15:48 | 16.09.11 | Նորություններ | 4800
Հայաստանը առաջ է անցել Վրաստանից եւ Ադրբեջանից հաղորդակցական եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման համաշխարհային վարկանիշում
Երեւան/Մեդիամաքս/.Կորեայի Հանարապետությունը գլխավորել է Էլեկտրական կապի միջազգային միության փորձագետների կողմից պատրաստված Հաղորդակցության եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների զարգացման համաշխարհային վարկանիշը:
Ինչպես հաղորդում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍԸ, երկրորդ տեղում Շվեդիան է, երրորդում` Իսլանդիան:
Վարկանիշի պատրաստման ընթացքում 152 երկրներում 11 ցուցանիշներով իրավիճակի համեմատական վերլուծություն է անցկացվել:
ԱՊՀ երկրների մեջ վարկանիշը գլխավորում է Ռուսաստանը (47-րդ հորիզոնական):
Նրան հետեւում են Բելառուսը (52), Մոլդովան (57), Ուկրաինան (62), Ղազախստանը (68), Հայաստանը (72), Ադրբեջանը (74):
ԱՊՀ կազմի մեջ չմտնող նախկին ԽՍՀՄ հանրապետություններից Էստոնիան 33-րդ հորիզոնականում է, Լիտվան` 35-րդ, Լատվիան` 40-րդ, Վրաստանը` 77-ում:

15:48 | 16.09.11 | Новости | 5065
Армения опережает Грузию и Азербайджан в мировом рейтинге развития информационно-коммуникационных технологий
Ереван/Медиамакс/. Республика Корея возглавила рейтинг развития информационно-коммуникационных технологий (ИКТ), подготовленный экспертами Международного союза электросвязи (МСЭ).
Как сообщает ИТАР-ТАСС,на на втором месте разместилась Швеция, на третьем - Исландия.
При подготовке рейтинга был проведен сравнительный анализ ситуации в 152 странах по 11 показателям.
Среди стран СНГ в рейтинге лидирует Россия (47-е место).
Далее идут Белоруссия (52), Молдавия (57), Украина (62), Казахстан (68), Армения (72), Азербайджан (74).
Из государств бывшего СССР, не входящих в СНГ, Эстония находится на 33-м месте, Литва - на 35-м, Латвия - на 40-м, Грузия - на 77-м.