11:53 | 25.03.11 | Նորություններ | 5648
Երեւան, Մեդիամաքս: «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ բիզնեսի համար» ծրագիրը մի կողմից հայաստանյան բիզնեսին կօգնի ծանոթանալ տեղի IT-ընկերությունների հնարավորություններին, մյուս կողմից` այդ ընկերություններին կօգնի հասկանալ հայաստանյան տնտեսության տարբեր ոլորտների կարիքները:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքսը, այսօր IT եւ ֆինանսական հատվածի ներկայացուցիչների հանդիպումից առաջ Երեւանում կայացած ճեպազրույցում ասել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) տնօրեն Կարեն Վարդանյանը:
Ծրագրի շրջանակներում, որի նախաձեռնողը UITE-ն է, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական ընկերություններն ամեն ամիս իրենց լուծումները ներկայացնելու են ՀՀ բանկային, ապահովագրական, դեղագործական, շինարարական, սննդի, հանքարդյունաբերության, գյուղատնտեսության, զբոսաշրջային եւ տնտեսության այլ հատվածների ներկայացուցիչներին:
Ծրագրի շրջանակներում առաջին հանդիպումն ընթանում է այսօր Հայաստանի բանկերի միությունում եւ շարունակվելու է մինչեւ մարտի 31-ը: Երկու հանդիպումների ընթացքում հայաստանյան բանկերին իրենց լուծումները կներկայացնեն 16 IT-ընկերություններ` iCON Communications, GNC-Alfa, Norq, CQG, IMA, Shirak Technologies/SAP, Apaga Technologies, FlexAp, McAfee, EpygiArm, ArmSoft, Lime Tech, CHS Vericell, Damaris, Smart Tech եւ Alfa/Polycom:
Կարեն Վարդանյանը նշել է, որ տեղի IT-ընկերությունների հետ համագործակցության առավելությունը, բացի ծառայությունների մատչելիությունից, այն է, որ նրանց սպասարկման կենտրոնները շատ մոտ են բանկերին եւ կարող են օպերատիվ արձագանքել բոլոր հարցումներին:
Հայաստանի բանկերի միության գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանն ասել է, որ, չնայած երկրի բանկերի մեծ մասում առկա է տեղական ծրագրային ապահովում, այնուամենայնիվ, որոշ դեպքերում բանկերն օգտագործում են արտասահմանյան գործընկերների չափանիշներին համապատասխանող օտարերկրյա մատակարարների ապրանքատեսակները: Այդ համատեքստում Սեյրան Սարգսյանն ընդգծել է որակի եւ անվտանգության միջազգային չափանիշներին հայաստանյան ծրագրային ապահովման համապատասխանության անհրաժեշտությունը:

11:53 | 25.03.11 | Новости | 5951
Ереван/Медиамакс/. Проект “Информационные технологии для бизнеса” с одной стороны поможет армянскому бизнесу ознакомиться с возможностями местных IT-компаний, а с другой стороны - поможет этим компаниям понять нужды различных сфер армянской экономики.
Как сообщает Медиамакс, об этом сегодня в Ереване на брифинге перед встречей представителей IT и финансового сектора Армении сказал директор Союза IT-предприятий Армении (UITE) Карен Варданян.
В рамках проекта, инициатором которой выступает UITE, высокотехнологичные компании Армении ежемесячно будут представлять свои решения представителям банковского, страхового, фармацевтического, строительного, пищевого, горднорудного, сельскохозяйственного, туристического и других секторов экономики Армении.
Первая встреча в рамках проекта проходит сегодня в Союзе банков Армении и будет продолжена 31 марта. В ходе двух встеч свои решения армянским банкам представят 16 IT-компаний: iCON Communications, GNC-Alfa, Norq, CQG, IMA, Shirak Technologies/SAP, Apaga Technologies, FlexAp, McAfee, EpygiArm, ArmSoft, Lime Tech, CHS Vericell, Damaris, Smart Tech и Alfa/Polycom.
Карен Варданян отметил, что преимущество сотрудничества с местными IT-компаниями, помимо большей доступности услуг, в том, что их сервис-центры находятся в непосредственной близости к банкам и могут оперативно реагировать на все запросы.
Исполнительный директор Союза банков Армении Сейран Саргсян сказал, что, несмотря на наличие в большинстве банков страны местного программного обеспечения, тем не менее, в ряде случаев банками применяются продукты иностранных вендоров, соответствующих критериям зарубежных партнеров банков. В данном контексте Сейран Саргсян подчеркнул необходимость соответствия армянского ПО международным стандартам качества и безопасности.