16:36 | 03.04.12 | Նորություններ | 5153
Երեւան: Մեդիամաքս: Արգենտինահայ բարերար Էդուարդո Էռնեկյանի նվեր 3500 համակարգիչներն այսօրվանից սկսել են հանձնվել Ստեփանակերտի, Շուշիի եւ Քարին Տակի 1-ինից 4-րդ դասարանի բոլոր աշակերտներին եւ ուսուցիչներին:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին տեղեկացրել են “Ֆրութֆուլ Արմենիա” հիմնադրամից, համակարգիչների հանձնման արարողությանը ՀԲԸՄ հայաստանյան ներկայացուցչության կառավարման խորհրդի նախագահ Աշոտ Ղազարյանը, ընդգծելով ծրագրի կարեւորությունը, ասել է, որ համակարգիչն երեխաների ապագան է, որի միջոցով նրանք կհասնեն բարձունքների:
ՆՈՒՌ ծրագրի ղեկավար Սեբաստիան Արիաս Դյուվալն էլ աշակերտներին ուղղված իր խոսքում ասել է. “Մեր նպատակն է, որ գալիք սերունդներն արժանի կրթություն ստանան: Ուրախ ենք, որ տրամադրում ենք ձեզ այս հրաշալի գործիքը, որը ձեզ համար մեծ դռներ կբացի”:
Դոսյե
ՆՈՒՌ (Նոր ուսումնական ռազմավարություն) ծրագիրը արգենտինահայ բարերար Էդուարդո Էռնեկյանի նախաձեռնությունն է: 2011 թ-ի հունվարին ԼՂՀ կառավարության հետ ստորագրվել է համաձայնագիր, որի համաձայն ՆՈՒՌ ծրագիրը XO դյուրակիր համակարգիչներ է տրամադրելու առաջինից չորրորդ դասարանի դպրոցականներին եւ նրանց ուսուցիչներին: ԼՂՀ Կառավարությունը հանձն է առել դպրոցներում ապահովել գերարագ ինտերնետ կապը, որը ծրագրի գլխավոր ասպեկտներից է:
“Միջազգային համայնքը Լեռնային Ղարաբաղը պատկերացնում է պատերազմի եւ տարածաշրջանային հակամարտությունների շրջանակում: Մարդիկ չեն նկատում այնտեղ ծնվող եւ ապրող երեխաներին: Այդ երեխաները համընդհանուր կրթություն եւ ինֆորմացիա ստանալու իրավունք ունեն: Մտադրություն ունեմ ՆՈՒՌ-ի միջոցով լրացնել բացը եւ Լեռնային Ղարաբաղի երեխաներին տալ լավագույն կրթության հնարավորություն, որն այսօր առաջարկում է աշխարհը”,- ասել է Էդուարդո էռնեկյանը:
ՆՈՒՌ ծրագիրն իրականացվում է “Մեկ համակարգիչ յուրաքանչյուր երեխային” (ՄՀՅԵ) ծրագրի համաձայն: ՄՀՅԵ-ն կրթական ծրագիր է, որը մշակվել է  Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտում եւ կիրառվում է աշխարհի շատ երկրներում:
ԼՂՀ կառավարության կողմից ինտերնետային կապն ապահովելուց հետո հիմնադրամը կշարունակի XO համակարգիչների հանձնումը Արցախի մյուս համայնքների դպրոցներում եւս, որի արդյունքում ԼՂ տարրական դասարանների բոլոր աշակերտները մի քանի տարուց կունենան անձնական դյուրակիր համակարգիչներ: Համակարգիչները տրվում են երեխաներին որպես սեփականություն:

16:36 | 03.04.12 | Новости | 5140
Ереван/Медиамакс/. 3500 компьютеров - подарок аргентинского мецената армянского происхождения Эдуардо Эрнекяна - с сегодняшнего дня в Степанакерте, Шуши и Карин Таке начали раздавать всем ученикам 1-4 классов и их учителям.
Как сообщили Медиамакс в фонде «Фрутфул-Армения», на церемонии передачи компьютеров глава Совета управления армянского представительства Всеармянского благотворительного союза (AGBU) Ашот Казарян, подчеркнув важность программы, сказал, что компьютеры – это будущее детей, и с их помощью дети достигнут значительных высот.
Руководитель программы НУР Себастьян Ариас Дюваль в своей речи, обращенной к ученикам, сказал: «Нашей целью является, чтобы будущие поколения получили достойное образование. Мы рады предоставить вам этот замечательный инструмент, который откроет для вас множество дверей».
ДОСЬЕ
Программа НУР
Программа НУР (Новая образовательная стратегия-на армянском ) является инициативой аргентинского мецената армяного происхождения Эдуардо Эрнекяна. В январе 2011 года с правительством НКР было подписано соглашение, по которому НУР предоставит ученикам 1-4 классов и их учителям портативные персональные компьютеры XO. Правительство НКР обязалось обеспечить в школах сверхскоростную интернет-связь, что являлось одним из главных аспектов программы.
«Международная община представляет Нагорный Карабах в контексте войны и региональных конфликтов. Люди не замечают рождающихся и растущих там детей. Эти дети имеют право на полное образование и получение информации. Я намерен посредством НУР-а заполнить этот вакуум и дать детям Нагорного Карабаха возможность получения лучшего образования, предлагаемого сегодня в мире»,- сказал Эдуардо Эрнекян.
НУР реализуется в рамках программы «Компьютер каждому ребенку». Эта образовательная программа, разработанная Массачусетским технологическим институтом, применяется во многих странах мира.
После обеспечения правительством НКР скоросного интернета, фонд продолжит предоставление компьютеров XO также в школах других районов Арцаха, в результате чего через несколько лет все ученики начальных классов будут иметь персональные портативные компьютеры, которые предоставляются детям в собственность.