20:25 | 05.06.11 | Հարցազրույցներ | exclusive 6021
2010թ. վերջում ՀՀ Կենտրոնական բանկն ընդունեց էլեկտրոնային փողերի թողարկումը կարգավորող կանոնակարգերը եւ ակնկալվում է, որ այս տարի արդեն կհայտնվեն WebMoney եւ Яндекс.Деньги ինտերնետ-վճարամիջոցների հայաստանյան անալոգները: Այս հանգամանքն էլ ավելի հրատապ է դարձնում  Հայաստանում էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման խոչընդոտների հաղթահարումը, որոնց մասին Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում պատմեց Idram ինտերնետ-վճարային համակարգի տնօրեն Գայանե Ստեփանյանը:
- 2010-ին ՀՀ Կենտրոնական բանկն (ԿԲ) ընդունեց էլեկտրոնային փողերի թողարկումը կարգավորող կանոնակարգերը: Բավարարվա՞ծ եք արդյոք դրանցով:
- Կանոնակարգերի ընդունումն ինքնին մեծ եւ ողջունելի քայլ է, սակայն կան մի շարք վիճահարույց հարցեր, որոնք ներկայումս քննարկման առարկա են Վճարահաշվարկային կազմակերպությունների ասոցիացիայի եւ ԿԲ միջեւ:
Էլեկտրոնային փողերի թողարկման լիցենզիայի տրամադրման համար ԿԲ-ն պահանջում է թողարկողից դեպոնացնել 30 մլն դրամ, ինչը մեզ համար անընդունելի է եւ կարող է առհասարակ հարցի տակ դնել Հայաստանում էլեկտրոնային փող թողարկելու շահավետությունը:
Հաշվի առնելով, որ էլեկտրոնային փող թողարկողները կանխավճարային համակարգեր են, ապա, մեր կարծիքով, թողարկողի պարտավորությունները կատարելու համար գումարը դեպոնացնելու կարիք չկա, քանի որ պարտավորությունների չափով ստացված կանխավճարները անընդհատ առկա են լինելու թողարկողի դրամարկղում եւ բանկային հաշիվներում:
Կարծում ենք, ճիշտ կլինի, որ էլեկտրոնային փող թողարկող կազմակերպությունը «երաշխավորվի» ոչ թե 30 մլն դրամ դեպոնացնելով, այլ իր ընդհանուր կապիտալով, որի չափը կարող է սահմանվել առնվազն նույն 30 մլն դրամի չափով: Այդ դեպքում ընկերությունը կկրի պատասխանատվություն իր ունեցած կապիտալով, եւ ստիպված չի լինի սառեցնել մեր շուկայի համար շատ խոշոր դրամական միջոցներ:
Նշեմ, որ Եվրոպական Հանձնաժողովը էլեկտրոնային փող թողարկողների համար չի սահմանել որեւէ դեպոնացման ենթակա գումար: ԵՄ-ում, որտեղ էլեկտրոնային առեւտրի տարեկան շրջանառությունը հասնում է €10 մլրդ-ի, սահմանված է սկզբնական կապիտալի պահանջ` առնվազն €125 000 (67 մլն դրամ) չափով: Իսկ մեզ մոտ սահմանված է դեպոնացման ենթակա գումար 30 մլն դրամ (€56 հազ.)՝ տարեկան հազիվ մի քանի միլիոն ԱՄՆ դոլարի հասնող շուկայում: Սա անընդունելի է:
Մյուս կարեւոր հարցը վերաբերում է «էլեկտրոնային դրամապանակների» առավելագույն չափին, որը չի կարող գերազանցել 200 000 դրամին համարժեք գումարը: Սա նշանակում է, որ հաճախորդն իր էլեկտրոնային փողերով, օրինակ, չի կարողանա գնել օնլայն խանութում վաճառվող 300 000-դրամանոց համակարգիչը, կամ iPhone հեռախոսը: Դա եւս լուրջ խոչընդոտ է լինելու էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման համար:
Եվ վերջին խնդրահարույց հարցը կանոնակարգերում վերաբերում է կոմունալ վճարումների քանակական եւ գումարային սահմանափակումներին:
Մենք հասկանում ենք, որ վերոհիշյալ պայմանները սահմանվել են` ելնելով ռիսկերի նվազեցման ԿԲ պատկերացումներից, սակայն նշված խնդիրներից ոչ մեկը ռիսկերի տեսանկյունից վտանգ չի ներկայացնում:
- Երբ Idram համակարգի օգտագործողները լիցքավորում են իրենց հաշիվը, նրանք լիցքավորված Idram միավորները հաճախ ընկալում են հենց որպես էլեկտրոնային փող: Ո՞րն է լինելու իրական էլեկտրոնային փողի (երբ սկսեք այն թողարկել) եւ ներկայիս դրամական միավորների տարբերությունը: Ե՞րբ եք նախատեսում սկսել էլեկտրոնային փողերի թողարկումը:
