Երեւան/Մեդիամաքս/. «ԱրմենՏել» ընկերությունը (Beeline ապրանքանիշ) այսօր հայտարարել է արտաքին կապուղիների ընդլայնման մասին` Level 3 Communications, Inc. առաջին մակարդակի մատակարար պրովայդերի մայրուղային ցանցին միանալու միջոցով:
Արտաքին մայրուղին անցնում է հյուսիսային ուղղությամբ` Վրաստանի տարածքով: 10 Գբ/վ թողունակությամբ նոր կապուղին միանում է Level 3 Communications օպերատորի ցանցին Ֆրանկֆուրտում:
«Մայրցամաքներ միացնող սեփական ցանց ունեցող օպերատորի հետ ուղիղ կապի հաստատումը` «ԱրմենՏել» ընկերության եւս մեկ նվաճում է: Նոր միացումը Հայաստանի միասնական օպերատորին թույլ կտա բարձրացնել արտասահմանյան ինտերնետ-ռեսուրսների հասանելիության արագությունն ու հուսալիությունը, ավելացնել ենթակառուցվածքների հզորությունն ու անկախության աստիճանը, ինչպես նաեւ հիմք կծառայի կապի ոլորտում նոր առաջարկների համար», - նշել է «ԱրմենՏել» ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն:
Նշենք, որ 2010թ. ԱրմենՏել-ը դարձավ Հայաստանում հեռահաղորդակցության ծառայություններ մատուցող առաջին օպերատոր, որը միացել է Եվրոպական մայրուղային ինտերնետ ցանցին (backbone) «Caucasus Cable System»-ի մալուխային համակարգի միջոցով: Ընկերության մայրուղային կապուղիներն անցնում են Վրաստանի եւ Իրանի տարածքով:
Level 3 Communications-ը` առաջին մակարդակի (Tier 1) միջազգային խոշորագույն հեռահաղորդակցության օպերատորներից է: Ընկերությունը շահագործում է տվյալների փոխանցման մայրուղային կապուղիների աշխարհում ամենամեծ ցանցերից մեկը, որի երկարությունը գերազանցում է 85 հազար կմ: Ընկերության ցանցն ընդգրկում է ԱՄՆ-ի եւ Արեւմտյան Եվրոպայի մեծ մասը: Օպերատորին է պատկանում նաեւ Ատլանտիկ օվկիանոսով անցնող տվյալների փոխանցման 100 Գբ/վ թողունակությամբ մայրուղիները:

Yerevan/Mediamax/. “ArmenTel” (Beeline trademark) announced today about the expansion of trunk channels by connecting to the backbone network of Tier 1 provider -Level 3 Communications, Inc Company.
The outer channel passes in the North direction through the territory of Georgia. The new 10Gb channel is linked to the network of Level 3 Communications operator in Frankfurt.
“The installation of direct connection with the operator, whose own backbone network connects the continents - is another achievement of “ArmenTel”. The new connection will allow the universal operator of Armenia increase the reliability and the speed of access to foreign internet recourses, increase the capacity and the level of independence of our infrastructure as well as become a ground for new proposals in the sphere of communication,” “ArmenTel” CEO Igor Klimko said.
It should be noted that in late 2010, “ArmenTel” became the first operator providing telecommunication services in Armenia to connect to the European backbone network through “Caucasus Cable System”. The backbone networks of the company pass through neighboring countries, Georgia and Iran in particular.
Level 3 Communications is one of the largest Tier 1 international operators. The company has one of the largest backbone networks in the world – over 85 000km long. The company’s network covers the continental part of USA and most of Western Europe. The operator also owns a 100 Gigabit Ethernet network through the Atlantic which connects two parts of its network.