Արմեն Աշոտյանն ու Ռալֆ Յիրիկյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հանրակրթության եւ բարձրագույն կրթության ասպարեզում 4 ծրագրերի իրականացման նպատակով “ՎիվաՍել-ՄՏՍ” ընկերությունը հատկացրել է շուրջ 37 մլն դրամ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր ասել է, որ առաջին ծրագիրը վերաբերում է Հայաստանի դպրոցներում կիրառվող բոլոր դասագրքերի շտեմարանի ստեղծմանը:
Նախարարի խոսքով, 230 անվանում դասագիրք հնարավոր կլինի ներբեռնել համապատասխան կայքից: Երկրորդ ծրագիրը հանրակրթական դպրոցների եւ բուհերի վարկանիշավորման մեթոդաբանության մշակումն է:
“Հասարակությունը պետք է հստակ ինֆորմացիա ունենա, թե որ դպրոցում եւ բուհում են տրամադրում բարձրակարգ կրթություն եւ գիտելիք”,- ասել է Արմեն Աշոտյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ ՀՀ կրթության նախարարության համագործակցության ծրագրի շրջանակներում կանցկացվի նաեւ “Լավագույն ուսանող” հանրապետական մրցույթը, որի արդյունքները կհրապարակվեն տարվա վերջին:
Բացի այդ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մտադիր է 107 ավագ դպրոցներում մատուցել WI-FI ծառայություն:
“Իհարկե, մենք կփակենք անցանկալի կայքերի մուտքը”,- ասել է նախարարը՝ նշելով, որ մինչեւ տարվա վերջ ինտերնետին համակցված կլինի հանրակրթական դպրոցների 98%-ը:
Իր հերթին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ կրթությունն ընկերության այս տարվա գերակա ոլորտներից մեկն է:
“Մեր երկրում շատ ոլորտներ աջակցության կարիքն ունեն, այդ թվում նաեւ կրթությունը: Եվ մասնավոր հատվածի աջակցությունն այս ոլորտի զարգացմանն անհրաժեշտ է”, - ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:

12:26 | 03.04.12 | News | 4651
Yerevan/Mediamax/.  VivaCell-MTS allocated AMD 37mln to implement 4 programs in the sphere of secondary and higher education.
Armenian Minister of Education and Science Armen Ashotyan said today that the first program concerns establishment of electronic catalogue for all the textbooks of Armenian schools, Mediamax reports. Pupils will be given an opportunity to download from a site and use 230 titles of books.
The second program is an elaboration of a methodology for Armenian schools and universities ranking. “The public should have accurate information what school and university provides good education”, said Armen Ashotyan.
“Best Student” contest will be held as well within the cooperation program between the Ministry of Education and VivaCell-MTS which results will be summed up in late 2012.
VivaCell-MTS will also provide a service of wireless internet access to 107 high schools. Armen Ashotyan said that 98% of Armenia’s comprehensive schools will have internet access by the end of 2012.
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian said that the education sphere is one of the company’s priorities of 2012.