14:58 | 30.03.11 | Նորություններ | 5347
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (UITE) Armrobotics ռոբոտների բաց առաջնության շրջանակներում հայտարարել է «Ական փնտրող ռոբոտ» մրցույթի գրանցումը, որն իրականցվում է digitec.am կայքում մինչեւ ապրիլի 15-ը:
Ինչպես Մեդիամաքսին հայտնել են UITE-ի մամուլի ծառայությունում, մրցույթի շրջանակներում ռոբոտի խնդիրն է հողածածկ տեղանքում գտնել թաղված ականները, որոնց վերին մասը գտնվում է դաշտի մակերեւույթի տակ 1-3սմ խորությամբ: Ռոբոտը պետք է խուզարկի  տարածքը, նշի ականների դիրքերը, ստեղծի հետազոտվող տարածքի էլեկտրոնային քարտեզը եւ այն ուղարկի սերվերին:
Մինչ եզրափակիչ փուլը տեղի կունենան մեխանիկայի եւ կոնստրուկցիայի, Էլեկտրոնիկայի, ռոբոտի ծրագրի նախնական մրցույթներ, որից հետո թիմերն ամբողջությամբ պատրաստ ռոբոտին կներկայացնեն ժյուրիին եւ հնարավորություն կունենան մասնակցել մրցույթի եզրափակիչ փուլին:
Armrobotics-ի գլխավոր հովանավորն է «ՎիվաՍել-ՄՏՍ» ընկերությունը, իսկ տեխնիկական հովանավորը` «Հուրնեթ» ընկերությունը: Առաջնությունն անց է կացվում ՀՀ պաշտպանության նախարարության աջակցությամբ:

14:58 | 30.03.11 | Новости | 5334
Ереван/Медиамакс/. Союз ИТ-компаний Армении в рамках открытого первенства роботов Armrobotics объявил о регистрации участников конкурса «Робот-сапер» на сайте digitec.am, которая продлится до 15 апреля.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе UITE, задачей роботов на данном конкурсе будет нахождение мин в местности, покрытой песком. При этом верхняя часть мин должна быть глубже поверхности на 1-3 см. Робот должен будет исследовать местность, обозначить расположение мин, создать электронную карту местности и переслать ее на сервер.
До финального тура пройдут предварительные конкурсы механики, конструкции, электроники и программы робота, после чего команды представят жюри своих роботов в окончательном виде и смогут принять участие в финале.
Генеральным спонсором Armrobotics является VivaCell-MTS, техническим партнером – компания “Hoornet”. Первенство проходит при поддержке министерства обороны Армении.