), էքստրեմալ սպորտի «Ադրենալին» ասոցիացիան եւ STR սպորտային ակումբը հայտարարել են «BeeCross 2012» հանրապետական ավտոքրոսի մրցույթի անցկացման մասին:
Մրցույթը տեղի կունենա Երեւանի Նուբարաշենի հրաձգարանի տարածքում հատուկ պատրաստված օղակաձեւ մայրուղիով: 2012թ-ի hոկտեմբերի 28-ին կայանալիք «BeeCross 2012» մրցույթին կմասնակցեն ավտոմեքենաներ եւ քառացիկլեր, հայտնել են ԱրմենՏելում:
Վարորդները կմրցեն օլիմպիական համակարգով` կատարելով 3-ական ամբողջական պտույտ ամեն մրցաերթում: Մրցուղու երկարությունը 1.3 կմ է: Քառացիկլերի դասում կտրվի միասնական մեկնարկ` 15 ամբողջական պտույտով:
«Օղակաձեւ մայրուղիով անցկացվող ավտոքրոս դասի մրցումները կարելի է համարել առավել դիտարժան ավտոսպորտում: Հանդիսատեսը կարող է հեշտությամբ հետեւել, թե ինչպես են մասնակիցները հաղթահարում տարբեր խոչընդոտներ` փոսեր, հատուկ հարթակներ եւ դժվարանցանելի հատվածներ: Վստահ եմ, որ Հայաստանում երիտասարդական սպորտի աջակցմանն ուղղված ընկերության հերթական նախաձեռնությունը ոչ միայն կարժանանա մրցույթի հին սիրահարների ուշադրությանն, այլեւ կգրավի առաջին անգամ մրցույթին այցելած մարդկանց սրտերը», - նշել է ԱրմենՏելի գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
«Ավտոքրոս մրցաձեւը համարվում է ամենատեսարժաններից ավտոսպորտում. չնայած այդ հանգամանքին այս կարգի մրցումներ մեր երկրում վաղուց չեն իրականացվել: Էքստրեմալ սպորտի «Ադրենալին» ասոցիացիայի, STR սպորտային ակումբի ջանքերի եւ մեր հովանավորների շնորհիվ մենք երկարատեւ դադարից հետո վերսկսում ենք ավտոքրոսսի մրցումները», - նշել է էքստրեմալ սպորտի «Ադրենալին» ասոցիացիայի նախագահ Արտաշես Ստեփանյանը:
Միջոցառումը կսկսվի կեսօրին, հանդիսատեսների մուտքն անվճար է: Ավտոքրոսին կարող են մասնակցել բոլոր ցանկացողները: Մասնակիցներից պահանջվում է սպորտային ամրագոտիներ եւ անվտանգության կարկաս ունեցող ավտոմեքենա: Քառացիկլերի դասում մրցողը պետք է ունենա հատուկ սաղավարտ եւ կոշիկներ:
Մասնակիցների գրանցումը կատարվում է մինչեւ հոկտեմբերի 27-ը` էքստրեմալ սպորտի «Ադրենալին» ասոցիացիայի 010-22-80-85 հեռախոսահամարով:

05:19 | 26.10.12 | Новости | 3110
Ереван/Медиамакс/. АрменТел (торговая марка Beeline), ассоциация  экстремального спорта Армении «Адреналин» и спортивный клуб STR объявили о проведении республиканского гоночного чемпионата по автокроссу «BeeCross 2012».
Соревнования пройдут в Ереване на специально подготовленной грунтовой кольцевой трассе Нубарашенского полгиона. В кроссе примут участие спортивные автомобили и квадроциклы, сообщили в АрменТел.
Автомобилисты будут соревноваться друг с другом по олимпийской системе, пройдя 3 круга трассы, протяженностью 1,3 километра. Для водителей квадроциклов будет проведен один заезд в пятнадцать кругов.
«Так как соревнования по автокроссу традиционно проходят на кольцевой трассе, их с полным правом можно назвать наиболее зрелищными в автоспорте. Зрители смогут с легкостью наблюдать за  тем, как участники преодолевают специальные препятствия, трамплины, спуски и подъемы. Я уверен, что очередная инициатива компании по поддержке молодежного спорта в Армении привлечет внимание не только давних фанатов соревнований, но и завоюет сердца людей, пришедших на гонку впервые», - отметил генеральный директор АрменТел Игорь Климко.
«Автокросс справедливо считается одними из самых интересных и популярных соревнований в автомобильном спорте. Но, несмотря на это, такие гонки в нашей стране давно не проводились. Стараниями ассоциации «Адреналин», спортивного клуба STR и при поддержке наших спонсоров, главным из которых является АрменТел, мы возобновляем соревнования по автокроссу после долгого перерыва», - отметил председатель ассоциации экстремального спорта «Адреналин» Арташес Степанян.
Соревнования начнутся в полдень, вход для зрителей бесплатный. Принять участие в кроссе могут все желающие. Требования к участникам – автомобиль, оснащенный усиленным каркасом и спортивными ремнями безопасности. Гонщики, желающие выступить на квадроциклах, должны быть экипированы специальными ботинками и шлемом. Регистрация открыта до 27 октября включительно по телефонному номеру армянской ассоциации экстремального спорта «Адреналин» - 010 22-80-85.