22:11 | 12.06.11 | Հարցազրույցներ | exclusive 5682
Արդեն մի քանի տարի է, ինչ Opera ինտերնետ բրաուզերները լայն տարածում են գտել Հայաստանում: Երկրում վաճառվող բջջայինների մեծ մասի վրա նախատեղադրված Opera Mini-ն զբաղեցնում է բջջային բրաուզերների հայաստանյան շուկայի երկու երրորդը, այն դեպքում, երբ ընկերությունը չունի պայմանագրեր տեղական մատակարարների հետ:
Մեդիամաքսի հետ հարցազրույցում  Opera Software-ի չափանիշների գծով տնօրեն Չարլզ ՄքՔեթի Նեւիլը եւ ԱՊՀ-ում Opera-ին կապերի գծով մենեջեր Վլադիմիր Իսաեւը պատմել են Հայաստանում բիզնեսի առանձնահատկությունների եւ ընկերության ծրագրերի մասին:
- 2011թ.-ի ապրիլին Opera եւ Opera Mobile-ի միջին համաշխարհային չափաբաժինը կազմել է 2,14%, իսկ Opera Mini-ինը` ընդամենը 1,11%, սակայն Ռուսաստանում, Հայաստանում եւ ԱՊՀ մյուս երկրներում Opera-ի չափաբաժինը ավելի բարձր է, քան միջին համաշխարհայինը: Մասնավորապես, 2011թ.-ի ապրիլին Opera-ն եւ Opera Mini-ն միասին իրենց ճանաչվածությամբ Ռուսաստանում զբաղեցնում էին առաջին տեղը (շուկայի 36,1 %): Ինչի՞ հաշվին է ընկերությանը հաջողվում նման բարձր դիրքեր պահպանել ԱՊՀ-ում:
Չարլզ ՄքՔեթի Նեւիլ - Այս իրավիճակը պայմանավորված է ոչ այնքան ԱՊՀ շուկայում ունեցած հաջողություններով, որքան մյուս շուկաներում ունեցած անհաջողություններով: Բանն այն է, որ սկզբում Opera-ն վճարովի բրաուզեր էր, եւ բաժանորդները Եվրոպայում եւ ԱՄՆ-ում փնտրում էին դրա անվճար այլընտրանքը: Նշված շուկաներում, ուր ծրագրային ապահովման մեծամասնությունը ավանդապես վճարովի էր, բաժանորդները, ընդհանուր առմամբ, կողմնորոշված էին ստանալու էժան եւ անվճար ծառայություն: Ինչ վերաբերում է ԱՊՀ-ին, այստեղ ամեն ինչ կարելի է անվճար ձեռք բերել, եւ մարդիկ ընտրում էին այն, ինչն իսկապես ավելի նախընտրելի է նրանց համար, եւ Opera-ի ֆունկցիոնալ առավելությունները խաղացին իրենց դերը: Մենք երբեք լուրջ եկամուտներ չենք ստացել ԱՊՀ շուկայում, բայց դրա փոխարեն ստացել ենք բաժանորդների համայնք:
Վլադիմիր Իսաեւ - Opera-ի ստեղծման ժամանակ ինտերնետը զարգացած շուկաների բազմաթիվ բաժանորդների կյանքի մի մասն էր: Նույնը չի կարելի ասել ԱՊՀ-ի մասին, ուր ինտերնետն ու համակարգիչները թափանցեցին ավելի ուշ: Ռուսաստանը, Ուկրաինան, Հայաստանը եւ տարածաշրջանի մյուս երկրները դեռեւս լայնաշերտ հասանելիության խնդիրներ ունեն: Թրաֆիկը խնայելու Opera-ի հնարավորությունը շարունակում է մնալ ԱՊՀ բաժանորդների հիմնական փաստարկը: Այս երկրների շուկաներում, ուր ինտերնետը եւ համակարգիչները մուտք գործեցին որոշակի ուշացմամբ, եւ մարդկանց մեծ մասը չգիտեր, ինչպես օգտագործել դրանք: Սկզբում ձեւավորվեց փորձագետների մի շրջանակ, որը կարեւոր դեր խաղաց ինտերնետի ժողովրդականացման գործում: Հենց նրանք, գիտակցելով Opera-ի առավելությունները թերզարգացած ցանցային ենթակառուցվածքների պայմաններում, սկսեցին ժողովրդականացնել այն: Ի տարբերություն ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի, մենք Ռուսաստանում եւ ԱՊՀ երկրներում մարկետինգային արշավներ չենք անցկացրել:
- Հատկանշական է, որ Opera-ն, նորարար դառնալով բրաուզերների հնարավորությունների ընդլայնման գործում եւ առաջին անգամ ներդնելով այնպիսի օպցիաներ, ինչպիսիք են`“արագ հավաքման” կամ “ժեստեր մկնիկով” վահանակը, զբաղեցնում է համաշխարհային շուկայի համեստ չափաբաժինը: Ի՞նչն է պատճառը:
