13:26 | 18.08.10 | Նորություններ | 4845
Կառավարությունում քննարկել են Candle նախագծի վերաբերյալ միջազգային գիտական կազմակերպությունների առաջարկները
Երեւան/Մեդիամաքս/. ՀՀ կառավարությունում այսօր տեղի է ունեցել Candle նախագծի համակարգող խորհրդի նիստը վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նախագահությամբ:
Ինչպես Մեդիամաքս-ին հայտնել են կառավարության մամուլի ծառայությունում, նիստում ներկայացվել է նախագծի իրականացման ուղղությամբ միջազգային համագործակցության հնարավորությունների ու արդյունքների մասին տեղեկատվություն: Նիստի անդամները քննարկել են Candle նախագծի իրականացման նախապատրաստական փուլում այն ֆինանսավորելու պատրաստ շահագրգիռ միջազգային գիտական կազմակերպությունների ու փորձագետների  ներկայացրած առաջարկները, ինչպես նաեւ սինխրոտրոն ճառագայթման արագացուցչի կառուցման նպատակով Candle կենտրոնին հողատարածք հատկացնելու հարցը։
Ս.թ. մայիսին ՀՀ կառավարությունը հաստատել էր է սինխրոտրոն ճառագայթման արագացուցիչի հիման վրա Candle միջազգային կենտրոնի ստեղծման ծրագրի նախագիծը: Այդ որոշմամբ պետությունը հայտարարել էր գիտական նախագծին իր մասնակցության մասին` բոլոր ծախսերի 25%-ի չափով:
«Գիտական նախագծին պետության բաժնեմասային մասնակցությունը լրացուցիչ խթան կհանդիսանա արտասահմանյան ներդրումների ներգրավման համար»,- այն ժամանակ ասել էր ՀՀ կառավարության ղեկավարը:

13:26 | 18.08.10 | Новости | 4821
В правительстве Армении обсудили предложения международных научных организаций относительно проекта Candle
Ереван/Медиамакс/. В правительстве Армении сегодня состоялось заседание координационного совета программы Candle во главе с премьер-министром Армении Тиграном Саргсяном.
Как сообщили Медиамакс в пресс-службе правительства, на заседании была представлена информация о возможностях и результатах работ по международному сотрудничеству в рамках программы. Члены совета обсудили также предложения международных научных организаций и экспертов, заинтересованных в финансировании подготовительного этапа, а также вопрос выделения земельного участка центру Candle для строительства ускорителя синхротронного излучения.
В мае этого года правительство Армении утвердило проект программы по созданию международного центра Candle на базе ускорителя синхротронного излучения. Данным решением государство заявило о своем долевом участии в научном проекте в размере 25% от всех расходов.
«Долевое участие государства в научном проекте послужит дополнительным стимулом для привлечения иностранных инвестиций», - говорил тогда глава правительства Армении.