10:40 | 13.01.11 | Նորություններ | 6712
Երեւան/Մեդիամաքս/. ABBYY ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Դավիթ Յանը հայտարարել է, որ “մենք ցանկանում են նոր լիցք, նր էներգիա հաղորդել Հայաստանի կրթական պրոցեսին”:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, “Այբ” նախագծի նախաձեռնողներից մեկը հանդիսացող Դավիթ Յանն ասել է այս մասին “Անիվ” ամսագրին տված հարցազրույցում:
“”Այբ” նախագիծն սկսվում էր Երեւանի ֆիզիկա-մաթեմատիկական դպրոցի շրջանավարտներից, որոնք հասկանում էին, որ դպրոցը լուրջ թռիչքուղի հանդիսացավ նրանց կյանքի հետագա քայլերի համար: Փորձելով վերադարձնել իրենց պարտքը դպրոցին եւ պահպանել այնտեղ կրթության բարձր մակարդակը, մենք հանկարծ բախվեվինք այն խնդրին, որ մեծ ներդրումների անհրաժեշտության դեպքում շատերը չէին ցանկանա իրենց միջոցները ներդնել պետական դպրոցում` չունենալով վերահսկողություն դրանց օգտագործման հանդեպ: Հաջորդ քայլով որոշվեց ստեղծել մասնավոր դպրոց: Սակայն մենք տեսանք, որ այդ դպրոցում ներդրումներ կատարելը եւ Երեւանի լավագույն ուսուցիչներին ներգրավելը նշանակում է թուլացնել մյուս դպրոցները, քանի որ նման ուսուցիչները շատ չեն: Գաղափարի հետզհետե զարգացման ընթացքում մենք եկան այն եզրակացության, որ անհրաժեշտ է օգնել բոլոր դպրոցներին: Մենք ցանկանում էինք մշակել այդ հողը, նոր սերմեր ցանել այնտեղ եւ հնարավորություն տալ դպրոցներին ավելի հաջող ձեւով կազմակերպել կրթական գործընթացը: Միայն այդ աշխատանքից հետո մենք հասկացանք, որ կարող ենք փորձել ստեղծել որեւէ նոր բան”, - ասել է Դավիթ Յանը:
Նա նշել է, որ “մեր գաղափարը վերափոխվեց ավելի մեծ բանի, քան առանձին դպրոցն է”:
“Այդ պատճառով մենք սկսեցինք ստեղծել միություն, ակումբ` ներգրավելով բազմաթիվ մարդկանց: Մենք ցանկանում ենք նոր լիցք, նոր էներգիա հաղորդել կրթական պրոցեսին Հայաստանում: Մասնավոր դպրոցի կազմակերպումն ավելի նեղ խնդիր է, չնայած որ ինքն իրենով պատվաբեր է եւ ճիշտ: Սակայն այն իրավիճակում, որում գտնվում է Հայաստանը, անհրաժեշտ է նախաձեռնություն ընդհանուր կրթական ոլորտում: Մի կողմից, մենք ուշադրություն ենք դարձնելու “Այբ” դպրոցին, բայց դասագրքերի, օլիմպիադաների, մրցույթների, ուսուցիչների վերապատրաստման գործընթացի կամ արտասահմանից մասնագետների համար պայմանների ստեղծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքի արդյունքները կկիրառվեն նաեւ մյուս դպրոցների, մյուս նախագծերի նկատմամբ: Մենք չենք կարծում, որ ի զորու ենք միայնակ անել դա: Ողջ կրթական դաշտում տարվող հասարակական աշխատանքի գործընթացում մենք կցանկանայինք միավորվել այլ նախաձեռնությունների, այլ արժանի նախագծերի հետ եւ միասին շարունակել աշխատանքը: Միայն համատեղ աշխատանքը թույլ կտա մեզ այլ կերպ նայել այդ գործընթացին: Վերջին հաշվով, մենք բոլորս պետք է անենք այնպես, որ որակյալ միջնակարգ կրթությունը պատվավոր համարվի Հայաստանում, որ երեխաները գիտակցեն, թե ինչի համար նրանք պետք է ուսումնասիրեն գիտությունները, փորձեր