12:56 | 02.11.11 | Նորություններ | 4286
Երեւան/Մեդիամաքս/. «ԱրմենՏել»-ը կկարողանա իր բաժանորդային գծերով ապահովել մինչեւ 60 Մբիթ/վ ինտերնետի արագություն, այսօր հայտարարել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն` ներկայացնելով առաջիկա տարիներին Հայաստանում ինտերնետի զարգացման ուղղությամբ ընկերության ծրագրերը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, Իգոր Կլիմկոն ասել է, որ, հետեւելով շուկայական պահանջարկին, ընկերությունը վերջին 1-2 տարում ցանցային ենթակառուցվածքում ներդրել է շուրջ $30 մլն` արագությունների պրոգրեսիվ աճի նպատակով:
«Մեր ցանցը պատրաստ է ավելի մեծ արագության, եւ այսօրվա շնորհանդեսն ազդանշան է Հայաստանի ինտերնետ-հանրությանը, թե ինչպես է ապագայում զարգանալու ինտերնետը Հայաստանում»,- ասել է Իգոր Կլիմկոն:
«ԱրմենՏել»-ի տեխնիկական տնօրեն Վլադիմիր Սաչկովը ներկայացրել է VDSL տեխնոլոգիան, որի միջոցով ընկերությունն արդեն 2012-ին կկարողանա ինտերնետ ապահովել: Տեխնոլոգիան հնարավորություն է տալիս ապահովել բաժանորդներին տվյալների փոխանցման (downstream) մինչեւ 60 Մբիթ/վ եւ հակառակը (upstream)` մինչեւ 11 Մբիթ/վ արագություն:
Իգոր Կլիմկոյի խոսքերով, «ԱրմենՏել»-ն առայժմ չունի նման արագության կարիք ունեցող բավարար քանակությամբ բաժանորդներ, սակայն, ընկերության տնօրենի կանխատեսումներով, առաջիկա 2 տարիների ընթացքում ընկերության բոլոր բաժանորդները ADSL-ից կանցնեն VDSL տեխնոլոգիայի:
«Եթե այսօր բաժանորդների համար կապի ամենատարածված արագությունը 1-3 Մբիթ/վ է, ապա հաջորդ տարվա վերջին, կարծում եմ, այն կկազմի 5-10 Մբիթ/վ»,- ասել է Իգոր Կլիմկոն` հավելելով, որ պահանջարկի հետ զուգահեռ ընկերությունը շարունակելու է ավելացնել արագությունը` առանց սակագների փոփոխության:
Հայաստանում D-Link-ի (VDSL սարքավորման մատակարար) ներկայացուցչության ղեկավար Արմեն Շահնազարյանը ներկայացրել է VDSL-մոդեմների նմուշները: Նա հայտնել է, որ նման սարքավորումը լայն տարածում ունի Հարավարեւելյան Ասիայում, սակայն դեռեւս չի կիրառվում մեր տարածաշրջանում:

12:56 | 02.11.11 | Новости | 4595
Ереван/Медиамакс/. АрменТел сможет по своим абонентским линиям предоставлять интернет со скоростью до 60 Мбит/с, заявил сегодня гендиректор компании Игорь Климко, представяя видение компании, как будет развиваться интернет в Армении в ближайшие годы.
Как сообщает Медиамакс, Игорь Климко сказал, что компания, следя за рыночным спросом, в последние 1-2 года инвестировала в сетевую инфрастурктуру около $30 млн для поступательного повышения скоростей.
«Наша сеть готова к гораздо большим скоростям и сегодняшней презентацией мы хотим дать интернет-сообществу Армении сигнал о том, как будет развиваться интернет в Армении в будущем», - сказал Игорь Климко.
Технический директор Арментел Владимир Сачков представил технологию VDSL, по которой компания может начать предоставлять интернет уже в 2012 году. Технология позволяет обеспечить скорость передачи данных от сети к абоненту (downstream) до 60 Мбит/с и наоборот (upstream) - до 11 мбит/с.
По словам Игоря Климко, у Арментел пока небольшое количество абонентов, нуждающихся в подобных скоростях, однако, по прогнозам главы компании, в ближайшие 2 года все абоненты компании перейдут с ADSL на VDSL.
«Если сегодня самой популярной скоростью связи среди абонентов является 1-3 Мбит/с, то к концу следующего года, думаю, она составит 5-10 Мбит» - сказал Игорь Климко, добавив, что компания будет повышать скорости параллельно возникновению спроса, не увеличивая при этом цены.
Руководитель представительства D-Link в Армении (поставщик VDSL-оборудования) Армен Шахназарян продемонстрировал экземляры VDSL-модемов. Он сообщил, что подобное оборудование имеет широкое распространение в Юго-Восточной Азии, но еще не используется в нашем регионе.