- Դեռեւս չթողարկելով էլեկտրոնային փող, Idram-ը գործարքներում հանդես է գալիս որպես գործակալ, իսկ էլեկտրոնային փողը, որպես այդպիսին, լիարժեք վճարային միջոց է  թողարկողից տարբերվող անձանց համար: Համակարգը գործելու են նույն կանխավճարային սկզբունքով [օգտագործողը մուտքագրում է գումարը եւ ստանում համարժեք էլեկտրոնային փողի միավորներ - Մեդիամաքս], սակայն օգտագործողների հնարավորություններն այսուհետ շատ ավելի լայն կլինեն: Որպես հետեւանք, մեծ զարկ կստանա էլեկտրոնային փողի փոխարկումը այնպիսի համակարգերի միավորների հետ, ինչպիսիք են WebMoney եւ Яндекс.Деньги համակարգերը:
Էլեկտրոնային փողերի թողարկման և սպասարկման մեկնարկը Idram-ի կողմից նախատեսված է  2011թ. ընթացքում:
- Էլեկտրոնային փողը «էլեկտրոնային կոմերցիա» լայն հասկացության բաղկացուցիչ մասն է կազմում, իսկ վերջինս, չնայած ակնհայտ առավելությունների եւ համաշխարհային լայն տարածմանը, Հայաստանում խիստ դանդաղ է զարգանում: Որո՞նք են դրա պատճառները:
- Ինտերնետ-առեւտրի ոլորտի հիմնական խնդիրը մնում է  հայկական բանկերի մոտ միջազգային քարտերով ինտերնետ-վճարումներ ընդունելու լիցենզիաների բացակայությունը:
Մյուս խնդիրներից են երկրում կոմպյուտերիզացման եւ ինտերնետի տարածման ցածր մակարդակը եւ պոտենցիալ հաճախորդների տեղեկացվածության անբավարարությունը: Այստեղ կարեւոր է նաեւ բիզնեսի ճիշտ կազմակերպումը. գաղտնիք չէ, որ հայաստանյան խոշոր առեւտրային ցանցերը բավականին հեռու են ինտերնետ-առեւտուր հասկացությունից:
Idram-ն էլեկտրոնային կոմերցիայի մասին տեղեկացվածությունը բարձրացնելու եւ նոր հաճախորդներ ներգրավելու նպատակով մասնակցում է տարբեր ֆորումների, կազմակերպում շնորհանդեսներ, օրինակ՝ անցած տարի ներկայացրել ենք մեր առաջարկները դեղորայքի եւ ավիատոմսերի վաճառքով զբաղվող ընկերություններին: Այսօր մանրածախ վաճառքով զբաղվող մեր տնտեսվարողները դժվարությամբ են պատկերացնում, որ երկրի ողջ տարածքում վաճառքի կետեր կառուցելու փոխարեն կարելի է ունենալ մեկ պահեստ, մեկ վեբկայք եւ մեկ առաքման ծառայություն:
Հաշվի առնելով բոլոր վերոհիշյալ խնդիրները, մեր բիզնեսը խիստ դանդաղ է զարգանում:
- Որքան հայտնի է, ոլորտին խոչընդոտում են նաեւ պետության եւ շուկայի մասնակիցների տարատեսակ ըմբռնումները էլեկտրոնային առեւտրաշրջանառության հարկման բնագավառում:
- Այո. քանի որ էլեկտրոնային կոմերցիայի ոլորտը Հայաստանում չի կանոնակարգվում հատուկ օրենսդրությամբ, հարկային մարմիններն առաջնորդվում են առեւտրին վերաբերող դասական օրենքներով, ինչն էլ իր հետ բերում է հավելյալ դժվարություններ: Օրինակ՝ հարկային օրենսդրության տեսանկյունից նշանակություն ունի ծառայության մատուցման վայրը, ինչը ինտերնետ-առեւտրի պարագայում հաճախ անհնար է որոշել:
Հարկային դաշտին վերաբերող մյուս խնդիրը ծագում է կրկնակի հարկման բացառման մասին Հայաստանի հետ համաձայնագիր չունեցող երկրների ռեզիդենտների հետ աշխատելիս:
Բացի այդ, գործող օրենսդրության պայմաններում էլեկտրոնային հաշիվ ապրանքագիրը դեռեւս չի համարվում ծախսերը հիմնավորող փաստաթուղթ:
Ակնհայտ է, թե ինչ խնդիրներ կծագեն էլեկտրոնային փող թողարկողների մոտ, եթե այս հարցերը մնան չլուծված: Կարծում եմ, հարկային օրենսգրքում պետք է ընդգրկել ինտերնետ-առեւտրի առանձին կարգավորումը:
- Իսկ գո՞ւցե կան մարդիկ, որոնք ամենեւին էլ հետաքրքրված չեն էլեկտրոնային փողի ներդրման եւ էլեկտրոնային կոմերցիայի զարգացման մեջ; գո՞ւցե նույն բանկերն ունեն մտավախություն, որ եթե էլեկտրոնային առեւտրի բոլոր ենթակառուցվածքները Հայաստանում զարգացած լինեն, տուժելու է իրենց դրամական փոխանցումների բիզնեսը:
