11:00 | 08.12.10 | Նորություններ | 5150
Երեւան/Մեդիամաքս/. ԵԱՀԿ-ի աջակցությամբ Երեւանում մեկնարկել է կիբեռանվտանգության ոլորտում առկա մարտահրավերների քննարկումը:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, ԵԱՀԿ կիբեռահանցավորության դեմ պայքարի բաժնի ներկայացուցիչ Դիմիտար Յալնեւը կարծիք է հայտնել, որ տարածաշրջանի երկրների թվում Հայաստանը վերջին տարիներին առաջ է անցել կիբեռանվտանգության հարցերում: Նա բարձր է գնահատել կիբեռհանցավորության դեմ պայքարին ու այդ ոլորտում անվտանգության բարձրացմանն ուղղված ՀՀ կառավարության ջանքերը:
ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը տեղեկացրել է, որ Հայաստանում մշակվել է Տեղեկատվական անվտանգության հայեցակարգ, ինչպես նաեւ Կիբեռհանցավորության դեմ պայքարի ազգային ծրագիր, որն առաջիկա օրերին կներկայացվի երկրի նախագահի հաստատմանը:
Արթուր Բաղդասարյանը նկատել է, որ 2010թ. ՀՀ կառավարական կայքերը ենթարկվել են հաքերային հարձակումների, սակայն Տեղեկատվական անվտանգության հայեցակարգի շրջանակներում համապատասխան լուրջ միջոցառումներ ձեռնարկելուց հետո դրանք կտրուկ նվազել են: Նա ընդգծել է, որ կիբեռհանցավորության դեմ պայքարը մշտապես գտնվում է կառավարության եւ երկրի ղեկավարի ուշադրության կենտրում:

Секретарь Совета национальной безопасности Артур Багдасарян
Ереван/Медиамакс/. При содействии ОБСЕ в Ереване началось обсуждение вызовов в сфере кибер-безопасности.
Как сообщает Медиамакс, представитель отдела по борьбе с кибер-преступностью ОБСЕ Димитар Ялнев высказал мнение, что среди стран региона Армения за последние несколько лет вышла вперед в вопросах кибер-безопасности. Он высоко оценил усилия правительства Армении, направленные на борьбу к кибер-преступностью и повышение безопасности в данной сфере.
В свою очередь секретарь Совета национальной безопасности Артур Багдасарян сообщил, что в Армении разработана Концепция информационной безопасности, а также Национальная программа по борьбе к кибер-преступностью, которая в ближайшие дни будет представлена на утверждение президенту страны.
Артур Багдасарян заметил, что в 2010 году правительственные сайты Армении подверглись хакерским атакам, однако после принятия соответствующих серьезных мер в рамках Концепции информационной безопасности количество нападений резко снизилось. Он подчеркнул, что борьба с кибер-преступностью постоянно находится в центре внимания правительства и президента страны.