Երեւան/Մեդիամաքս/. Այսօր Երեւանում մեկնարկել է կիբեռանվտանգության թեմայով երկօրյա սեմինար:
Սեմինարը կազմակերպվել է Հայաստանի Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայի եւ Նյու-Յորքի Ալբանի պետական համալսարանի կողմից` ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակի աջակցությամբ: Այն նպատակ ունի ընդլայնել կիբեռ եւ տեղեկատվական անվտանգությամբ ու հանցագործություններով զբաղվող պետական տարբեր մարմինների եւ միջազգային դերակատարների համագործակցությունը, հայտնել են ԵԱՀԿ երեւանյան գրասենյակում:
Միջոցառմանը մասնակցում են ներկայացուցիչներ ՀՀ հարկային ծառայությունից, ՀՀ ոստիկանության անձնագրային եւ վիզաների վարչությունից, մասնավոր կառույցներից, քաղաքացիական հասարակության կազմակերպություններից եւ կրթական ոլորտից:
Մասնակիցները կքննարկեն սոցիալական ցանցերի ազդեցությունը քաղաքական փոփոխությունների վրա, անվտանգության եւ գաղտնիության խնդիրերը սոցիալական ցանցերում, կրիտիկական ենթակառուցվածքների սպառնալիքները եւ գաղտնիության ու անվտանգության քաղաքականությունը, ինչպես նաեւ այնպիսի փորձաքննության վերլուծության իրավական եւ տեխնոլոգիական ասպեկտները, ինչպիսիք են ցանցային, էլ.փոստի եւ համացանցի, անլար եւ ձեռքով իրականացվող փորձաքննությունը: Հատուկ ուշադրության կենտրոնում կլինի էլեկտրոնային անձնագրերի վերաբերյալ քննարկումը, քանի որ Հայաստանում ս.թ. հունիսի 1-ից կներդրվի բիոմետրիկ անձնագրերի համակարգ:

13:26 | 24.05.12 | News | 2589
The event is organized by the Armenia’s European Regional Educational Academy and the University at Albany of the State University of New York with the support of the OSCE Office in Yerevan and aims to expand co-operation between various national bodies and international actors dealing with cyber and ICT security and cyber crime, OSCE Office in Yerevan informs.
The event brought together representatives from the Armenian State Tax Administration, Armenian Police Department of Visa and Registration, the Vienna-based OSCE Secretariat’s Department of Addressing Transnational Threats, private institutions, civil society organizations and academia.
The participants will discuss the impact of social networks on the process of political change, security and privacy issues in social networks, threats to critical infrastructure, privacy and security policies, as well as technological and legal aspects of forensics analysis, such as network forensics, email and internet tracing, wireless and handheld forensics. A special session on e-passports will take place, as Armenia will introduce biometric passports from 1 June 2012.