10:40 | 13.01.11 | Նորություններ | 6712
Երեւան/Մեդիամաքս/. ABBYY ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Դավիթ Յանը հայտարարել է, որ “մենք ցանկանում են նոր լիցք, նր էներգիա հաղորդել Հայաստանի կրթական պրոցեսին”:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս գործակալությունը, “Այբ” նախագծի նախաձեռնողներից մեկը հանդիսացող Դավիթ Յանն ասել է այս մասին “Անիվ” ամսագրին տված հարցազրույցում:
“”Այբ” նախագիծն սկսվում էր Երեւանի ֆիզիկա-մաթեմատիկական դպրոցի շրջանավարտներից, որոնք հասկանում էին, որ դպրոցը լուրջ թռիչքուղի հանդիսացավ նրանց կյանքի հետագա քայլերի համար: Փորձելով վերադարձնել իրենց պարտքը դպրոցին եւ պահպանել այնտեղ կրթության բարձր մակարդակը, մենք հանկարծ բախվեվինք այն խնդրին, որ մեծ ներդրումների անհրաժեշտության դեպքում շատերը չէին ցանկանա իրենց միջոցները ներդնել պետական դպրոցում` չունենալով վերահսկողություն դրանց օգտագործման հանդեպ: Հաջորդ քայլով որոշվեց ստեղծել մասնավոր դպրոց: Սակայն մենք տեսանք, որ այդ դպրոցում ներդրումներ կատարելը եւ Երեւանի լավագույն ուսուցիչներին ներգրավելը նշանակում է թուլացնել մյուս դպրոցները, քանի որ նման ուսուցիչները շատ չեն: Գաղափարի հետզհետե զարգացման ընթացքում մենք եկան այն եզրակացության, որ անհրաժեշտ է օգնել բոլոր դպրոցներին: Մենք ցանկանում էինք մշակել այդ հողը, նոր սերմեր ցանել այնտեղ եւ հնարավորություն տալ դպրոցներին ավելի հաջող ձեւով կազմակերպել կրթական գործընթացը: Միայն այդ աշխատանքից հետո մենք հասկացանք, որ կարող ենք փորձել ստեղծել որեւէ նոր բան”, - ասել է Դավիթ Յանը:
Նա նշել է, որ “մեր գաղափարը վերափոխվեց ավելի մեծ բանի, քան առանձին դպրոցն է”:
“Այդ պատճառով մենք սկսեցինք ստեղծել միություն, ակումբ` ներգրավելով բազմաթիվ մարդկանց: Մենք ցանկանում ենք նոր լիցք, նոր էներգիա հաղորդել կրթական պրոցեսին Հայաստանում: Մասնավոր դպրոցի կազմակերպումն ավելի նեղ խնդիր է, չնայած որ ինքն իրենով պատվաբեր է եւ ճիշտ: Սակայն այն իրավիճակում, որում գտնվում է Հայաստանը, անհրաժեշտ է նախաձեռնություն ընդհանուր կրթական ոլորտում: Մի կողմից, մենք ուշադրություն ենք դարձնելու “Այբ” դպրոցին, բայց դասագրքերի, օլիմպիադաների, մրցույթների, ուսուցիչների վերապատրաստման գործընթացի կամ արտասահմանից մասնագետների համար պայմանների ստեղծման ուղղությամբ տարվող աշխատանքի արդյունքները կկիրառվեն նաեւ մյուս դպրոցների, մյուս նախագծերի նկատմամբ: Մենք չենք կարծում, որ ի զորու ենք միայնակ անել դա: Ողջ կրթական դաշտում տարվող հասարակական աշխատանքի գործընթացում մենք կցանկանայինք միավորվել այլ նախաձեռնությունների, այլ արժանի նախագծերի հետ եւ միասին շարունակել աշխատանքը: Միայն համատեղ աշխատանքը թույլ կտա մեզ այլ կերպ նայել այդ գործընթացին: Վերջին հաշվով, մենք բոլորս պետք է անենք այնպես, որ որակյալ միջնակարգ կրթությունը պատվավոր համարվի Հայաստանում, որ երեխաները գիտակցեն, թե ինչի համար նրանք պետք է ուսումնասիրեն գիտությունները, փորձեր կատարեն, ձուլեն