12:48 | 04.04.12 | Նորություններ | 4798
Երեւան/Մեդիամաքս/. Յուքոմ-ը սկսել է օպտիկամանրաթելային ցանցի կառուցումը Հայաստանի մարզերում եւ աշնան սկզբին մարզերի մի շարք քաղաքների բնակիչներ կկարողանան օգտվել ընկերության ծառայություններից, այսօր ասել է Յուքոմ-ի տնօրեն Հայկ Եսայանը:
Առաջին հերթին ընկերության ցանցին կմիացվեն Գյումրին, Վանաձորը եւ երեւանամերձ քաղաքները, իսկ 2 տարիների ընթացքում ընկերության ծառայությունները հասանելի կլինեն հանրապետության բոլոր մարզերում:
Երեւանում իր ցանցի կառուցումն ընկերությունը նախատեսում է ավարտել մինչեւ այս տարեւերջ: «2 ամիսների ընթացքում կավարտենք բազմաբնակարան շենքերի միացումը մեր ցանցին, ինչից հետո կանցնենք 53 000 մասնավոր տների միացմանը, ինչը նախատեսում ենք անել 6 ամսվա ընթացքում», - ասել է Հայկ Եսայանը:
Յուքոմ-ի ղեկավարը տեղեկացրել է նաեւ, որ կապի հուսալիության նկատառումներից ելնելով ընկերությունը ձեռք է բերել եւ արդեն գործարկել է դեպի Վրաստան դուրս եկող առանձնացված ինտերնետ-կապուղի, իսկ առաջիկայում կվարձակալի եւս մեկը՝ միաժամանակ չհրաժարվելով մյուս տարանցիկ օպերատորների ծառայություններից:
Հայկ Եսայանի փոխանցմամբ, այսօր ընկերության բաժանորդների թիվը հասնում է 30 000-ի, որոնց շուրջ 70%-ը ինտերնետ-բաժանորդներ են, իսկ մնացածը զուգահեռաբար օգտվում են նաեւ IP- հեռուստատեսության եւ հեռախոսակապի ծառայություններից:

Ереван/Медиамакс/. Ucom начал строительство своей оптоволоконной сети в регионах Армении, и в начале осени жители ряда городов Армении смогут воспользоваться услугами компании, сказал сегодня директор Юком Айк Есаян.
В первую очередь к сети будут подсоединены Гюмри, Ванадзор и города в периметре Еревана, а в течение двух лет услуги оператора будут доступны во всех регионах.
Строительство своей сети в Ереване компания намеревается завершить до конца года. «В течение двух месяцев мы завершим подключение к нашей сети многоквартирных зданий, после чего приступим к подсоединению 53 тыс. частных домов, что планируем проделать за 6 месяцев», - сказал Айк Есаян.
Глава Ucom сообщил также, что, исходя из соображений надежности связи, компания приобрела и уже запустила отдельный канал интернет-связи с выходом в Грузию и в скором будущем арендует еще один канал, не отказываясь при этом от услуг других магистральных операторов связи.
По словам Айка Есаяна, численность абонентов Ucom доходит до 30 тыс., около 70% которых - интернет-абоненты, а остальные параллельно пользуются услугами IP-телевидения и телефонии.