Բրայան Մեյն ու Գարիկ Իսրայելյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Գիտնականների միջազգային խումբը հայտնաբերել է, որ Երկրի նման մոլորակների քիմիական բաղադրությունը կարող է լրջորեն տարբերվել Երկիր մոլորակի հիմնական բաղադրությունից:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը` վկայակոչելով Կանարյան կղզիների Աստղաֆիզիկայի ինստիտուտի հաղորդագրությունը, այս հայտնագործությունն արել են մի խումբ գիտնականներ, որոնց կազմում է հայազգի աստղաֆիզիկոս Գարիկ Իսրայելյանը:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ հայտնագործությունը կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ Երկրի նման մոլորակների վրա կյանքի եւ կենսոլորտի առաջացման եւ ձեւավորման հարցերի վրա:
«Տիեզերքում կան Երկրի նման միլիարդավոր մոլորակներ, սակայն նրանց ճնշող մեծամասնությունը կարող է ունենալ բացարձակապես տարբեր ներքին եւ մթնոլորտային կառուցվածք: Մոլորակների ձեւավորումը քիմիական ոչ արեւային պայմաններում (ինչը շատ տարածված է Տիեզերքում) կարող է հանգեցնել Երկիր մոլորակից խիստ տարբերվող տարօրինակ աշխարհների ձեւավորմանը: Ռադիոակտիվ ու որոշակի դժվարահալ տարրերի քանակությունը կարող է լուրջ հետեւանքներ ունենալ մոլորակային գործընթացների վրա»,- ասել է Գարիկ Իսրայելյանը:
Հետազոտության ամբողջական արդյունքները կհրապարակվեն 2012-ի մարտի 1-ին Astrophysical Journal Letters ամսագրում:
Հետազոտական խմբի կազմում են Գարիկ Իսրայելյանը եւ Հոնայ Գոնսալես Էրնանդեսը (Կանարյան կղզիների Աստղաֆիզիկայի ինստիտուտ), Էլիսա Դելգադո Մենան եւ Նունու Սանտոշը (Պորտուի համալսարան, Պորտուգալիա) եւ Ջ. Կարթեր-Բոնդը եւ Դ. Օ\'Բրայենը (Մոլորակային հետազոտությունների ինստիտուտ, Արիզոնա):
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ 2010-ին շվեյցարացի աստղաֆիզիկոս, Ժնեւի համալսարանի աստղագիտության բաժնի պրոֆեսոր Միշել Մայորը եւ իր գիտական խումբը, որի կազմում էին Գարիկ Իսրայելյանը եւ Նունու Սանտոշը, դարձան Հայաստանում սահմանված` Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային մրցանակի առաջին դափնեկիրները:

10:38 | 24.02.12 | Новости | 5075
Ереван/Медиамакс/. Международная группа исследователей обнаружила, что химический состав планет земного типа может серьезным образом отличаться от основного состава Земли.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на сообщение Института Астрофизики на Канарских островах, это открытие сделала группа ученых в состав которой входят армянский астрофизик Гарик Исраелян.
В сообщении говорится, что открытие может иметь огромное влияние на вопросы происхождения и формирования биосферы и жизни на планетах, подобных Земле.
«Во Вселенной могут быть миллиарды планет, подобных Земле, но подавляющее большинство из них могут иметь совершенно различную внутреннюю и атмосферную структуру. Строительство планет в химически безсолнечных условиях (что очень распространено во Вселенной) может привести к образованию странных миров, сильно отличающихся от Земли! Количество радиоактивных и некоторых тугоплавких элементов может иметь серьезные последствия для планетарных процессов, таких как тектоника плит и вулканической активности», - сказал Гарик Исраелян.
Полные результаты исследования будут опубликованы в журнале Astrophysical Journal Letters 1 марта 2012 года.
В состав исследовательской группы входят Гарик Исраелян и Хонай Гонсалес Эрнандес (Института Астрофизики на Канарских островах), Элиса Делгадо Мена и Нуну Сантош (Университет Порту, Португалия) и Дж. Картер-Бонд и Д. О’Брайен (Институт планетарных исследований, Аризона).
Медиамакс напоминает, что в 2010 году швейцарский астрофизик, профессор департамента астрономии Женевского университета Мишель Майор, и его научная команда, в которую входили Гарик Исраелян и Нуну Сантош стали первыми лауреатами  учрежденной в Армении международной премии имени Виктора Амбарцумяна.