16:36 | 03.04.12 | Նորություններ | 5153
Երեւան: Մեդիամաքս: Արգենտինահայ բարերար Էդուարդո Էռնեկյանի նվեր 3500 համակարգիչներն այսօրվանից սկսել են հանձնվել Ստեփանակերտի, Շուշիի եւ Քարին Տակի 1-ինից 4-րդ դասարանի բոլոր աշակերտներին եւ ուսուցիչներին:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին տեղեկացրել են “Ֆրութֆուլ Արմենիա” հիմնադրամից, համակարգիչների հանձնման արարողությանը ՀԲԸՄ հայաստանյան ներկայացուցչության կառավարման խորհրդի նախագահ Աշոտ Ղազարյանը, ընդգծելով ծրագրի կարեւորությունը, ասել է, որ համակարգիչն երեխաների ապագան է, որի միջոցով նրանք կհասնեն բարձունքների:
ՆՈՒՌ ծրագրի ղեկավար Սեբաստիան Արիաս Դյուվալն էլ աշակերտներին ուղղված իր խոսքում ասել է. “Մեր նպատակն է, որ գալիք սերունդներն արժանի կրթություն ստանան: Ուրախ ենք, որ տրամադրում ենք ձեզ այս հրաշալի գործիքը, որը ձեզ համար մեծ դռներ կբացի”:
Դոսյե
ՆՈՒՌ (Նոր ուսումնական ռազմավարություն) ծրագիրը արգենտինահայ բարերար Էդուարդո Էռնեկյանի նախաձեռնությունն է: 2011 թ-ի հունվարին ԼՂՀ կառավարության հետ ստորագրվել է համաձայնագիր, որի համաձայն ՆՈՒՌ ծրագիրը XO դյուրակիր համակարգիչներ է տրամադրելու առաջինից չորրորդ դասարանի դպրոցականներին եւ նրանց ուսուցիչներին: ԼՂՀ Կառավարությունը հանձն է առել դպրոցներում ապահովել գերարագ ինտերնետ կապը, որը ծրագրի գլխավոր ասպեկտներից է:
“Միջազգային համայնքը Լեռնային Ղարաբաղը պատկերացնում է պատերազմի եւ տարածաշրջանային հակամարտությունների շրջանակում: Մարդիկ չեն նկատում այնտեղ ծնվող եւ ապրող երեխաներին: Այդ երեխաները համընդհանուր կրթություն եւ ինֆորմացիա ստանալու իրավունք ունեն: Մտադրություն ունեմ ՆՈՒՌ-ի միջոցով լրացնել բացը եւ Լեռնային Ղարաբաղի երեխաներին տալ լավագույն կրթության հնարավորություն, որն այսօր առաջարկում է աշխարհը”,- ասել է Էդուարդո էռնեկյանը:
ՆՈՒՌ ծրագիրն իրականացվում է “Մեկ համակարգիչ յուրաքանչյուր երեխային” (ՄՀՅԵ) ծրագրի համաձայն: ՄՀՅԵ-ն կրթական ծրագիր է, որը մշակվել է  Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտում եւ կիրառվում է աշխարհի շատ երկրներում:
ԼՂՀ կառավարության կողմից ինտերնետային կապն ապահովելուց հետո հիմնադրամը կշարունակի XO համակարգիչների հանձնումը Արցախի մյուս համայնքների դպրոցներում եւս, որի արդյունքում ԼՂ տարրական դասարանների բոլոր աշակերտները մի քանի տարուց կունենան անձնական դյուրակիր համակարգիչներ: Համակարգիչները տրվում են երեխաներին որպես սեփականություն:

16:36 | 03.04.12 | News | 5151
Yerevan/Mediamax/.   3500 computers were handed over to all the pupils of 1-4 grades and their teachers in Stepanakert, Shushi and Karine Take as a present from Eduardo Eurnekian, Argentinean benefactor of Armenian descent.
At the ceremony of granting the computers, head of the Armenian General Benevolent Union (AGBU) Armenian Representation Ashot Ghazaryan stressed the importance of the program saying that computers are the future of children and they will enable children to achieve considerable success, Mediamax was informed in “Fruitful Armenia” fund.
NUR program manager Sebastian Arias Duval addressed a speech to the pupils saying: “Our goal is to provide the future generation proper education.  We are happy to grant you this wonderful tool which will open up a lot of doors to you”.
DOSSIER
NUR program
NUR Program (New Educational Strategy – in Armenian) was initiated by Argentinean benefactor of Armenian origin Eduardo Eurnekian. In January 2011, an agreement was signed with the NKR government according to which NUR would provide pupils of 1-4grades and their teachers XO personal computers. The NKR government undertook to ensure high-speed internet in schools which was one of the key aspects of the program.
“The international community conceives of Nagorno Karabakh in the context of war and regional conflicts. People don’t notice children who are born and grow their. These children have the right of getting complete education and information. I intend to fulfill the gap through the NUR and give Nagorno Karabakh’s children an opportunity to get the best education offered in the world today”, said Eduardo Eurnekian.
NUR is implemented within “A Computer to Each Child” program. The educational program worked out by the Massachusetts Institute of Technology is applied in many countries across the globe.
After the NKR government ensures high-speed internet, the Fund will continue providing XO computers to schools of other regions of Artsakh as well as a result of which all the pupils of primary schools will have their own personal computers in a few years.