կատարեն, ձուլեն սարքերը, ծրագրեր գրեն iPhone-ի եւ iPad-ի համար: Նրանք պետք է դառնան այնպիսի շրջանավարտներ, որոնց գրկաբաց կընդունեն աշխարհի բոլոր բուհերում: Եթե մենք առաջարկենք նման այլընտրանք, նման շարժառիթ ստեղծենք ծնողների եւ երեխաների մոտ, 5-10 տարի անց այդ նույն երեխաները, արդեն լինելով երիտասարդ մասնագետներ, լավագույն բուհերի ուսանողներ այս կամ այն կարգավիճակով կվերադառնան Հայաստան: Նրանք կարող են վերադառնալ ֆիզիկապես, եթե այդ պահին երկրում պահանջարկ լինի նրանց տաղանդների եւ ջանքերի համար: Եթե դա տեղի չունենա, նրանք կստեղծեն իրենց ընկերությունները արտասահմանում, կբարձրացնեն այնտեղ իրենց որակավորումը եւ կվերադառնան Հայաստան որպես վենչուրային կապիտալիստներ, բիզնես-առաքյալներ (այսպես են անվանում մասնավոր ներդրողներին, որոնք սեփական միջոցներն են նրեդնում նորարարական նախագծերում), պրոֆեսիոնալներ եւ ինքնուրույն կստեղծեն աճի համար այն կետերը, որոնք հնարավորություն կստեղծեն հաջորդ քայլը կատարել հասարակության զարգացման գործում:
Ամեն ինչ սկսվում է նրանից, որ սկզբից մենք բարձրակարգ կրթություն ենք տալիս երիտասարդներին Հայաստանում, այնուհետեւ ազատ ենք արձակում նրանց` դեպի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ, որպեսզի նրանք համաշխարհային փորձ ձեռք բերեն, հասկանան համաշխարհային խնդիրները: Նրանցից լավագույնները կդառնան խոշոր ընկերությունների նախագահներ եւ փոխնախագահներ կամ կկարողանան սեփական բիզնես հիմնել, փող աշխատել եւ այդ փողերով որպես բիզնես-առաքյալներ վերադառնան Հայաստան: Մենք տեսնում ենք, որ թե ինչպիսի հետաքրքրություն, ինչպիսի ցանկություն ունի մեր սերունդը վերադառնալ եւ ինչ-որ բան անել: Ապագայի մարդիկ նույնպես կվերադառնան: Եւ կարեւոր է, թե ի՞նչ կտեսնեն նրանք` վերադառնալով 10-15 տարի անց. նրանք Հայաստանում կտեսնեն մեծ քանակությամբ երիտասարդ պրոֆեսիոնալների: Նրանք աշխատատեղեր կտան այդ երիտասարդներին այնտեղ` Հայաստանում: Այդ ժամանակ արդեն ոչ բոլորին անհրաժեշտ կլինի գնալ արտասահման` փորձ ձեռք բերելու համար: Հայաստան կվերադառնան տեխնոլոգիաները, գաղափարները եւ նախագծերը, եւ այնտեղ կստեղծվեն գենոմիկայի, դեղագործության, ՏՏ, ժամանակակից մուլտիմեդիական, հեռահաղորդակցային նախագծերի, եռաչափ անիմացիայի լաբորատորիաներ: Այն ամենի մակարդակում, ինչ վերաբերվում է մտավոր սեփականությանը եւ ուղեղին: Եվ ամեն ինչ կսկսվի: Նման բան կատարվել է Իսրայելի, Ֆինլանդիայի, Սինգապուրի հետ: Դրանք փոքր երկրներ են, որոնք բնակչության քանակի առումով համեմատելի են Հայաստանի հետ: Եվ նրանք ստեղծել են անհրաժեշտ պայմանները”, - ասել է Դավիթ Յանը:
Դավիթ Յանի հարցազրույցի ամբողջական տարբերակը ռուսերենով կարող եք կարդալ այստեղ. http://itel.am/ru-news-95-3615.html:

10:40 | 13.01.11 | News | 6977
Yerevan/Mediamax/. Chairman of ABBYY Company’s Board of Directors David Yang stated that “we want to pour a new stream, new energy into the educational process in Armenia”.
