Արմեն Աշոտյանն ու Ռալֆ Յիրիկյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հանրակրթության եւ բարձրագույն կրթության ասպարեզում 4 ծրագրերի իրականացման նպատակով “ՎիվաՍել-ՄՏՍ” ընկերությունը հատկացրել է շուրջ 37 մլն դրամ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ՀՀ կրթության նախարար Արմեն Աշոտյանն այսօր ասել է, որ առաջին ծրագիրը վերաբերում է Հայաստանի դպրոցներում կիրառվող բոլոր դասագրքերի շտեմարանի ստեղծմանը:
Նախարարի խոսքով, 230 անվանում դասագիրք հնարավոր կլինի ներբեռնել համապատասխան կայքից: Երկրորդ ծրագիրը հանրակրթական դպրոցների եւ բուհերի վարկանիշավորման մեթոդաբանության մշակումն է:
“Հասարակությունը պետք է հստակ ինֆորմացիա ունենա, թե որ դպրոցում եւ բուհում են տրամադրում բարձրակարգ կրթություն եւ գիտելիք”,- ասել է Արմեն Աշոտյանը:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի եւ ՀՀ կրթության նախարարության համագործակցության ծրագրի շրջանակներում կանցկացվի նաեւ “Լավագույն ուսանող” հանրապետական մրցույթը, որի արդյունքները կհրապարակվեն տարվա վերջին:
Բացի այդ, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը մտադիր է 107 ավագ դպրոցներում մատուցել WI-FI ծառայություն:
“Իհարկե, մենք կփակենք անցանկալի կայքերի մուտքը”,- ասել է նախարարը՝ նշելով, որ մինչեւ տարվա վերջ ինտերնետին համակցված կլինի հանրակրթական դպրոցների 98%-ը:
Իր հերթին ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ասել է, որ կրթությունն ընկերության այս տարվա գերակա ոլորտներից մեկն է:
“Մեր երկրում շատ ոլորտներ աջակցության կարիքն ունեն, այդ թվում նաեւ կրթությունը: Եվ մասնավոր հատվածի աջակցությունն այս ոլորտի զարգացմանն անհրաժեշտ է”, - ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:

12:26 | 03.04.12 | Новости | 4633
Ереван/Медиамакс/. Компания ВиваСелл-МТС выделила 37 млн драмов для реализации четырех программ в сфере общего и высшего образования.
Как сообщает Медиамакс, министр образования и науки Армении Армен Ашотян сказал сегодня, что первая программа касается создания электронного каталога всех учебников, по которым обучаются в армянских школах. Ученикам будет предоставлена возможность скачать с сайта и использовать 230 наименований книг.
Вторая программа - разработка методологии рейтинга школ и вузов Армении. «У общественности должна быть четкая информация о том, в какой школе и вузе предоставляют хорошее образование»,- сказал Армен Ашотян.
В рамках программы сотрудничества минобразования и ВиваСелл-МТС будет проведен также конкурс «Лучший студент», результаты которого будут подведены в конце года.
ВиваСелл-МТС также предоставит услугу беспроводного доступа в интернет 107 старшим школам. Армен Ашотян сказал, что до конца года к интернету будут подключены 98% общеобразовательных школ Армении.
Гендиректор ВиваСелл-МТС Ральф Йирикян сказал, что сфера образования является одним из приоритетов компании на 2012 год.