Չարլզ ՄքՔեթի Նեւիլ - Ձեր հարցի կարճ պատասխանն է` մարկետինգ: Opera-ի մարքեթինգային բյուջեն չես համեմատի Microsoft-ի, Google-ի եւ Apple-ի բյուջեների հետ: Սակայն նույնիսկ առանց ուժեղ մարկետինգի մեր բաժանորդների թիվը մշտապես աճում է, ինչի մասին վկայում են մեր չափաբաժնի պահպանումը շուկայում` ինտերնետ բաժանորդների թվի մշտական աճի պարագայում: Այսօրվա վիճակը մեզ լիովին բավարարում է, քանի որ ընկերությունն աշխատում է լավ եկամուտով, որը գերազանցում է նախաճգնաժամային ցուցանիշները:
Ինչ վերաբերում է տեխնոլոգիաներին, Opera-ն, իսկապես, շատ հարցերում առաջինն էր, եւ ընկերությունը շեշտը դնում է  հենց նորարարությունների վրա: Պատմությանը հայտնի են շատ դեպքեր, երբ ընկերությունը, շուկայում գերիշխող դիրք զբաղեցնելով, դադարում էր փորձարկումներ անել եւ հանդես գալ նորամուծություններով:
Վլադիմիր Իսաեւ - Պետք է հաշվի առնել, որ Opera Software ընկերությունում աշխատում է շուրջ 750 մարդ, որոնց 60% ծրագրավորողներ են: Այդ պատճառով էլ մենք առաջատար ենք համարվում տեխնոլոգիաների ոլորտում, սակայն ետ ենք մնում գովազդի առումով: Սակայն, կարծում եմ, որ բարձր տեխնոլոգիական ընկերության դեպքում, սա այնքան էլ մեծ թերություն չէ: Opera Software-ը հանրային ընկերություն է, որի արժեթղթերը ներկայացված են նորվեգական ֆոնդային բորսայում, եւ երկու շաբաթ առաջ մեր արժեթղթերի գները արձանագրեցին ամենաբարձր ցուցանիշը վերջին 3 տարվա ընթացքում:  2010 թ.-ին եւ 2011թ.-ի առաջին եռամսյակում մենք ունեցել ենք բավական հաջող ֆինանսական ցուցանիշներ:
- Ինչո՞վ են պայմանավորված հետճգնաժամային նման հաջողությունները:
Չարլզ ՄքՔեթի Նեւիլ - Մեր բիզնես-մոդելի տեղաշարժով: Opera-ն ունի եկամտի 3 հիմնական աղբյուր: Առաջինը` ծրագրային ապահովման մշակումը, երկրորդը` բրաուզերում տեղադրված բլոկը տարբեր համակարգերի որոնիչով, որոնք վճարում են թրաֆիկի համար, եւ երրորդը (այն վերջերս է ավելացել)` համագործակցություն ենթակառուցվածքային ընկերությունների, գլխավոր առմամբ` ցանցային օպերատորների հետ` եկամտի բաժանման սկզբունքով:
Իրենց ծառայությունները եւ սարքավորումները վաճառող ցանցային օպերատորների համար շահավետ է համագործակցել մեզ հետ, քանի որ Opera-ի բրաուզերները` արժեք ավելացնելով նրանց ենթակառուցվածքին, միաժամանակ խնայում են նրանց թրաֆիկը: Ընթացիկ բիզնես-մոդելը մեզ կայուն է թվում` հաշվի առնելով ցանցային օպերատորների մեծ քանակը, ինչն էլ արտահայտվում է ընկերության արժեթղթերի աճով:
- Բանակցո՞ւմ եք հայկական բջջային օպերատորների հետ Opera-ն իրենց պրոդուկտներում տեղադրելու վերաբերյալ:
Վլադիմիր Իսաեւ – Այո, ներկայումս բանակցություններ ենք վարում, եւ շատ շուտով կհայտարարենք գործարքի մասին: Ցավոք, չեմ կարող մանրամասնել, բայց վստահությամբ կարող եմ ասել, որ Հայաստանում մենք հաճախորդ կունենանք:
- Որքա՞ն է Opera-ի բրաուզերների մասնաբաժինը Հայաստանի շուկայում:
Վլադիմիր Իսաեւ - Բջջային բրաուզերների առումով մենք բացարձակ առաջատար ենք. Opera Mini-ն զբաղեցնում է տեղական շուկայի 74%: Ինչ վերաբերում է Opera-ի Desкtop-տարբերակներին, դրանց մասնաբաժինը Հայաստանում այնքան էլ մեծ չէ եւ կազմում է շուրջ 10%: Մենք մինչ օրս լուրջ ուշադրության չենք արժանացրել տեղական շուկան, սակայն մեր բաժանորդների քանակը այստեղ աճում է եւ կարծում եմ, որ ապագայում մենք հանդես կգանք առանձնահատուկ որեւէ բանով:

22:11 | 12.06.11 | Интервью | exclusive 12094
Интернет-браузеры Opera уже несколько лет, как получили в Армении широкое распространение. Предустановленные на большинстве продаемых в стране мобильных телефонов, Opera Mini занимают больше двух третей армянского рынка мобильных браузеров притом, что у компании нет ни одного контракта с местными поставщиками.