Mediamax reports that David Yang, who is one of the initiators of “Ayb” project, said this in an interview to “Aniv” Magazine.
““Ayb” project was initially started from the graduates of Yerevan School of Physics and Mathematics, who realized that it was a very serious starting point for further steps in life. Trying to repay our debt to the school and preserve the high level of education in it, we suddenly faced the fact that in case of necessity of large investments, many investors would not want to invest their means in a state school, since they would not have control over the use of those means. The next step was the decision to establish a private school. But we saw that to invest in that school and to attract the best teachers of Yerevan would mean to weaken all the remaining schools, since there are no many such level teachers. In the process of gradual development of the idea, we came to the conclusion that it is necessary to help all schools. There was the desire to plough up that soil, plant new seeds in it and give the existing schools the chance to more successfully develop their educational process. Only after this work we understood that we could try to establish something of our own without finding ourselves in a conflict of ideas”, David Yang stated.
He noted that “our goal is to transform into something bigger than an individually taken school”.
“This is why we started to set up an association, a club, involving many people. We want to pour a new stream, new energy into the educational process in Armenia. Organization of a private school is a narrower task, although it is also honorable and correct. But in a situation Armenia is, an initiative is required in the sphere of education in general. On the one hand, we will pay attention to “Ayb” school, but the results of works over the manuals, competitions, contests, process of teacher training and establishment of conditions for specialists from abroad will be applied to other schools and other projects as well. We do not think that we will manage to do all this alone. In the process of public work over the entire educational field we would like to unite with other initiatives, other deserving projects and continue our work together. Only joint work will allow us taking a different look at this process. In the final end, all of us need to do everything for high quality secondary education to be prestigious in the country for the children to realize why they need to study sciences, make experiments, solder different devices, write programs for iPhone or iPad. They should become alumni, who will be very much wanted in the best higher educational institutions of the world. If we offer such an alternative, create such motivation among the parents and children, in 5-10 years already, being young specialists, graduates of best higher educational institutions will return to Armenia for this or that purpose. They will be able to return physically, if by that moment there are already spots, where their talent and efforts to be used. And if this does not take place, they will create their own companies abroad, will increase their competition there and will return to Armenia as venture capitalists, business angels (private investors, who invest their own means into innovative projects, are called this way), professionals and they will be the ones to establish those spots for growth, which will make it possible to make the next step in development of the society.
Everything starts from the fact that first we give young people in Armenia high class education, then we let them freewheeling for higher educational institutions to gain international experience, understand the world problems. The best of them will become presidents and vice-presidents of big companies or will be able to establish their own business, earn money and will return to Armenia with that money as business angels. We see the interest, the desire in our generation to return and to do something. People from the next generation will return as well. And it is important that when they come back in 10-15 years, they see a huge number of young specialists in Armenia. And they will give those professionals workplaces there, in Armenia. And at that time, not everybody will have to leave for abroad in order to gain experience. The technologies, ideas and projects will already return to Armenia, and laboratories will be established there in the sphere of genomics, pharmaceutics, IT, modern multimedia, telecommunication projects, 3D animation: at the level of everything related to intellectual property and brains. And everything will start. A similar story happened with Israel, Finland, Singapore. These are small countries, which are comparable to Armenia as to their population number. They created the necessary conditions”, David Yang stated.