Երեւան/Մեդիամաքս/. «ԱրմենՏել» ընկերությունը (Beeline ապրանքանիշ) այսօր հայտարարել է արտաքին կապուղիների ընդլայնման մասին` Level 3 Communications, Inc. առաջին մակարդակի մատակարար պրովայդերի մայրուղային ցանցին միանալու միջոցով:
Արտաքին մայրուղին անցնում է հյուսիսային ուղղությամբ` Վրաստանի տարածքով: 10 Գբ/վ թողունակությամբ նոր կապուղին միանում է Level 3 Communications օպերատորի ցանցին Ֆրանկֆուրտում:
«Մայրցամաքներ միացնող սեփական ցանց ունեցող օպերատորի հետ ուղիղ կապի հաստատումը` «ԱրմենՏել» ընկերության եւս մեկ նվաճում է: Նոր միացումը Հայաստանի միասնական օպերատորին թույլ կտա բարձրացնել արտասահմանյան ինտերնետ-ռեսուրսների հասանելիության արագությունն ու հուսալիությունը, ավելացնել ենթակառուցվածքների հզորությունն ու անկախության աստիճանը, ինչպես նաեւ հիմք կծառայի կապի ոլորտում նոր առաջարկների համար», - նշել է «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
Նշենք, որ 2010թ. ԱրմենՏել-ը դարձավ Հայաստանում հեռահաղորդակցության ծառայություններ մատուցող առաջին օպերատոր, որը միացել է Եվրոպական մայրուղային ինտերնետ ցանցին (backbone) «Caucasus Cable System»-ի մալուխային համակարգի միջոցով: Ընկերության մայրուղային կապուղիներն անցնում են Վրաստանի եւ Իրանի տարածքով:
Level 3 Communications-ը` առաջին մակարդակի (Tier 1) միջազգային խոշորագույն հեռահաղորդակցության օպերատորներից է: Ընկերությունը շահագործում է տվյալների փոխանցման մայրուղային կապուղիների աշխարհում ամենամեծ ցանցերից մեկը, որի երկարությունը գերազանցում է 85 հազար կմ: Ընկերության ցանցն ընդգրկում է ԱՄՆ-ի եւ Արեւմտյան Եվրոպայի մեծ մասը: Օպերատորին է պատկանում նաեւ Ատլանտիկ օվկիանոսով անցնող տվյալների փոխանցման 100 Գբ/վ թողունակությամբ մայրուղիները:

11:40 | 16.09.11 | Новости | 5065
Ереван/Медиамакс/. Компания «АрменТел» (торговая марка Beeline) объявила сегодня о расширении внешних каналов связи путем подключения к магистральной сети провайдера первого уровня – компании Level 3 Communications, Inc.
Внешняя магистраль проходит в северном направлении через территорию Грузии. Новый канал пропускной способностью до 10 Гб/с присоединяется к сети оператора Level 3 Communications во Франкфурте.
«Установка непосредственного соединения с оператором, собственная магистральная сеть которого связывает континенты, – еще одно достижение компании «АрменТел». Новое подключение позволит универсальному оператору Армении повысить надежность и скорость доступа к зарубежным ресурсам сети Интернет, увеличит мощность и степень независимости нашей инфраструктуры, а также станет основой для новых предложений в сфере связи», - отметил генеральный директор «АрменТел» Игорь Климко.
Отметим, что в конце 2010 года компания «АрменТел» стала первым оператором телекоммуникационных услуг в Армении, подключившимся к Европейской магистральной Интернет сети (backbone) посредством кабельной системы «Caucasus Cable System». Магистральные линии компании проходят через соседние страны – Грузию и Иран.
Level 3 Communications является одним из крупнейших международных телекоммуникационных операторов первого уровня (Tier 1). Компания эксплуатирует  одну из самых больших сетей магистральных каналов передачи данных в мире, протяженность которой более 85 тыс. километров. Сеть компании охватывает всю континентальную часть США и большую часть Западной Европы. Оператор также владеет 100-Гбитной полосой каналов передачи данных через Атлантику, которая объединяет две части его сети.