14:54 | 12.01.11 | Նորություններ | 5610
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ը Birthlink կազմակերպության հետհամատեղ վերազինել է Մարտունի քաղաքի ծննդատունը արդիական սարքավորումներով:
Ինչպես ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ-ինտեղեկացրեցին ընկերության մամուլի ծառայությունում, քաղաքի ծննդատունը ստացավ նեոնատալ խնամք ապահովող ռադիանտ տաքացուցիչներ, վերակենդանացման սարքեր, տաքացնող ներքնակներ` թթվածնային մոնիտորներով եւ ինֆուզիոն պոմպով: Տրամադրվել են նաև նորածինների շտապ տեղափոխման պարագաներ:
"Մարտունու ծննդատանը տարեկան ավելի քան 1600 նորածին է լույս աշխարհ  գալիս: Նրանց նեոնատալ խնամքն ապահովելու համար բուժաշխատողները նախկինում համապատասխան սարքավորումներ չունենալու պատճառով ստիպված են եղել փոքրիկներին օգնել ոչ թե տեղում, այլ մայրաքաղաքում: Նման խնդիր այլ եւս չկա", - նշել են ընկերությունում:
«ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը նշել է, որ ընկերությունն արդեն 4տարի է, ինչ օժանդակում է Երեւանի եւ մարզերի ծննդատներին` տրամադրելով նրանցընդհանուր առմամբ 274 մլն դրամի սարքավորումներ:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վիճակագրական տվյալների համաձայն, Հայաստանում մանկական մահացության մակարդակը ավելի քան 4 անգամ գերազանցում է ԱՄՆ-ի եւ Մեծ Բրիտանիայի համանման ցուցանիշները: «ՎիվաՍել-ՄՏՍ»-ումտեղեկացրին, որ, մասնագետների գնահատականներով, Հայաստանում նորածինների մահացության ռիսկը վերջին տարիներին կրճատվել է 25-30%-ով

14:54 | 12.01.11 | Новости | 5641
Ереван /Медиамакс/. «ВиваСелл-МТС» в сотрудничетве с органзацией Birthlink оснастила роддом города Мартуни современным оборудованием.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе компании, роддом города получил теплоизлучатели, реаниматорамы, матрасы с подогревом для детских кроватей, кислородные мониторы, инфузионные насосы и другие предметы первой необходимости для приема родов.
«Ежегодно в роддоме Мартуни рождается более 1600 младенцев, и из-за отсутствия соответствующего оборудования врачам приходилось перевозить новорожденных в столицу для обеспечения надлежащего неонатального ухода за ними»,- отметили в пресс-службе оператора связи.
Гендиректор «ВиваСелл-МТС» Ральф Йирикян отметил, что компания помогает родильным домам Армении уже 4 года и предоставила необходимое оборудование больницам Еревана и регионов на сумму 274 млн. драмов.
По данным Всемирной организации здравоохранения, уровень младенческой смертности в Армении в 4 раза превышает аналогичные показатели в США и Великобритания. В «ВиваСелл-МТС» отметили, что, по оценкам специалистов, риск младенческой смертности в Армении в последние годы сократился на 25-30%.--0--