14:54 | 12.01.11 | Նորություններ | 5610
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը Birthlink կազմակերպության հետհամատեղ վերազինել է Մարտունի քաղաքի ծննդատունը արդիական սարքավորումներով:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ինտեղեկացրեցին ընկերության մամուլի ծառայությունում, քաղաքի ծննդատունը ստացավ նեոնատալ խնամք ապահովող ռադիանտ տաքացուցիչներ, վերակենդանացման սարքեր, տաքացնող ներքնակներ` թթվածնային մոնիտորներով եւ ինֆուզիոն պոմպով: Տրամադրվել են նաև նորածինների շտապ տեղափոխման պարագաներ:
"Մարտունու ծննդատանը տարեկան ավելի քան 1600 նորածին է լույս աշխարհ  գալիս: Նրանց նեոնատալ խնամքն ապահովելու համար բուժաշխատողները նախկինում համապատասխան սարքավորումներ չունենալու պատճառով ստիպված են եղել փոքրիկներին օգնել ոչ թե տեղում, այլ մայրաքաղաքում: Նման խնդիր այլ եւս չկա", - նշել են ընկերությունում:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը նշել է, որ ընկերությունն արդեն 4տարի է, ինչ օժանդակում է Երեւանի եւ մարզերի ծննդատներին` տրամադրելով նրանցընդհանուր առմամբ 274 մլն դրամի սարքավորումներ:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վիճակագրական տվյալների համաձայն, Հայաստանում մանկական մահացության մակարդակը ավելի քան 4 անգամ գերազանցում է ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի համանման ցուցանիշները: «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ումտեղեկացրին, որ, մասնագետների գնահատականներով, Հայաստանում նորածինների մահացության ռիսկը վերջին տարիներին կրճատվել է 25-30%-ով

14:54 | 12.01.11 | News | 5639
Yerevan /Mediamax/. “VivaCell-MTS”, in cooperation with BirthLink organization, provided equipment to Martuni town maternity hospital.
Mediamax was informed in the press service of the company that Martuni maternity hospital has been equipped with radiant warmers, reanimators, heated mattresses for cots, oxygen monitors, and infusion pumps, as well as oxygen and emergency supplies for transferring babies.
“More than 1,600 babies are born at Martuni maternity hospital annually. To provide the babies with proper neonatal care, the medical personnel were forced to take them to the capital, due to the absence of the relevant equipment on the spot”, the press service of the connection operator informed.
General Manager of “VivaCell-MTS” Ralph Yirikian stated that the company helps maternity hospitals of Armenia for already 4 years and has provided the necessary equipment to Yerevan and regional hospitals at the sum of 274mln AMD.
The World Health Organization says the level of infant mortality in Armenia exceeds the level in countries like US and Great Britain four times. “VivaCell-MTS” noted that, according to the assessments of specialists, the risk of infant mortality in Armenia has reduced by 25-30% over the past few years.