Об особенностях бизнеса Opera Software и о планах компании в Армении в интервью Медиамакс рассказали директор по стандартам Opera Software Чарльз МакКети Невил и менеджер по коммуникациям Opera в СНГ Владимир Исаев
- Среднемировая рыночная доля Opera и Opera Mobile в апреле 2011 года составляла 2,14%, а по доля Opera Mini – и вовсе 1,11%, однако в России, Армении и других странах СНГ доля Opera гораздо выше среднемировой. В частности, в апреле 2011 года Opera вместе с Opera Mini занимала первое место по популярности в России (36,1 % рынка). За счет чего компании удается удерживать столь высокие позиции в СНГ?
Чарльз МакКети Невил: - Причины подобного положения дел - это не столько успех на рынках СНГ, сколько неудача на всех остальных. Дело в том, что сперва Opera был платным браузером, и пользователи в Европе и США искали ему бесплатные альтернативы. На отмеченных рынках, где большинство программного обеспечения традиционно было платным, пользователи в целом больше ориентировались на то, что можно получить дешевле или бесплатно. Что касается СНГ, то здесь, как известно, все можно достать бесплатно, и люди выбирали то, что для них действительно предпочтительнее, и функциональные преимущества Opera сыграли свою роль. Мы никогда не получали серьезных доходов с рынков СНГ, но зато мы получили сообщество пользователей.
Владимир Исаев: - Во время создания Opera интернет был уже частью жизни для множества пользователей развитых рынков. Того же нельзя сказать об СНГ, куда интернет и персональные компьютеры проникли позже. Россия, Украина, Армения и другие страны региона все еще испытывают проблемы с широкополосным доступом. Способность Opera экономить трафик все еще остается основным аргументом пользователей в СНГ. На рынках этих стран, куда интернет и компьютеры пришли с некоторым опозданием, и большинство людей не знали, как ими пользоваться, сперва сформировался некоторый круг экспертов, который сыграл важную роль популяризации интернета. Именно они, осознав преимущества Opera в условиях неразвитых сетевых инфраструктур, стали его популяризировать. В России и странах СНГ, в отличие от США и Европы, мы не проводили маркетинговых компаний.
- Примечательно, что Opera, зачастую становясь инноватором в деле расширения функций браузеров и впервые внедрив такие опции, как панель “быстрого набора” или “жесты мышью”, занимает довольно скромую долю глобального ранка? В чем причины?
Чарльз МакКети Невил: - Краткий ответ на ваш вопрос - маркетинг. Маркетинговый бюджет Opera не сравнить с Microsoft, Google и Apple. Но и без сильного маркетинга число наших пользователей постоянно растет, о чем свидетельствует сохранение нами доли на рынке при постоянном росте интернет-пользователей. Сегодняшнее положение дел нас вполне устраивает, поскольку компания работает с хорошей прибылью, которая превышает предкризисные показатели.
Что же касается технологий, действительно, Opera во многом была первой и акцент компания ставит именно на инновациях. Истории известно много случаев, когда компании, приобретая доминирующую долю на рынке, переставали экспериментировать и выступать с новшествами.
Владимир Исаев: - Следует учитывать, что в компании Opera Software работает около 750 человек, 60% из которых – разработчики. Поэтому мы лидируем в технологиях, но отстаем в рекламе. Однако, думаю, что в случае с высокотехнологичной компанией, это не является существенным недостатком. Opera Software - публичная компания, акции которой котируются на норвежской фондовой бирже, и две недели назад цены на наши акции были пиковыми за последние 3 года. У нас был достаточно успешный финансовый год в 2010-м и первый квартал в 2011-м.
- Чем обусловлены подобные посткризисные успехи?
Чарльз МакКети Невил: - Сдвигом в нашей бизнес-модели. У Opera 3 основных источников дохода. Первый – разработка программного обеспечения, второй – встроенный в браузере блок с поисковиком различных систем, которые платят за трафик; и третий (недавний) – сотрудничество с инфраструктурыми компаниями, главным образом с сетевыми операторами, по принципу разделения доходов.
Для сетевых операторов, продающих свои услуги и оборудование, выгодно сотрудничать с нами, поскольку браузеры Opera, добавляя стоимость к их инфраструктуре, при этом экономят их трафик. Текущая бизнес-модель кажется нам устойчивой с учетом огромного числа сетевых операторов, что и выражается в росте акций компании.
- Ведутся ли переговоры с армянскими сотовыми операторами по предустановке Opera на их продуктах?
Владимир Исаев: - Да, в настоящее время мы ведем переговоры и, думаю, довольно скоро объявим о сделке. К сожалению, я не могу раскрывать ее детали, но могу с уверенностью сказать, что в Армении у нас будет клиент.
- Какова доля браузеров Opera в Армении?
Владимир Исаев: - По части мобильных браузеров мы абсолютный лидер: Opera Mini занимаet 74% армянского рынка. Доля же Desкtop-версий Opera в Армении не так велика и составляет около 10%. До сих пор мы не уделяли пристального внимания армянскому рынку, но число наших пользователей здесь растет и, думаю, в будущем мы выступим здесь с чем-нибудь особенным.