սարքերը, ծրագրեր գրեն iPhone-ի եւ iPad-ի համար: Նրանք պետք է դառնան այնպիսի շրջանավարտներ, որոնց գրկաբաց կընդունեն աշխարհի բոլոր բուհերում: Եթե մենք առաջարկենք նման այլընտրանք, նման շարժառիթ ստեղծենք ծնողների եւ երեխաների մոտ, 5-10 տարի անց այդ նույն երեխաները, արդեն լինելով երիտասարդ մասնագետներ, լավագույն բուհերի ուսանողներ այս կամ այն կարգավիճակով կվերադառնան Հայաստան: Նրանք կարող են վերադառնալ ֆիզիկապես, եթե այդ պահին երկրում պահանջարկ լինի նրանց տաղանդների եւ ջանքերի համար: Եթե դա տեղի չունենա, նրանք կստեղծեն իրենց ընկերությունները արտասահմանում, կբարձրացնեն այնտեղ իրենց որակավորումը եւ կվերադառնան Հայաստան որպես վենչուրային կապիտալիստներ, բիզնես-առաքյալներ (այսպես են անվանում մասնավոր ներդրողներին, որոնք սեփական միջոցներն են նրեդնում նորարարական նախագծերում), պրոֆեսիոնալներ եւ ինքնուրույն կստեղծեն աճի համար այն կետերը, որոնք հնարավորություն կստեղծեն հաջորդ քայլը կատարել հասարակության զարգացման գործում:
Ամեն ինչ սկսվում է նրանից, որ սկզբից մենք բարձրակարգ կրթություն ենք տալիս երիտասարդներին Հայաստանում, այնուհետեւ ազատ ենք արձակում նրանց` դեպի բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ, որպեսզի նրանք համաշխարհային փորձ ձեռք բերեն, հասկանան համաշխարհային խնդիրները: Նրանցից լավագույնները կդառնան խոշոր ընկերությունների նախագահներ եւ փոխնախագահներ կամ կկարողանան սեփական բիզնես հիմնել, փող աշխատել եւ այդ փողերով որպես բիզնես-առաքյալներ վերադառնան Հայաստան: Մենք տեսնում ենք, որ թե ինչպիսի հետաքրքրություն, ինչպիսի ցանկություն ունի մեր սերունդը վերադառնալ եւ ինչ-որ բան անել: Ապագայի մարդիկ նույնպես կվերադառնան: Եւ կարեւոր է, թե ի՞նչ կտեսնեն նրանք` վերադառնալով 10-15 տարի անց. նրանք Հայաստանում կտեսնեն մեծ քանակությամբ երիտասարդ պրոֆեսիոնալների: Նրանք աշխատատեղեր կտան այդ երիտասարդներին այնտեղ` Հայաստանում: Այդ ժամանակ արդեն ոչ բոլորին անհրաժեշտ կլինի գնալ արտասահման` փորձ ձեռք բերելու համար: Հայաստան կվերադառնան տեխնոլոգիաները, գաղափարները եւ նախագծերը, եւ այնտեղ կստեղծվեն գենոմիկայի, դեղագործության, ՏՏ, ժամանակակից մուլտիմեդիական, հեռահաղորդակցային նախագծերի, եռաչափ անիմացիայի լաբորատորիաներ: Այն ամենի մակարդակում, ինչ վերաբերվում է մտավոր սեփականությանը եւ ուղեղին: Եվ ամեն ինչ կսկսվի: Նման բան կատարվել է Իսրայելի, Ֆինլանդիայի, Սինգապուրի հետ: Դրանք փոքր երկրներ են, որոնք բնակչության քանակի առումով համեմատելի են Հայաստանի հետ: Եվ նրանք ստեղծել են անհրաժեշտ պայմանները”, - ասել է Դավիթ Յանը:
Դավիթ Յանի հարցազրույցի ամբողջական տարբերակը ռուսերենով կարող եք կարդալ այստեղ. http://itel.am/ru-news-95-3615.html:

Председатель совета директоров компании ABBYY Давид Ян
Ереван/Медиамакс/. Председатель совета директоров компании ABBYY Давид Ян заявил, что «нам хочется влить новую струю, новую энергию в образовательный процесс в Армении».
