16:15 | 30.08.11 | Նորություններ | 3120
Երեւան: Մեդիամաքս:Google+-ում առկա ֆունկցիան, որը հնարավորություն է տալիս դիտել այլ կայքերի ինտերնետ էջերը, կարող է օգտագործվել հաքերների կողմից ցանկացած կայք գրոհելու նպատակով:
Ինչպես հաղորդում է Digit.ru-ն, այս մասին հայտնել է տեղեկատվական անվտանգությամբ զբաղվող IHTeam անկախ փորձագետների խումբը:
Նրանց խոսքերով, իրենց բացահայտած ձեւը ոչ միայն հնարավորություն է տալիս բազմաթիվ հարցումներով բեռնել ցանկացած կայք նախքան անջատվելը` օգտագործելով Google-ի սերվերային հնարավորությունները, այլեւ քողարկել գրոհի աղբյուրը:
«Կասպերսկու լաբորատորիա» ընկերության մասնագետները ՌԻԱ Նովոստի-ի խնդրանքով փորձարկել են գրոհների այս ձեւը եւ հաստատել դրա արդյունավետությունը:
Google+-ը աջակցում է մի տեխնոլոգիայի, որն օգտվողին հնարավորություն է տալիս համացանցում դիտել ցանկացած կայք` չլքելով սոցիալական ցանցի էջը: Տեխնիկապես, որեւիցե էջ դիտելու հայց ներկայացնելիս, օգտվողը դիմում է Google-ի սերվերներին, եւ դրանք, իրենց հերթին, կրկնում են կայքը դիտելու հայտը եւ ցույց են տալիս անհրաժեշտ էջը առանձին պատուհանով` սոցիալական ցանցի ներսում: Այսպիսով, կայքին դիմում է ոչ թե օգտատերը, այլ Google սերվերի հատուկ ծրագիրը:
Ինչպես հայտնում են IHTeam-ի ներկայացուցիչները, օգոստոսի 10-ին նրանք տեղեկացրել են Google-ին այդ հնարավորության մասին: Մինչեւ օգոստոսի 29-ը ընկերությունը չի արձագանքել, ինչն էլ փորձագետներին դրդել է հաղորդագրություն հրապարակել Google+-ի  խոցելիության մասին:

16:15 | 30.08.11 | Новости | 3119
Ереван/Медиамакс/.Функция предварительного просмотра интернет-страниц других сайтов, присутствующая в Google+, может быть использована хакерами для организации атак на любой сайт.
Как сообщает Digit.ru, об этом сообщила группа независимых специалистов по информационной безопасности IHTeam.
По их словам, обнаруженный ими способ позволяет не просто перегружать любой сайт большим количеством запросов до его отключения, используя серверные мощности Google, но и эффективно маскировать источники атаки.
Специалисты компании «Лаборатория Касперского» по просьбе РИА Новости проверили данный способ атак и подтвердили его работоспособность.
Google+ поддерживает технологию, которая позволяет пользователю просмотреть любую страницу в интернете, не покидая страницы социальной сети. Технически, делая запрос на просмотр какой-либо страницы, пользователь обращается к серверам Google, а они, в свою очередь, повторяют запрос к сайту и демонстрируют нужную страницу в режиме предпросмотра в отдельном окне, внутри социальной сети. Таким образом, к сайту обращается не пользователь, а специальная программа на серверах Google.
Как сообщают представители IHTeam, данную возможность они 10 августа и в тот же день поставили в известность Google. Вплоть до 29 августа никакой реакции от компании не последовало, что и побудило экспертов опубликовать детальную информацию об уязвимости Google+.