14:14 | 11.04.12 | Նորություններ | 5215
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ կառավարությունը եւ մասնավոր հատվածը $ 3-ական մլն կուղղեն Հայաստանում առաջին վենչուրային ֆոնդի ձեւավորման վրա:
Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի (ՁԻՀ) տնօրեն Բագրատ Ենգիբարյանն այսօր ասել է, որ հիմնադրամն, ամենայն հավանականությամբ, կսկսի գործել այս տարեվերջին եւ կֆինանսավորի սկսնակ ՏՏ-ընկերություններին:
Ըստ նրա, ոլորտում ձեռներեցության խթանումը խիստ կարեւոր է՝ հաշվի առնելով երկրում առկա ներուժը: «Որպես օրինակ, կարող եմ բերել Nokia-ի կողմից գաղափարների մրցույթի անցկացումը, որին ներկայացված 944 գաղափարներից շուրջ 400-ը Հայաստանից էին», - ասել է Բագրատ Ենգիբարյանը:
Նա նշել է նաեւ, որ զուգահեռաբար աշխատանքներ են տարվում արտերկրում գործող վենչուրային հիմնադրամներին Հայաստան ներգրավելու ուղղությամբ:
ՁԻՀ տնօրենը հայտնել է, որ վերջին տարիներին ոլորտի միջին տարեկան աճը կայունացել է եւ կազմում է 22-23%: ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի խորհրդական Վահե Դանիելյանն իր հերթին ասել է, որ ոլորտի ամեն մի աշխատող ստեղծում է տարեկան $36 000 ավելացված արժեք:
ՁԻՀ տնօրենը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանը համաշխարհային ՏՏ շուկայում փոխում է իր դիրքավորումը ՏՏ-ծառայությունների աութսորսինգի վայր լինելուց դեպի ոլորտում նոր արժեքներ ստեղծող երկրի:
«Մասնավորապես, Microsoft-ի հայաստանյան ինովացիոն կենտրոնը ճանաչվել է աշխարհում նմանատիպ կենտրոններից լավագույններից մեկը, D-Link եւ National Instruments ընկերությունները ստեղծել են Հայաստանում իրենց տարածաշրջանային կենտրոնները, իսկ Nokia-ն բացել է իր մոբայլ լուծումների mLab լաբորատորիան», - ասել է ՁԻՀ տնօրենը:

14:14 | 11.04.12 | Новости | 5240
Ереван/Медиамакс/. Правительство Армении и частный сектор направят по $ 3 млн для формирование первого венчурного фонда в стране.
Директор фонда Инкубатор предприятий Баграт Енгибарян сказал сегодня, что фонд, по всей вероятности, начнет действовать в конце текущего года и будет финансировать начинающие ИТ-компании.
По его словам, стимулирование предпринимательства в сфере крайне важно, особенно, с учетом имеющегося потенциала.
«В качестве примера, приведу конкурс идей, объявленный Nokia, в котором около 400 из 944 идей были представлены из Армении», - сказал Баграт Енгибарян.
Он отметил также, что параллельно ведутся работы по привлечению в Армению зарубежных венчурных фондов.
Директор фонда Инкубатор предприятий заявил, что в последние годы рост в ИТ-секторе стабилизировался и составляет ежегодно 22-23%. Советник министра экономики Армении Ваге Даниелян, в свою очередь, сказал, что каждый сотрудник сектора ежегодно создает добавленную стоимость в среднем на сумму в $36 тыс.
Баграт Енгибарян выразил уверенность, что Армения меняет свое позиционирование на мировом рынке ИТ из места для аутсорсинга ИТ-услуг в страну, создающую новые ценности.
«В частности, Инновационный центр Microsoft в Армении был признан один из лучших аналогичных центров в мире, компании D-Link и National Instruments открыли в Армении свои региональные центры, а Nokia открыла здесь свою лабораторию мобильных решений mLab», - сказал Баграт Енгибарян.