- Արդեն 10 տարի գործելով էլեկտրոնային փոխանցումների ոլորտում, կարող եմ պնդել, որ ոչ մի բանկ, բացառությամբ մեկ-երկուսի, դրամական փոխանցումներով մեծ եկամուտներ չի հետապնդում: Հայաստանում գործող բազմաթիվ դրամական փոխանցումների համակարգերին միանալը բանկերի համար գրեթե անվճար է, այդ պատճառով էլ նրանք օգտվում են այդ հնարավորությունից, իսկ համարել, որ բանկերի եկամուտները էլեկտրոնային փողի ներդրման հետ կպակասեն, կարծում եմ, սխալ է:
- Կարելի՞ է արձանագրել, որ էլեկտրոնային առեւտրի զարգացման հարցում Հայաստանում չկա շահերի բախում:
- Ոլորտում, կարծես թե, չկա կողմ, որը դեմ լինի զարգացմանը եւ առաջընթացին, սակայն գործընթացը շատ դանդաղ է առաջ շարժվում: Կարծում եմ, ոլորտի խթանման համար հարկավոր են որոշակի խրախուսիչ քայլեր պետության կողմից, օրինակ՝ մեխանիզմների հեշտացում բանկերի, էլեկտրոնային փող թողարկողների եւ խանութների համար:
Վճարահաշվարկային կազմակերպությունների բիզնեսն այսօր, ցավոք, եկամտաբեր չէ՝ սահմանվող պահանջների խստության, շուկայի փոքրության եւ մի շարք այլ պատճառներով: Օրինակ՝ բոլորովին վերջերս մեկ վճարահաշվարկային կազմակերպություն [«Ադալեւ ՌԻԱ» ՍՊԸ-ն - Մեդիամաքս] դադարեցրեց իր գործունեությունը:

20:25 | 05.06.11 | Интервью | exclusive 5855
В конце 2010г. Центральный банк (ЦБ) Армении принял правила регулирования эмиссии электронных денег и ожидается, что уже в текущем году появятся армянские аналоги таких платежных средств, как WebMoney и Яндекс.Деньги.  Это обстоятельство делает еще более срочной необходимость устранения препятствий на пути развития в Армении электронной торговли, о которых в интервью Медиамакс рассказала директор интернет-платежной системы Idram Гаяне Степанян
- В конце 2010г. Центральный банк (ЦБ) Армении принял правила регулирования эмиссии электронных денег. Удовлетворены ли вы этими правилами?
- Принятие правил - само по себе большой и приветствуемый шаг, однако в них есть ряд спорных пунктов, которые в настоящее время являются предметом обсуждений между ЦБ и Ассоциацией платежно-расчетных организаций.
Для предоставления лицензии на эмиссию электронных денег ЦБ требует депонировать 30 млн драмов, что для нас неприемлемо и может поставить под вопрос рентабельность выпуска электронных денег в Армении.
С учетом того, что эмитенты электронных денег - предоплатные системы, считаем, что необходимости в депонировании вовсе нет, поскольку предоплаты в размере обязательств будут постоянно находиться в кассе эмитента и на его банковских счетах.
Считаем, было бы правильно гарантировать надежность эмитентов не депонированием 30 млн драмов, а собственным капиталом организации, минимальный размер которого может быть установлен в размере тех же 30 млн драмов. В таком случае организация будет нести ответственность своим собственным капиталом и не будет вынуждена замораживать крупные для нашего рынка средства.
Отмечу, что Европейская Комиссия не устанавливала для эмитентов электронных денег каких-либо сумм, подлежащий депонированию. В ЕС, где годовой оборот электронной коммерции достигает €10 млрд, для организаций, выпускающих электронные деньги, установлено требование минимального капитала в размере €125 000 (67 млн драмов), а у нас требуют депонировать 30 млн (€56 тыс.) в условиях, когда годовой оборот рынка едва достигает нескольких миллионов долларов. Это неприемлемо.