Как сообщает агентство Медиамакс, Давид Ян, являющийся одним из инициаторов проекта «Айб», сказал об этом в интервью журналу «Анив».
«Проект «Айб» изначально начинался с выпускников ереванской физико-математической школы, которые понимали, что она явилась очень серьезным трамплином для дальнейших жизненных шагов. Пытаясь вернуть свой долг школе и сохранить в ней высокий уровень образования, мы вдруг столкнулись с тем, что в случае необходимости больших инвестиций многие инвесторы не хотели бы вкладывать средства в государственную школу, не имея контроля за их расходованием. Следующим шагом было решение создать частную школу. Но мы увидели, что инвестировать в эту школу и привлечь лучших преподавателей Еревана означает ослабить все остальные школы, поскольку таких преподавателей немного. В процессе постепенного развития идеи мы пришли к необходимости помогать всем школам. Было желание вспахать эту почву, посадить в нее новые семена и дать возможность существующим школам успешнее наладить образовательный процесс. Только после этой работы мы поняли, что можем попытаться создавать что-то свое, не оказавшись в противостоянии», - сказал Давид Ян.
Он отметил, что «наша цель трансформировалась в нечто большее, чем отдельная школа».
«По этой причине мы начали создавать сообщество, клуб, вовлекая многих людей. Нам хочется влить новую струю, новую энергию в образовательный процесс в Армении. Организация частной школы – более узкая задача, хотя сама по себе тоже почетная и правильная. Но в той ситуации, в которой находится Армения, необходима инициатива в области образования в целом. С одной стороны, мы будем уделять внимание школе «Айб», но результаты работы над учебниками, олимпиадами, конкурсами, процессом переподготовки учителей или созданием условий для специалистов из-за рубежа будут также применимы и к другим школам, другим проектам. Мы не думаем, что осилим все это в одиночку. В процессе общественной работы над всем образовательным полем нам хотелось бы объединиться с другими инициативами, другими достойными проектами и продолжать нашу работу вместе. Только совместная работа позволит нам по-другому посмотреть на этот процесс. В конечном счете, нам всем надо сделать так, чтобы качественное среднее образование было в стране престижным, чтобы дети осознавали, почему им надо изучать науки, ставить опыты, паять устройства, писать программы под iPhone или iPad. Они должны стать выпускниками, которых ждут с распростертыми объятьями в лучших вузах мира. Если мы предложим такую альтернативу, создадим такую мотивацию у родителей и детей, через 5-10 лет эти же дети, уже будучи молодыми специалистами, выпускниками лучших вузов в том или ином качестве вернутся в Армению. Они смогут вернуться физически, если к этому моменту в стране уже будут точки приложения для их талантов и усилий. Если же этого не произойдет, они создадут свои компании за рубежом, повысят там свою компетенцию и вернутся в Армению в качестве венчурных капиталистов, бизнес-ангелов (так называют частных инвесторов, вкладывающих собственные средства в инновационные проекты), профессионалов и сами создадут те точки роста, которые дадут возможность сделать следующий шаг в развитии общества.
Все начинается с того, что сначала мы даем молодым людям в Армении высококлассное образование, затем выпускаем на вольные хлеба в высшие учебные заведения, чтобы они набрались мирового опыта, получили понимание мировых проблем. Лучшие из них станут президентами и вице-президентами крупных компаний или смогут основать собственный бизнес, заработать деньги и с этими деньгами в качестве бизнес-ангелов вернутся в Армению. Мы видим, какой интерес, какое желание вернуться и что-то сделать есть у нашего поколения. Люди из следующего тоже вернутся. И важно, что они увидят, вернувшись через 10-15 лет – они увидят в Армении огромное количество молодых профессионалов. И они дадут рабочие места этим профессионалам там, в Армении. Тогда уже не всем придется выезжать за рубеж, чтобы набираться опыта. Уже технологии, идеи и проекты вернутся в Армению, и там будут основаны лаборатории в области геномики, фармацевтики, IT, современных мультимедийных, телекоммуникационных проектов, трехмерной анимации. На уровне всего, что касается интеллектуальной собственности и мозгов. И все начнется. Похожая история произошла с Израилем, Финляндией, Сингапуром. Это маленькие страны, сопоставимые по численности населения с Арменией. И они создали необходимые условия», - сказал Давид Ян.