Другой важный вопрос касается максимального размера “электронных кошельков”, который не может превышать сумму, эквивалентную 200 000 драмам ($530). Это означает, что клиент не сможет купить на свои электронные деньги, скажем, 300 000-драмовый компьютер или iPhone. Это еще одно важное препятствие для развития электреонной торговли.
Последний спорный вопрос в правилах касается количественных и суммарных ограничений коммунальных платежей.
Мы понимаем, что вышеотмеченные условия были установлены, исходя из соображений ЦБ по снижению рисков, однако ни одна из указанных проблем не представляет опасности с точки зрения рисков.
- Когда пользователи Idram заполняют свои кошельки, они часто воспринимают единицы Idram в качестве именно электронных денег. В чем будет состоять различие между настоящими электронными деньгами (когда вы начнете их выпускать) и нынешними виртуальными денежными единицами вашей системы? И когда вы планируете начать эмиссию электронных денег?
- Еще не выпуская электронных денег, Idram выступает в сделках в качестве агента, а электронные деньги являются полноценным платежным средством для лиц, отличающихся от их эмитента. Система будет действовать по тому же предоплатному принципу [пользователь вводит сумму и получает эквивалентные ей единицы электронных денег - Медиамакс], однако возможности пользователей с этих пор будут намного шире. Как следствие, резко возрастет конвертация электронных денег с единицами таких систем, как WebMoney и Яндекс.Деньги.
Idram планирует начать выпуск и обсуживание электронных денег уже в текущем году.
- Электронные деньги - составная часть широкого понятия “Электронная коммерция”, а последняя, несмотря на очевидные преимущества и широкое распространение во всем мире, развивается в Армении крайне медленно. В чем причины?
- Основной проблемой интернет-торговли остается отсутствие у армянских банков лицензий на принятие интернет-платежей с международных карт.
Другая проблема – низкий уровень компьютеризации и интернет-проникновения, а также недостаточная информированность потенциальных пользователей. Здесь также важна правильная организация бизнеса: не секрет, что крупные торговые сети Армении довольно далеки от понятия интернет-торговля.
С целью повышения осведомленности об интернет-коммерции и привлечения новых клиентов, Idram участвует в различных форумах, организует презентации; например, в прошлом году мы представили наши предложения аптечным сетям и компаниям, занимающимся продажей авиабилетов. Сегодня армянские ритейлеры с трудностью представляют себе, что вместо строительства пунктов торговли на всей территории страны можно иметь один склад, один сайт и одну службу доставки.
Учитывая все вышеперечисленные проблемы, наш бизнес развивается крайне медленно.
- Насколько известно, сфере мешают также разные подходы участников рынка и государства к вопросам налогообложения электронного торгового оборота.
- Да: поскольку сфера электронной торговли не регулируется в Армении отдельным законодательством, налоговые органы руководствуются здесь классическими законами торговли, что несет с собой дополнительные трудности. Например, с точки зрения налогового законодательства имеет значение место предоставления услуги, которое зачастую невозможно определить в случае интернет-торговли.
Другая проблема, связанная с налоговым полем, возникает при работе с резидентами стран, не имеющих с Арменией соглашения об исключении двойного налогообложения.
Кроме того, в условиях действующего законодательства электронная счет-фактура все еще не считается документом, обосновывающим расходы.
Очевидно, какие проблемы возникнут у эмитентов электронных денег, если эти вопросы останутся нерешенными. Думаю, в Налоговом кодексе надо включить отдельный раздел регулирования интернет-торговли.
- А может, есть люди, которые вовсе не заинтересованы во внедрении электронных  денег и развитии в Армении электронной коммерции? Может, те же банки опасаются, что с внедрением в Армении развитых инфраструктур электронной коммерции пострадает бизнес денежных переводов?
- Работая в сфере электронных переводов уже 10 лет, могу с уверенностью сказать, что ни один банк, за исключением одного-двух, не зарабатывает больших денег на денежных переводах. Подключение к действующему в Армении множеству систем денежных переводов для банков практически бесплатно, поэтому они и пользуются этой возможностью. Считать же, что доходы банков с внедрением электронных денег сократятся, думаю, неправильно.
- Можно ли, в таком случае, констатировать, что в Армении нет конфликта интересов в вопросе развития электронной коммерции?
- В сфере, кажется, нет кого-либо, кто бы противился развитию и прогрессу, но процесс продвигается крайне медленно. Думаю, для стимулирования сферы нужны поощрительные инициативы со стороны государства, как, например, облегчение механизмов для банков, эмитентов электронных денег и интернет-магазинов.
Бизнес платежно-расчетных организаций на сегодня, к сожалению, нерентабелен по причине строгости устанавливаемых требований, маленьких размеров рынка и по ряду других причин. Например, совсем недавно одна платежно-расчетная организация [ООО “Адалев РИА” – Медиамакс] прекратила свое существование.